Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 16974Wszystkich: 6417488

Szwajcarka potrzebuje pomocy!

Fot. Jacek Halicki / Wikipedia
Fot. Jacek Halicki / Wikipedia
2020-04-11 07:48

     Nie jest łatwo naszym sudeckim schroniskom przetrwać trudny czas związany z koronawirusem. W naszej redakcji jesteśmy przekonani, że miłośnicy gór, gdy ustaną zakazy, tłumnie ruszą na górski szlaki i wspomogą schroniska, ale na razie potrzebują one pomocy, by trwać. Niedawno pisaliśmy o akcji zbierania pieniędzy na potrzeby schronisk w Pasterce i na Szczelińcu Wielkim, dzisiaj zwracamy się do Was o pomoc w imieniu położonej w Górach Sokolich „Szwajcarki”.  

     Na portalu zrzutka.pl znajduje się akcja zbierania funduszy dla jednego z najstarszych w Sudetach schronisk – dla „Szwajcarki”. Idea jest podobna, jak w przypadku zbiórki pieniędzy dla „Pasterki” i „Na Szczelińcu Wielkim”. W zamian za drobne wpłaty możemy zapewnić sobie w czasie, gdy schronisko będzie już otwarte np. szarlotkę z grzanym winem lub kawą, udział w prelekcji Aleksandra Lwowa, który opowie o Himalajach, noclegi ze śniadaniem, czy nawet kursy wspinaczkowe.

    Niestety, wciąż żadnej pomocy nie otrzymują dzierżawcy schronisk od spółki, która nimi zarządza. Z informacji, jakie do nas napływają wynika, że ważniejsze są ciepłe posadki prezesa i pracowników niż przetrwanie schronisk. Trudno bowiem nazwać pomocą ofertę połowy czynszu za 1 miesiąc, gdy w kolejnych miesiącach trzeba będzie i tak te pieniądze zapłacić. A wystarczy trochę inicjatywy! Można chociażby, jako spółka wystąpić do gmin, na terenie których leżą schroniska, o umorzenie lub zmniejszenie płaconych podatków. Można obniżyć dzierżawę o połowę w czasie kolejnych miesięcy, by pokazać jak zależy na przetrwaniu schroniska. Można… No można wiele rzeczy, ale trzeba chcieć!

strona www z akcją pomocy "Szwajcarce"

Waldemar Brygier - NaszeSudety
 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook