Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 1010Wszystkich: 13723149

Uniwersytet Wrocławski zaprasza do … jaskini

2021-01-08 23:44

     Rok 2021 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Jaskiń i Krasu. Uniwersytet Wrocławski zaplanował w związku z tym szereg akcji. Uczelnia przygotowuje specjalny serwis internetowy poświęcony badaniom w jaskiniach, organizuje międzynarodowe zespoły badawcze, duże projekty naukowo-eksploracyjne, a jeśli tylko pandemia pozwoli - także akcje dla szkół i mieszkańców Dolnego Śląska i Polski. Uniwersytet Wrocławski to jeden z ważniejszych ośrodków w Europie Środkowej zajmujących się badaniami jaskiń. 

     - Jaskinie na obszarze Sudetów i w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej były badane jeszcze przez naukowców z Koeniglische Universitaet zu Breslau w XIX wieku i na początku XX wieku. - opowiada profesor Krzysztof Stefaniak, paleontolog z Uniwersytetu Wrocławskiego. Także po 1945 polscy badacze z naszej uczelni włączyli się w tę tematykę badawczą. Nie chodzi tylko o badania geologiczne. Pracowały i pracują interdyscyplinarne zespoły połączonych sił geologów, geografów, paleontologów, ale także biologów i archeologów. 

     W 1966 r. spektakularne odkrycie Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie rozpoczęło nowy etap badań jaskiń na Dolnym Śląsku. Od samego początku badania prowadzono pod egidą Uniwersytetu Wrocławskiego, we współpracy z uczelniami z Wrocławia i innymi ośrodkami w kraju i za granicą. W przyszłym roku będziemy obchodzić 55 rocznicę odkrycia Jaskini Niedźwiedziej.

     - I jeszcze wiele jest do odkrycia i pokazania - planujemy wspólnie z włodarzami jaskiń w przyszłym roku uruchamiać nowe atrakcje dla zwiedzających. Chcemy tłumaczyć, dlaczego, dzięki specyficznemu mikroklimatowi jaskiń, to miejsca unikalne np. dla odkryć archeologicznych czy paleontologicznych. - opowiada prof. Stefaniak. 

     Do współpracy w przyszłorocznym programie Uniwersytetowi Wrocłąwskiemu udało się namówić opiekunów jaskiń udostępnianych turystom: Jaskini Niedźwiedziej i Jaskini Radochowskiej. We wspólne prace naukowcy włączą speleologów i inne organizacje zajmujące się ochroną i badaniem krasu. Prace te będą prowadzone na szeroką skalę - powstaną międzynarodowe zespoły naukowców z Polski, Ukrainy, Czech i innych krajów.

     - Na razie trwa koronawirus. Ale wykorzystamy ten czas w 100%. Pierwsze miesiące 2021 roku poświęcimy na szeroko zakrojone akcje edukacyjne i popularyzatorskie w sieci. Opowiemy Polakom, co wiemy o jaskiniach, wprowadzimy ich w tajemniczy i mroczny świat znany dotąd głównie nietoperzom. Podkręcimy eksploracyjny apetyt - zapowiada z uśmiechem profesor Stefaniak. Gdy uporamy się z koronawirusem - w drugiej części roku - będziemy mogli dzieciom i dorosłym pokazać te cuda. Odkryć nasze jaskiniowe karty - opisuje wrocławski naukowiec.  

     Gdy sytuacja pandemiczna pozwoli, odkryjemy jaskinie także bezpośrednio – naukowcy zapraszają w Sudety czy do Jury Krakowsko-Wieluńskiej na spotkania połączone ze zwiedzaniem, konferencje terenowe, obozy naukowe, dydaktyczne. Wszystko to nie tylko dla dorosłych i badaczy, ale też dla dzieci i szkół. Na początku roku Uniwersytet Wrocławski zaplanował cykl konferencji, wykładów, filmów, prezentacji, doniesień publikowanych na specjalnej stronie poświęconej temu wydarzeniu. Naukowcy chcą także być obecni w mediach społecznościowych. 

     - Zaprosimy państwa do jaskiń - najpierw wirtualnie, a potem całkiem realnie. Już od początku 2021 roku - zapowiadają naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Katarzyna Uczkiewicz - Uniwersytet Wrocławski
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook