Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 672Wszystkich: 13724785

Tam za górą jest granica...

2015-06-04 08:58

     Idea upamiętnienia żołnierzy i funkcjonariuszy wszystkich formacji ochraniających granicę państwa w Karkonoszach i Górach Izerskich  zrodziła się z inicjatywy weteranów Wojsk Ochrony Pogranicza w Szklarskiej Porębie. Miejscowe Koło Związku Żołnierzy Wojska Polskiego i Zarząd Rejonowy w Jeleniej Górze przedstawiły ten zamysł władzom miejskim Szklarskiej Poręby niespełna rok temu. Wspólnie podjęliśmy tę inicjatywę, by godnie uczcić pamięć obrońców granic i nadać obchodom rocznicowym uroczysty charakter. Nasze działania spotkały się z wielkim entuzjazmem. Zaangażowanie i ofiarność ludzi związanych z mundurem, instytucji, młodzieży szkolnej i wielu środowisk, spowodowało, że skromne w pierwotnych zamierzeniach obchody przyjęły wymiar uroczystości ponadregionalnych.

     Pieśń „Tam za górą jest granica” której słowa w 1951 roku napisał Mirosław Łebkowski a muzykę skomponował Edward Olearczyk – pieśń kultowa, chętnie śpiewana przez lata w strażnicach, na placach apelowych, paradach, koncertach, na rajdach i biwakach – zabrzmiała 29 maja br.  w Muzeum Hauptmannów w Szklarskiej Porębie. Jej śpiew w wykonaniu Natalii  Lis wprowadził licznie zgromadzoną publiczność w świąteczną atmosferę. Wernisaż wystawy rozpoczął bogaty program dwudniowych obchodów uroczystości z okazji 70. rocznicy objęcia służby granicznej w Karkonoszach i Górach Izerskich przez Wojsko Polskie.

     Wystawa pamiątek i dokumentów - to odsłonięcie rąbka powojennej historii Szklarskiej Poręby. Często historii okrytej nimbem tajemnicy. Wszak historia WOP-u z różnych względów, w znacznej mierze pozostaje nie opisana i nieznana.  Wystawa, która przez miesiąc gościć będzie w Muzeum, pozwoli zwiedzającym poznać i zgłębić wiedzę o dziejach najnowszych miasta.

     Spoglądając dziś na powojenne dzieje Szklarskiej Poręby, nie sposób nie dostrzec w nich wpływu wszystkich formacji strażników granicznych, począwszy od 30 maja 1945 roku po dzień dzisiejszy. Rozwój miasta, bieg wydarzeń, codzienne życie mieszkańców, nierozerwalnie wiązały się ze stacjonowaniem tu batalionu WOP i jego funkcjonowaniem w miejskim organizmie, z wplataniem się w życie cywilne społeczności, angażowaniem się  WOP-u w realizację zadań miasta, pomoc władzom i mieszkańcom.

     Wernisaż wzbogacił pokaz slajdów fotografii „z epoki” oraz projekcja Kronik Filmowych dokumentujących czasy, wydarzenia, miejsce i ludzi.  Pokaz i projekcja dostarczyły głębokich wzruszeń uczestnikom wydarzenia, którzy rozpoznali się na fotografiach i filmie. Goście wystawy mieli okazję zetknąć się osobiście z gościem specjalnym wernisażu, Panem Krzysztofem Niemcem, redaktorem pisma WOP „Granica”, który przygotował prezentację fotografii i kronik. Autor pokazu podzielił się na żywo interesującym komentarzem.

     Wernisaż i całe dwudniowe obchody rocznicowe, były doskonałą okazją do „spotkania po latach” kompanów z wojska, przyjaciół i znajomych – bohaterów czasów, którym uroczystości były poświęcone.

     Program patriotyczno-wojskowy i religijny uroczystości jubileuszowych był realizowany nie tylko w ostatni weekend ale już wcześniej. Przeprowadzone zostały przez funkcjonariuszy Straży Granicznej lekcje patriotycznego wychowania we wszystkich typach szkół w Szklarskiej Porębie i Piechowicach. Rozegrane zostały zawody biathlonowe – Memoriał imienia pułkownika Mariana Krzyżosiaka. Młodzież ze szkoły średniej w Piechowicach zapaliła znicze pamięci na grobach zmarłych strażników granicznych. Rada Miejska w Szklarskiej Porębie już w ubiegłym roku placowi w centrum miasta nadała nazwę Skwer Obrońców Granic.

     30 maja odbyły się uroczystości na cmentarzu i w świątyni a po nich w asyście Kompanii Honorowej Straży Granicznej, pocztów sztandarowych i Orkiestry Reprezentacyjnej SG z Nowego Sącza uczestnicy przemaszerowali na plac w centrum miasta. Po podniesieniu flagi państwowej na maszt i odegraniu Hymnu nadano odznaczenia zasłużonym dla ochrony granic i Straży Granicznej. Odsłonięty został pomnik poświęcony Strażnikom Granicznym. W kapsule czasu w postumencie pomnika umieszczone zostały dokumenty i pamiątki o historii WOP. Kapsuła czasu wykonana została z pocisku działa artyleryjskiego z 1912 roku. W ten symboliczny sposób przekazana została  do historycznej pamięci, pamięć o czasach, miejscu i ludziach. Na zakończenie uroczystości odbyła się musztra paradna Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza.  

     Na zakończenie uroczystości gospodarz miasta Burmistrz Szklarskiej Poręby skierował do weteranów przesłanie:
Od dziś macie swoje szczególne miejsce w Szklarskiej Porębie, Skwer Obrońców Granic. Ten Skwer i obelisk to znaki Waszego i Waszych poprzedników miejsca w dziejach najnowszych Szklarskiej Poręby. Odwiedzajcie to miejsce, spotykajcie  się pod pomnikiem, dbajcie o ten zakątek.

     Aby ta uroczystość przebiegła w sposób godny, niezbędna była praca i ofiarność wielu ludzi. Należy podkreślić, że pomnik został w całości sfinansowany z dobrowolnych składek ofiarodawców. Nie sposób wymienić wszystkich darczyńców, sponsorów i ludzi twórczej pracy. Jako wyraz wdzięczności organizatorów dla nich, burmistrz przekazał  symboliczną wiązankę biało czerwonych kwiatów na ręce Pani Kapitan SG Joanny Zakrzyk. Jej optymizm, wiara i zapał udzielały się całemu zespołowi organizatorów i realizatorów tego przedsięwzięcia.

     Organizatorzy dziękują wszystkim ludziom dobrej woli za przyczynienie się do godnego uczczenia wszystkich formacji strażników granicznych ochraniających granicę w Karkonoszach i Górach Izerskich od 30 maja 1945 r. po dzień dzisiejszy.

[www.szklarskaporeba.pl]
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Egon Sum2015-06-14 00:01

    Na Boga - toż to byli ludzie, którzy przez kilka dekad trzymali nas w klatce, abyśmy, gdy wódz w Moskwie tego zapragnie, wyparowali w imię zwycięstwa komunizmu. Nie! Nie! Nie!

Komentarz
Facebook