Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-09-10 10:01

  W najnowszym numerze czasopisma "Sudety" (nr 2/173 - lipiec-sierpień 2020) znajdziemy jak zwykle sporo ciekawych informacji z Sudetów. Dużo miejsca, bo aż siedem stron, poświęconych zostało Karkonoszom w poezji. Edward Białek prezentuje w artykule wrażenia z podróży po Karkonoszach (i ich najbliższych okolicach), jakie w formie literackiej przekazali nam m.in. Hermann Stehr, Theodor Körner, czy Kazimierz Brodziński

 • 2020-09-10 08:50

  Góry Olbrzymie, gdyż taką właśnie nazwę nosiły Karkonosze i Góry Izerskie do początków XIX wieku traktowane jako jedno pasmo, mają w sobie coś z bigosu. Wszystko jest w nich wymieszane: wpływy gospodarcze, kulturowe i polityczne. Stanowią ostoję Ducha Gór, gdzie jawa miesza się ze snem, a rzeczywistość z baśnią. Są jednym z najpóźniej poznanych europejskich regionów. Tajemnicze i pociągające. Aromatyczne jak długo warzony bigos. Odzwierciedleniem ich poplątanych dziejów jest regionalna kuchnia

 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 13216Wszystkich: 7215202

Szlakiem zamków, pałaców i klasztorów nad Wełtawą

Zvikov. Fot. Libor SváčekOrlík nad Wełtawą. Fot. Jiří JiroušekRožmberk nad Wełtawą. Fot. Ladislav RennerCzeski Krumlov. Fot. Ladislav RennerHluboka. Fot. Libor SváčekKlasztor Vyšší Brod. Fot. Ladislav Renner
Zvikov. Fot. Libor Sváček
Orlík nad Wełtawą. Fot. Jiří Jiroušek
Rožmberk nad Wełtawą. Fot. Ladislav Renner
Czeski Krumlov. Fot. Ladislav Renner
Hluboka. Fot. Libor Sváček
Klasztor Vyšší Brod. Fot. Ladislav Renner
2019-08-20 10:03

     Podróżując po regionie południowych Czech, wzdłuż rzeki Wełtawy, znajdziemy liczne perełki architektury: zamki, pałace i klasztory. W sezonie letnim  wiele obiektów proponuje ciekawe programy kulturalne, między innymi wystawy, koncerty czy jarmarki rzemiosł.

Vyšší Brod: Klasztor i muzeum
     Tradycje tutejszego klasztoru cystersów sięgają połowy XIII wieku. Pierwsi mnisi przybyli z Austrii, z klasztoru Wilhering pod Linzem, obecnie także funkcjonuje tutaj niewielkie zgromadzenie. W klasztorze warto zobaczyć świątynię Wniebowzięcia Maryi Panny, bibliotekę rokokową i kilka innych wnętrz z cennymi zbiorami sztuki. Polecamy zwiedzić także miejskie Muzeum Pocztowe, z bogatą kolekcją pojazdów pocztowych i innych eksponatów.

Rožmberk: zamek Bałej Damy
     Otwarty przez cały rok romantyczno-gotycki zamek Rožmberk oferuje trasę zwiedzania poświeconą rodzinie Rožmberków i sławnemu rodowi Buquoy. W Galerii Křižáckiej można obejrzeć portrety przywódców wypraw krzyżowych, a miłośnicy broni znajdą ciekawe eksponaty w zbrojowni. W Sali Rycerskiej prezentowany jest zbiór obrazów znanych mistrzów baroku – Karla Škréty, Jana Kupeckého czy Norberta Grundy. Z Wieży Angielskiej roztacza się przepiękny widok na zamek i okolice. Według ledendy, na zamku pojawia się duch Perchty z Rožmberka, którą mąż Jan z Liechtenštejna przeklął na łożu śmierci, ponieważ nie chciała mu wybaczyć przemocy, której dopuszczał się w małżeństwie.

Czeski Krumlov: perełka UNESCO
     Czeski Krumlov, malownicze miasteczko nad Wełtawą, od 1992 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Tutejszy kompleks zamkowo-pałacowy jest drugim co do wielkości w Republice Czeskiej, po Zamku Praskim. Zwiedzający mają do dyspozycji dwie trasy, wieżę zamkową z celą głodową oraz lapidarium z ekspozycją rzeźb barokowych. Prawdziwą perłą jest barokowy teatr zamkowy. Znajdziemy tu niemal kompletne wyposażenie dekoracji, kostiumów, rekwizytów oraz techniki scenicznej. Podziw wzbudza również najcenniejszy eksponat zamkowy – złota kareta wykonana z pozłacanego drzewa orzechowego, która jest świadectwem zręczności ówczesnych rzemieślników. Z wieży zamkowej możemy podziwiać piękną panoramę miasta i meandry Wełtawy.

Zlatá Koruna: średniowieczny klasztor
     Klasztor Zlatá Koruna należy do najcenniejszych kompleksów architektury gotyckiej w Europie Środkowej. Położony jest w malowniczej dolinie Wełtawy niedaleko Czeskiego Krumlova. Legenda głosi, że obiekt zbudował w XII wieku czeski król Przemysł Otokar II w podzięce za zwycięstwo odniesione w bitwie pod Kressenbrunn. Dziś można tu zwiedzać unikatową gotycką kaplicę Anioła Stróża, spacerować po prastarych pomieszczeniach wielkiego konwentu z przepięknym sklepieniem krzyżowym i delektować się ciszą w monumentalnym kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Matki Boskiej, największej świątyni w Czechach Południowych. Prawdziwym skarbem jest też fortepian koncertowy renomowanej berlińskiej firmy Carl Bechstein, wyprodukowany specjalnie na zamówienie pałacu carskiego w Petersburgu.

Pałac Hluboká: ulubiony cel filmowców
     Hluboká należy do najpiękniejszych czeskich pałaców. Inspiracją dla koronkowej, romantycznej budowli była architektura angielskiego zamku królewskiego Windsor. Ze względu na swój urok, jest ulubionym celem turystów, a także filmowców, którzy chętnie wykorzystują bajkowy pałac do nagrywania filmów dla dzieci. Podczas zwiedzania można zajrzeć do prywatnych pokojów i pełnych przepychu sal reprezentacyjnych z rzeźbioną okładziną ścian, kasetonami na stropach, eleganckimi meblami, kryształowymi żyrandolami i bogatymi zbiorami obrazów, srebra, porcelany i gobelinów. Można również wejść na wieżę widokową i zobaczyć kuchnię, w której zachowało się mnóstwo sprzętów kuchennych z przełomu XIX i XX wieku.

Karlův Hrádek: zameczek myśliwski
     W odległości siedmiu kilometrów od Hlubokiej, w głębokich lasach, na górze na wysokości 430 m n.p.m. znajdziemy ruiny gotyckiego zameczku myśliwskiego z drugiej połowy XIV wieku., założonego przez króla Karola IV. Z zameczkiem wiąże się wiele legend, z których najsłynniejsza opowiada o ukrytej w podziemiach piwniczce winnej strzeżonej przez wielkiego, złego psa. Z Hlubokiej nad Wełtawą możemy tu dotrzeć szlakiem pieszym lub rowerowym.

Zvíkov: zamek u zbiegu rzek
     Zamek Zvíkov był siedzibą pierwszych czeskich królów, leżał na na strategicznym szlaku handlowym u zbiegu rzek Wełtawy i Otavy. Dziś ulokowany jest na półwyspie na zaporze Orlik. Często zmieniał swych właścicieli, ale największą sławą cieszył się w XIV wieku za panowania Karola IV. Z okolic zamku rozciąga się malowniczy widok na obie rzeki. 

Orlík: styl życia szlachty w XIX wieku
     Podobnie jak Zvikov, zamek Orlik ulokowany jest nad zaporą o tej samej nazwie. Od czasów panowania Karola IV zamek należał przeważnie do czeskich rodów szlacheckich, między innymi do Švamberków, Eggenbergów i Schwarzenbergów. Bogato wyposażone wnętrza stanowią cenny przykład stylu życia szlachty w XIX wieku.   

     Więcej informacji znajdziemy na stronie: www.czechtourism.com

Anna Gruszczyńska - CzechTourism
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Bohemophilus2019-08-20 18:50

  Zamek "na półwyspie na zaporze". To mnie przerasta (zwłaszcza, że znam oba zamki z autopsji). Co do Zvikova - jego najlepsze lata to XIII i przełom XV i XVI wieku, raczej nie doba Karola IV.

Komentarz
Facebook