Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-10-08 07:35

   "Geostrada Sudecka. Przewodnik geologiczny" jest trzytomową publikacją opisującą wybrane, interesujące pod względem geologicznym miejsca w Sudetach i na ich przedgórzu. Geostradą Sudecką nazywana jest trasa turystyczna biegnąca od Bogatyni na północnym zachodzie do czeskiej Opawy na południowym wschodzie

 • 2020-09-10 10:01

  W najnowszym numerze czasopisma "Sudety" (nr 2/173 - lipiec-sierpień 2020) znajdziemy jak zwykle sporo ciekawych informacji z Sudetów. Dużo miejsca, bo aż siedem stron, poświęconych zostało Karkonoszom w poezji. Edward Białek prezentuje w artykule wrażenia z podróży po Karkonoszach (i ich najbliższych okolicach), jakie w formie literackiej przekazali nam m.in. Hermann Stehr, Theodor Körner, czy Kazimierz Brodziński

 • 2020-09-10 08:50

  Góry Olbrzymie, gdyż taką właśnie nazwę nosiły Karkonosze i Góry Izerskie do początków XIX wieku traktowane jako jedno pasmo, mają w sobie coś z bigosu. Wszystko jest w nich wymieszane: wpływy gospodarcze, kulturowe i polityczne. Stanowią ostoję Ducha Gór, gdzie jawa miesza się ze snem, a rzeczywistość z baśnią. Są jednym z najpóźniej poznanych europejskich regionów. Tajemnicze i pociągające. Aromatyczne jak długo warzony bigos. Odzwierciedleniem ich poplątanych dziejów jest regionalna kuchnia

 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 3737Wszystkich: 7819730

Tradycje wielkanocne w Czechach i na Morawach

2015-04-04 10:00

     Zamki, pałace i skanseny w Czechach szykują się do powitania wiosny. Zapraszamy na wybrane imprezy, podczas których zapoznamy się z regionalnymi zwyczajami wielkanocnymi i przysmakami.

     W weekend 4-5 kwietnia warto odwiedzić zamek Bítov na Morawach Południowych (ok 30 km od Znojma). Spróbujemy tu staroczeskich przysmaków z kuchni zamkowej. Zamek będzie czynny dla zwiedzających w godz. od 9:00 do 16:00.

     Barwny program świąteczny szykują skanseny: malowanie pisanek, prezentowanie tradycji świątecznych, zdobienie pierniczków i inne atrakcje. W podróż w dawne czasy zaprasza od 4 do 6 kwietnia skansen w Rožnovie pod Radhoštěm (ok 50 km od Ostrawy). Goście będą mogli samodzielnie upiec pierniczki, spróbować baranka wielkanocnego, wykonać tradycyjną rózgę czy ozdobić pisanki. Nie zabraknie także występów miejscowych zespołów folklorystycznych.

     Zwyczaje, rzemiosła i życie mieszkańców w XIX wieku przybliży zamek Křivoklát (60 km od Pragi), od 4 do 6 kwietnia. Dolny dziedziniec ożywi jarmark rzemiosł, muzyka i przedstawienia teatralne. Na zamek Křivoklát możemy wyruszyć z Pragi specjalnym pociągiem parowym. Bilety na pociąg zakupimy na Dworcu Masaryka i dworcu Praha-Braník.

     Ponad 800 pisanek ze strusich, gęsich, kaczych, kurzych i przepiórczych jaj zobaczymy na zamku w mieście Jindřichův Hradec (Czechy Południowe). Wystawa będzie czynna od 28 marca do 12 kwietnia.

     Morawski zamek Šternberk koło Ołomuńca zaprasza 4 kwietnia rodziny z dziećmi na wielkanocny jarmark dziecięcy. Na najmłodszych czekają pokazy zdobienia pisanek i wykonywania rozmaitych dekoracji świątecznych, także barwny program rozrywkowy.

Dziennik Turystyczny TTG
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook