Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2022-07-07 12:37

  Miłośnicy Sudetów nie mogą narzekać na brak dobrych map, tak potrzebnych do wędrówek po górach. Co rusz pojawiają się na rynku wydawniczym kolejne wydania, co pozwala nam mieć nadzieję, że dostajemy poprawione i aktualizowane na bieżąco mapy. Co jakiś czas pojawiają się w ofercie poszczególnych wydawnictw także całkiem nowe opracowania. Z taką sytuacją mamy właśnie do czynienia z krakowskim wydawnictwem Compass

 • 2022-06-30 10:33

  Każdy Polak słyszał o Nysie Łużyckiej, rzece wyznaczającej zachodnią granicę naszego kraju, ale mało kto zastanawia się, skąd ten przymiotnik „łużycka” w jej nazwie. W powszechnym przekonaniu z Niemcami sąsiaduje na tym odcinku Dolny Śląsk. Nic bardziej mylnego! Po obu stronach granicy na Nysie leżą Łużyce — prastara kraina, przed z górą tysiącleciem zasiedlona przez czwarty, obok Polaków, Czechów i Słowaków, naród zachodniosłowiański — Serbów Łużyckich

 • 2022-01-19 22:46

  Skąd wzięła się nazwa Karpacz? Czy w Karkonoszach znajdziemy nazwy "tatrzańskie"? Kogo nazywa się „pierwszą damą karkonoskich opowieści”? Kto ma więcej Karkonoszy? My czy Czesi? Gdzie w Karkonoszach miała staną olbrzymia pieczarka? To tylko niektóre z zagadek, jakie znalazły się w najnowszej książce Waldemara Brygiera i Anny Zygmy, zatytułowanej "555 zagadek o Karkonoszach". Aby poznać wszystkie tematy (zagadki) poruszone w książce, trzeba zatem przeczytać ich jeszcze 550!

 • 2021-12-03 10:44

  Blisko dwie dekady minęły od wyda­nia pierwszego srebrnogórskiego albumu „Srebrna Góra. Spojrzenie w przeszłość". Przez ten czas intensywnie poszukiwaliśmy kolejnych ilustracji i pocztówek, zdobywa­liśmy nowe informacje o tym niezwykłym miasteczku i górującej nad nim twierdzy. Efektem naszych wysiłków jest album, który z przyjemnością oddajemy teraz w Państwa ręce: „Srebrna Góra. Zwierciadło czasu"

 • 2021-11-27 09:37

  Dawno, dawno temu… – każde dziecko Wam powie, że tak zaczynają się wszystkie dobre opowieści. W tej książce znalazł się zbiór legend i historii powtarzanych szeptem, z ust do ust, przez zaaferowanych mieszkańców śląskich miejscowości położonych w pobliżu naszych pięknych, rodzimych zamków i pałaców lub pozostałych po nich ruin

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 566Wszystkich: 12680579

W Kamieńcu powstanie motylarnia

2022-07-26 09:29

     Trwa rewitalizacja drugiej oficyny Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim. - W tej części pałacu znajdzie się siedziba centrum przyrodniczo-ekologicznego dla dzieci i młodzieży. Będą tam sale dydaktyczne, motylarnia i sektor recepcyjny - mówi Marcin Czerniec, burmistrz gminy Kamieniec Ząbkowicki.

     W motylarni zamieszkają żywe motyle z całego świata. Będą mogły być podziwiane w specjalnej szklarni. Taka szklarnia istniała w jednej z nisz pałacowych. - Przedsięwzięcie będzie bardzo ciekawe i nowatorskie nie tylko dla dzieci z gminy Kamieniec, bo wiadomo, że zawsze skupiam się w pierwszej kolejności na naszych dzieciach, ale z terenu powiatu, województwa będą do nas przyjeżdżały grupy zorganizowane, które będą chciały spędzić miło czas, także z lekcjami prowadzonymi przez nauczycieli biologii i przyrody - mówi burmistrz Czerniec.

     - Motylki będą w wolierze, w warunkach prawie naturalnych, aczkolwiek zniewolone. Na pewno będziemy współpracować z naszym zoo wrocławskim, które w tej części też ma swoje doświadczenia. Na pewno będziemy się wymieniali możliwościami - dodaje.

Karolina Marcińczyk – Gazeta Ząbkowicka
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Zielarka z Grabowca2022-08-07 22:29

  Wciąż zamykają te biedne zwierzęta w więzieniach, klatkach (różnie je dla zmylenia nazywając).... i to bez wyroku! A odsiadują biedaki dożywocie.... Podobno człowiek człowiekowi wilkiem, a zwierzęciu (bez "podobno").... człowiekiem.

Komentarz
Facebook