Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 10494Wszystkich: 5831819

Tradycje wielkanocne w Czechach i na Morawach

2015-04-04 10:00

     Zamki, pałace i skanseny w Czechach szykują się do powitania wiosny. Zapraszamy na wybrane imprezy, podczas których zapoznamy się z regionalnymi zwyczajami wielkanocnymi i przysmakami.

     W weekend 4-5 kwietnia warto odwiedzić zamek Bítov na Morawach Południowych (ok 30 km od Znojma). Spróbujemy tu staroczeskich przysmaków z kuchni zamkowej. Zamek będzie czynny dla zwiedzających w godz. od 9:00 do 16:00.

     Barwny program świąteczny szykują skanseny: malowanie pisanek, prezentowanie tradycji świątecznych, zdobienie pierniczków i inne atrakcje. W podróż w dawne czasy zaprasza od 4 do 6 kwietnia skansen w Rožnovie pod Radhoštěm (ok 50 km od Ostrawy). Goście będą mogli samodzielnie upiec pierniczki, spróbować baranka wielkanocnego, wykonać tradycyjną rózgę czy ozdobić pisanki. Nie zabraknie także występów miejscowych zespołów folklorystycznych.

     Zwyczaje, rzemiosła i życie mieszkańców w XIX wieku przybliży zamek Křivoklát (60 km od Pragi), od 4 do 6 kwietnia. Dolny dziedziniec ożywi jarmark rzemiosł, muzyka i przedstawienia teatralne. Na zamek Křivoklát możemy wyruszyć z Pragi specjalnym pociągiem parowym. Bilety na pociąg zakupimy na Dworcu Masaryka i dworcu Praha-Braník.

     Ponad 800 pisanek ze strusich, gęsich, kaczych, kurzych i przepiórczych jaj zobaczymy na zamku w mieście Jindřichův Hradec (Czechy Południowe). Wystawa będzie czynna od 28 marca do 12 kwietnia.

     Morawski zamek Šternberk koło Ołomuńca zaprasza 4 kwietnia rodziny z dziećmi na wielkanocny jarmark dziecięcy. Na najmłodszych czekają pokazy zdobienia pisanek i wykonywania rozmaitych dekoracji świątecznych, także barwny program rozrywkowy.

Dziennik Turystyczny TTG
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook