Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

 • 2020-05-12 15:05

  "Podróżnicy w Górach Olbrzymich" to pionierska publikacja: zbiór blisko czterdziestu relacji podróżniczych z Karkonoszy i Gór Izerskich, obejmujących okres od końca XVII do początku XX wieku. Tłumacz i autor zbioru pominął obszerne nieraz opisy przyrody, wybierając fragmenty opisujące spotkania z ludźmi, realia społeczno-gospodarczo-kulturowe, perypetie turystyczne, szczegóły życia codziennego minionego świata “Gór Olbrzymich”

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 12941Wszystkich: 5023765

Wirtuozi medalierstwa od renesansu do baroku

2015-02-11 10:00

     Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na wystawę czasową "Wirtuozi medalierstwa od renesansu do baroku. Wystawa ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu", która czynna będzie w okresie od 11 lutego do 5 kwietnia 2015 r.

     Medale, monety okolicznościowe, żetony, liczmany do liczenia na desce rachunkowej powstałe od XV do XVII w. można będzie zobaczyć na tej wystawie. Ciekawostką będą unikatowe tłoki do bicia medali nagrodowych dla uczniów gimnazjów św. Elżbiety i św. Marii Magdaleny we Wrocławiu z 1 poł. XVII w. i z 1689 r.

     W zbiorze Muzeum Narodowego we Wrocławiu znajduje się 150 sztuk medali, monet okolicznościowych, żetonów, liczmanów i tłoków z okresu od XV do końca XVII w. Stylowo oraz poprzez przedstawienia nawiązują one do epok, w których powstały: renesansu, manieryzmu i baroku. Ich tematyka koncentruje się głównie na sprawach „aktualnych”: upamiętnieniu i gloryfikacji przede wszystkim władców i członków ich rodzin, rodów szlacheckich, rzadziej mieszczańskich, „znaczących osobistości” lub ważnych wydarzeń, a celem powstania większości z nich była szeroko rozumiana „propaganda” w wymiarze świeckim i religijnym. Ich autorami byli złotnicy, rzeźbiarze, medalierzy i rytownicy pracujący na dworach cesarskich, papieskich, królewskich i książęcych, a także na usługach miast czy mennic i zakładów menniczych:

     – Na wystawie można będzie zobaczyć dzieła m.in. Lysippusa - rzymskiego artysty, pracującego dla papieża Sykstusa IV; Sperandia Savellego-rzeźbiarza i jednego z najlepszych medalierów Quattrocenta – wyjaśnia Magdalena Karnicka, kuratorka wystawy. Będą pokazane również numizmaty wykonane przez wrocławskich złotników 2 poł. XVI w.: Tobiasa Wolffa i Paula Nitscha oraz prace działających w XVII w. medalierów austriackich, francuskich, niemieckich, flamandzkich, szwedzkich.

[Anna Kowalów - Muzeum Narodowe we Wrocławiu]

 • Raimund Faltz. Autoportret, 1686
  Raimund Faltz. Autoportret, 1686
 • Awers medalu nagrodowego Senatu i mieszkańców Wrocławia dla uczniów gimnazjów św. Elżbiety i św. Marii Magdaleny we Wrocławiu z 1. poł. XVII w.
  Awers medalu nagrodowego Senatu i mieszkańców Wrocławia dla uczniów gimnazjów św. Elżbiety i św. Marii Magdaleny we Wrocławiu z 1. poł. XVII w.
 • Tłok menniczy awersu medalu nagrodowego Senatu i mieszkańców Wrocławia dla uczniów gimnazjów św. Elżbiety i św. Marii Magdaleny we Wrocławiu z 1. poł. XVII w.
  Tłok menniczy awersu medalu nagrodowego Senatu i mieszkańców Wrocławia dla uczniów gimnazjów św. Elżbiety i św. Marii Magdaleny we Wrocławiu z 1. poł. XVII w.
 • Johann Höhn Młodszy Rewers żetonu króla Polski Jana III Sobieskiego i królowej Marii Kazimiery Arquien, 1674-1696
  Johann Höhn Młodszy Rewers żetonu króla Polski Jana III Sobieskiego i królowej Marii Kazimiery Arquien, 1674-1696
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook