Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 1160Wszystkich: 13725273

Sudety w malarstwie Stanisława Kanonowicza

Fot. Zbigniew N. Piepiora
Fot. Zbigniew N. Piepiora
2019-07-14 21:35
„Być może gdzie indziej są ziemie piękniejsze…”
S. R. Dobrowolski
 

     Sudeckie szklaki, Góry Sokole, Śnieżkę, pałace Nowy Dwór i Wojanów, schroniska PTTK „Samotnia” i „Odrodzenie”, „Jelenią Strugę”, Kolorowe Jeziorka, Teatr im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, zamki Chojnik i Czocha, widok na Kotlinę Kamiennogórską, Góry Wałbrzyskie i Kamienne z Lasockiego Grzbietu czy Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Karpaczu można zobaczyć na wystawie prac pn. „Sudety w malarstwie Stanisława Kanonowicza”. Jest to kolejna ekspozycja zorganizowana w „Gościńcu na Starówce”. Otwarcie wystawy miało miejsce w środę 10.07.2019 o godz. 12.00.

     Autor prac – Stanisław Kanonowicz – jest emerytowanym nauczycielem i polonistą z wykształcenia. Ukończył Studium Nauczycielskie i Wydział Filologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest także honorowym członkiem Stowarzyszenia Miłośników Kowar. – Od dziecka bardzo lubiłem rysować. Z tego też względu znalazłem się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, gdzie zdobyłem podstawową wiedzę i umiejętności z zakresu rysunku i malarstwa oraz innych dziedzin plastyki – mówi S. Kanonowicz. – Po ukończeniu liceum nie kontynuowałem drogi artystycznej, lecz wybrałem inny zawód i stałem się nauczycielem języka polskiego. Nie porzuciłem jednak malarstwa, rysowałem i malowałem przy każdej okazji i chętnie uczyłem dzieci rysunku i malarstwa w ramach lekcji plastyki i na zajęciach pozalekcyjnych.

     Artysta mieszka w Kowarach od 1977 roku. S. Kanonowicz jest znany w swoim mieście, gdyż często prezentuje swoje prace na okolicznościowych festynach czy plenerach malarskich i w miarę możliwości współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Kowarach oraz uczestniczy w działalności Stowarzyszenia Miłośników Kowar. Warto podkreślić, że byli uczniowie mieszkający w Kowarach i rozsiani po świecie przy każdej okazji dają wyraz swojego szacunku i uznania dla swego nauczyciela na stronach internetowych i portalach społecznościowych. To uznanie jest bodźcem dla S. Kanonowicza do dalszej pracy dla miasta, Stowarzyszenia Miłośników Kowar i dla samego siebie.

     Stanisław Kanonowicz skromnie określa się mianem „artysty-amatora”. Namalował ok. 1000 prac. Brał udział w wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. „Sudety w malarstwie Stanisława Kanonowicza” to piąta indywidualna wystawa tego malarza i rysownika. Możemy na niej zobaczyć jego bardzo wczesne i najnowsze obrazy i rysunki.
Moją ulubioną techniką jest akwarela, jednak maluję także obrazy olejne, pastele i tempery. Lubię rysować ołówkiem, kredką, piórkiem czy patykiem – dodaje autor.

     Wystawę prac pn. „Sudety w malarstwie Stanisława Kanonowicza” można oglądać bezpłatnie do 15 września br. Ekspozycja jest otwarta codziennie w godzinach 12:00 - 20:00 w „Gościńcu na Starówce” przy ul. 1-go Maja 23 w Kowarach.

Tekst i zdjęcia: Zbigniew Norbert Piepiora
 

Galeria

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Wojciech Skotnicki2019-07-15 20:27

    Pozdrawiam Pana Stanisława i życzę dużo zdrowia i długich lat życia.

  • Paweł Rembarz2019-07-19 10:25

    Wspaniały artysta, wspaniałe prace. Myślę, że nie tylko szczery wielbiciel pięknej, sudeckiej ziemi, doceni w tym malarstwie coś wyjątkowego. Dziękujemy Panie Stanisławie!

  • Patryk Helie2021-09-29 00:13

    Piekne prace za kazdym razem gdy spoglądam chcę wracać w Karkonosze. Pan Stanisław w piekny sposób zatrzymuje widoki gór.

Komentarz
Facebook