Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 869Wszystkich: 13723008

Wielkie wrocławskie Przebudzenie

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz opowiada o ESK 2016. Fot. Waldemar Brygier
Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz opowiada o ESK 2016. Fot. Waldemar Brygier
2015-11-19 21:34

     Wielkie Przebudzenie we Wrocławiu będzie miało miejsce w styczniu, w trzeci weekend miesiąca, od 15-ego do 17-ego. Symboliczne przebudzenie czterech Duchów Miasta: Ducha Wielu Wyznań, Ducha Innowacji, Ducha Odbudowy oraz Ducha Powodzi będzie początkiem wielkiego dzieła Europejskiej Stolicy Kultury, które zakończy się jedenaście miesięcy później, w grudniu 2016 roku.

     Duchy obudzą się w niedzielę (17 stycznia), w czterech odległych od siebie dzielnicach miasta i wraz z towarzyszącymi im artystami, powędrują w kierunku Rynku. Podczas wędrówki towarzyszyć im będą wrocławianie, którzy wezmą tym samym udział w niecodziennym przedstawieniu opowiadającym o niezwykłej historii miasta. Duchy i widzowie spotkają się w Rynku, gdzie odbędzie się Ceremonia Otwarcia ESK 2016. Jej reżyserem jest Chris Baldwin, który tworzył podobne wydarzenia plenerowe w całej Europie. Jak sam zapowiada: Wrocław nie widział jeszcze takiego pochodu…

     17 stycznia 2016 roku Rynek zmieni się nie do poznania, a elementami dekoracji podczas przedstawienia będą także otaczające go budynki. Chris Baldwin nie chce zdradzać szczegółów, podsycając jednak wyobraźnię  liczbami, które mówią same za siebie i pozwalają oczekiwać na wielką, artystyczną inscenizację. Weźmie w niej udział między innymi ponad 1300 artystów, 200 chórzystów, 50 żołnierzy, 300 rowerzystów, 30 gigantycznych marionetek, a także pięć tramwajów.

    „Przebudzenie” to finał weekendu, podczas którego odbędzie około stu wydarzeń kulturalnych. Śmiało można powiedzieć, że każdy znajdzie tu coś dla siebie… Miłośnikom rzeźby z pewnością przypadnie do gustu wystawa hiszpańskiego rzeźbiarza Eduardo Chillidy, której towarzyszyć będą inscenizacje muzyczne. Dla osób zainteresowanych architekturą przygotowana została wystawa „Made In Europe. 25 lat nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej – Mies van der Rohe Award”, na której zobaczymy niesamowitą kolekcję, w skład której wchodzi także 150 modeli najciekawszych budowli na świecie (w tym trzy z Polski, a 1 z Wrocławia). Wystawa płynie właśnie w tej chwili do Polski z Szanghaju. Z kolei we wrocławskim Muzeum Narodowym reżyser Jacqueline Kornmüller pokaże z pomocą gwiazd literatury i teatru dziewięć kameralnych przedstawień inspirowanych dziełami sztuki. Imprezy można by wymieniać w nieskończoność…

     Zaplanowane na styczeń „Przebudzenie” jest częścią projektu „Kwartet Flow”, którego pierwsza część odbyła się we Wrocławiu w czerwcu br. Nazwana została „Mosty” i uznana została za największy w Europie performance, w którym wzięło udział 22 tysiące osób! 27 wrocławskich mostów i kładek zamieniło się w sceny teatralne, miejsca koncertów i pracownie plastyczne. Kolejny etap projektu w styczniu, a trzeci będzie miał miejsce 11 czerwca 2016 roku, kiedy to nad brzegami Odry usłyszymy koncerty, zobaczymy spektakle i będziemy mogli wziąć udział w licznych happeningach. Zakończeniem „Kwartet Flow” będzie grudniowe „Niebo”, czyli ceremonia zamknięcia Europejskiej Stolicy Kultury.

     Na zakończenie dobra wiadomość dla mieszkańców Dolnego Śląska, którzy nie są mieszkańcami Wrocławia, a którzy również chcieliby wziąć udział w imprezach ESK. W przeciągu całego roku z czterech regionów będą kursowały ESK busy, które za niewielką opłatą przywiozą mieszkańców ziemi kłodzkiej, a także okolic Jeleniej Góry, Nowej Soli i Krotoszyna do stolicy województwa. Wyjazdy będą bardzo intensywne, a o pełen wrażeń dzień zadbają animatorzy, którzy będą towarzyszyć grupie od samego początku, opowiadając o ESK, organizując konkursy z nagrodami, czy wreszcie umożliwiając grupom zajrzenie za kulisy placówek kultury i spotkania z aktorami i twórcami przedstawień. Oferta wydaje się bardzo atrakcyjna, warto więc śledzić stronę ESK, a także lokalne media. Oficjalny i pełny program pojawi się na stronie www.wroclaw2016.pl 15 grudnia 2015 roku.

Waldemar Brygier – NaszeSudety.pl
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook