Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2022-07-07 12:37

  Miłośnicy Sudetów nie mogą narzekać na brak dobrych map, tak potrzebnych do wędrówek po górach. Co rusz pojawiają się na rynku wydawniczym kolejne wydania, co pozwala nam mieć nadzieję, że dostajemy poprawione i aktualizowane na bieżąco mapy. Co jakiś czas pojawiają się w ofercie poszczególnych wydawnictw także całkiem nowe opracowania. Z taką sytuacją mamy właśnie do czynienia z krakowskim wydawnictwem Compass

 • 2022-06-30 10:33

  Każdy Polak słyszał o Nysie Łużyckiej, rzece wyznaczającej zachodnią granicę naszego kraju, ale mało kto zastanawia się, skąd ten przymiotnik „łużycka” w jej nazwie. W powszechnym przekonaniu z Niemcami sąsiaduje na tym odcinku Dolny Śląsk. Nic bardziej mylnego! Po obu stronach granicy na Nysie leżą Łużyce — prastara kraina, przed z górą tysiącleciem zasiedlona przez czwarty, obok Polaków, Czechów i Słowaków, naród zachodniosłowiański — Serbów Łużyckich

 • 2022-01-19 22:46

  Skąd wzięła się nazwa Karpacz? Czy w Karkonoszach znajdziemy nazwy "tatrzańskie"? Kogo nazywa się „pierwszą damą karkonoskich opowieści”? Kto ma więcej Karkonoszy? My czy Czesi? Gdzie w Karkonoszach miała staną olbrzymia pieczarka? To tylko niektóre z zagadek, jakie znalazły się w najnowszej książce Waldemara Brygiera i Anny Zygmy, zatytułowanej "555 zagadek o Karkonoszach". Aby poznać wszystkie tematy (zagadki) poruszone w książce, trzeba zatem przeczytać ich jeszcze 550!

 • 2021-12-03 10:44

  Blisko dwie dekady minęły od wyda­nia pierwszego srebrnogórskiego albumu „Srebrna Góra. Spojrzenie w przeszłość". Przez ten czas intensywnie poszukiwaliśmy kolejnych ilustracji i pocztówek, zdobywa­liśmy nowe informacje o tym niezwykłym miasteczku i górującej nad nim twierdzy. Efektem naszych wysiłków jest album, który z przyjemnością oddajemy teraz w Państwa ręce: „Srebrna Góra. Zwierciadło czasu"

 • 2021-11-27 09:37

  Dawno, dawno temu… – każde dziecko Wam powie, że tak zaczynają się wszystkie dobre opowieści. W tej książce znalazł się zbiór legend i historii powtarzanych szeptem, z ust do ust, przez zaaferowanych mieszkańców śląskich miejscowości położonych w pobliżu naszych pięknych, rodzimych zamków i pałaców lub pozostałych po nich ruin

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 613Wszystkich: 12680626

Wędrówki szlakiem morawskich winnic

Mikulov. Fot. Petr Pohudka shutterstockWinne piwniczki Plže, Slovacko. Fot. Aleš MotejlWinnice. Fot. Ondřej Čechvala
Mikulov. Fot. Petr Pohudka shutterstock
Winne piwniczki Plže, Slovacko. Fot. Aleš Motejl
Winnice. Fot. Ondřej Čechvala
2022-06-22 12:10

     W Republice Czeskiej znajdziemy ponad siedemnaście tysięcy hektarów winnic. To właśnie z tych pięknych, rozległych i urodzajnych miejsc pochodzą takie wspaniałe napoje jak Rulandské šedé czy Tramín červený. Dokąd warto wybrać się, aby poznać magiczny świat wina?

Ścieżka edukacyjna Valtice

    Wycieczka szlakiem winiarskim to idealny pomysł na połączenie pasji winiarskiej z wędrówkami i zwiedzaniem okolicy. Jednym z najpiękniejszych morawskich szlaków winiarskich jest ścieżka edukacyjna w okolicy Valtic. Pięciokilometrowa trasa zaczyna się tuż obok pałacu Valtice i prowadzi do rozległych winnic, do punktu widokowego na wzgórzu Reistna, z którego rozciąga się przepiękna panorama parku Lednice – Valtice, wpisanego wraz z pałacami na listę UNESCO. Trasa wiedzie następnie do centrum miasteczka Valtice, z licznymi winiarniami, w których można spędzić cały wieczór.

Mikulovska ścieżka edukacyjna

     Dwudziestokilometrowa ścieżka oferuje możliwość poznania tajników winiarstwa pod Pálavą. Trasę możemy pokonać pieszo, na rowerze, a nawet autem. Wycieczkę rozpoczynamy z parkingu przy banku Komerční banka w Mikulovie. Przejdziemy przez rynek, gdzie możemy zatrzymać się w centrum informacji turystycznej, aby uzyskać aktualne informacje na temat otwartych piwnic winnych, imprez winiarskich i atrakcji turystycznych w okolicy. Trasa zaprowadzi nas do wiosek winiarskich pod Pálavą.

Szlak winiarski Podluží

     Sieć tras rowerowych w gminie Podluží prowadzi początkowo przez płaski teren, następnie przez pofałdowaną Wyżynę Kijovską w okolicach Starego Poddvorova do północnych obszarów winiarskich Slovácka, gdzie winnice przeplatają się z rozległymi obszarami leśnymi. Na trasie miniemy Břeclav, Hodonín, Mikulčice i Moravską Novą Ves. Ciepły klimat, bliskość rzek i bezkresne równiny przyciągały osadników od niepamiętnych czasów, o czym świadczą znaleziska archeologiczne w osadach na Valech koło Mikulčic i Pohansko koło Břeclavi. Tutejsze trasy rowerowe wiodą przez najdalej na południe położone obszary winiarskie Moraw. Ogółem mierzą 113 kilometrów.

Znojemskie trasy winiarskie

    Szlaki winiarskie w okolicach Znojma łączą pięćdziesiąt pięć gmin winiarskich. Na tym rozległym terenie każdy znajdzie odpowiednie dla siebie trasy. Miłośnicy równinnych szlaków wiodących przez pola docenią północną cześć szlaku i okolice rzeki Dyi na południu. Amatorom bardziej wymagających terenów spodobają się szlaki wiodące przez Park Narodowy Podyjí i lasy na północ od Znojma. Pod względem powierzchni region znojemski jest największym regionem winiarskim na Morawach. Szlaki wiodą przez słynne miejscowości winiarskie, między innymi Nový Šaldorf-Sedlešovice, Hnanice, Šatov, Chvalovice i Vrbovec. Warto zwiedzić jedną z najlepszych winnic - Šobes. Wycieczkę rowerową możemy rozpocząć na przykład w Lukovie, Podmolí lub w Havraníkach. Ciekawostką na trasie jest Malowana Piwniczka Winna w Šatovie.

Strážnicka trasa winiarska

     Trasa mierzy ponad sto kilometrów i wiedzie od Uherskiego Ostrohu i Rohatca do stoków Białych Karpat. Na turystów czeka piękna architektura ludowa i pyszne białe wina. Na jednodniową wycieczkę możemy wyruszyć trasą z Bzenca, na której napotkamy najciekawsze zabytki regionu Strážnicko, między innymi słynne piwniczki winne Petrov – Plže. U podnóża Białych Karpat trasa schodzi do malowniczej wioski winiarskiej  pod świętym Antonínkem i do Ostrožskiej Lhoty.

Trasa winiarska w okolicach Uherskiego Hradiště

     W większości płaska trasa jest idealna na jednodniową wycieczkę rodzinną. Wiedzie po mało uczęszczanych szosach i ścieżkach rowerowych. Spodoba się miłośnikom wina, architektury ludowej i zabytków przyrody.  Całkowita długość trasy wynosi 75 km. Zwiedzimy między innymi miasta Uhersky Ostroh, Ostrožską novą ves, Bzenec, Hluk, Vlčnov i Uherské Hradiště, gdzie w dzielnicy Mařatice zobaczymy przepiękne piwniczki winne.

Anna Gruszczyńska - CzechTourism
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook