Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

 • 2020-05-12 15:05

  "Podróżnicy w Górach Olbrzymich" to pionierska publikacja: zbiór blisko czterdziestu relacji podróżniczych z Karkonoszy i Gór Izerskich, obejmujących okres od końca XVII do początku XX wieku. Tłumacz i autor zbioru pominął obszerne nieraz opisy przyrody, wybierając fragmenty opisujące spotkania z ludźmi, realia społeczno-gospodarczo-kulturowe, perypetie turystyczne, szczegóły życia codziennego minionego świata “Gór Olbrzymich”

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 16051Wszystkich: 5026875

Wrocław: DCF zaprasza (26.01. - 01.02.)

2018-01-26 10:00

Wydarzenia od  26 stycznia do 2 lutego w Dolnośląskim Centrum Filmowym
 

PREMIERY:
„Wszystkie pieniądze świata”, „Tamte dni, tamte noce”, „Czas mroku”, „Dusza i ciało”

WYDARZENIA SPECJALNE:
26 stycznia (pt.) – pokaz przedpremierowy – „Mock”, godz. 19:00, wstęp wolny za okazaniem bezpłatnej wejściówki dostępnej w kasie kina na hasło „Mock”
27 stycznia (sb.) i 1 lutego (czw.) – pokaz przedpremierowy - „Plan B”, godz. 18:30, bilety: 27.01: 18 zł (ulgowy), 22 zł (normalny)
1 lutego dodatkowo spotkanie z Kingą Preis oraz Łukaszem Maciejewskim, godz. 19.00, bilety 22 zł

W CYKLACH:
29 stycznia (pn.) – Akademia Dokumentalna –„Zwariować ze szczęścia”, godz. 18.00, bilety: 15 zł (karnet: 150 zł)
29 stycznia (pn.) – Dyskusyjny Klub Filmowy – „Maudie”, godz. 20:00, bilety: 11 zł
30 stycznia (wt.) – Filmowy Klub Seniorów – „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham”, godz. 12:00, bilety: 11 złPierwsza filmowa wersja kultowego „Mocka” w kinie DCF

     Już w piątek 26 stycznia br. o godz. 19:00 w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbędzie się przedpremierowy pokaz najnowszego spektaklu Teatru Telewizji "Mock". Pokazowi towarzyszyć będzie spotkanie z autorem kultowej serii o Eberhardzie Mocku, Markiem Krajewskim oraz reżyserem Łukaszem Palkowskim. Wstęp wolny.

     Fanów kultowej dla wrocławian prozy Marka Krajewskiego czeka niezwykły wieczór. Wreszcie doczekaliśmy się pierwszej ekranizacji jednego ze znakomitych kryminałów wrocławskiego pisarza. Zdjęcia do spektaklu rozpoczęto w październiku ubiegłego roku, a już w najbliższy piątek, 26 stycznia o godz. 19:00, 3 dni przed oficjalną premierą na antenie TVP 1  Telewizji Polskiej, wrocławscy widzowie kina DCF będą mogli ocenić efekty prac Łukasza Palkowskiego i jego ekipy.

     - Bardzo nam zależało na tym, aby to właśnie wrocławska widownia, tak bardzo związana z twórczością Marka Krajewskiego, jako pierwsza zobaczyła ten spektakl. Cieszę się, że pomysł uzyskał akceptację TVPmówi Jarosław Perduta, dyrektor DCF-u. - Dołożyliśmy też wszelkich starań, aby pokaz mógł być bezpłatny. Dodatkową atrakcją dla naszych gości będzie możliwość bezpośredniego spotkania zarówno z twórcami spektaklu, jak i autorem kultowego cykludodaje. 

     Marek Krajewski będzie do dyspozycji widzów już od godz. 18.15. W holu DCF będzie można nie tylko porozmawiać z pisarzem, ale też kupić jego najnowsze książki:  „Mock” oraz „Mock. Ludzkie zoo”. Bezpośrednio po projekcji goście będą mogli wziąć udział w dyskusji panelowej dotyczącej roli, jaką sztuka może odegrać w budowaniu tożsamości miasta. W dyskusji wezmą udział twórcy spektaklu oraz zaproszeni goście, całość poprowadzi dziennikarz Radia Wrocław, redaktor Jan Pelczar. 

     Udział w piątkowym pokazie „Mocka” jest bezpłatny. Niestety liczba dostępnych miejsc była ograniczona, a wszystkie wejściówki zostały już wydane widzom w kasie kina.

     „Mock” to historia o początkach kariery głównego bohatera serii - detektywa Eberharda Mocka. Osadzona w realiach przedwojennego Breslau, zgrabnie opowiedziana, z licznymi i niespodziewanymi zwrotami w akcji, trzyma w napięciu i nie pozwala przejść obojętnie obok. Zdjęcia do spektaklu realizowane były w naturalnych wnętrzach, głównie we wrocławskiej Hali Stulecia.


 

Kinga Preis i Łukasz Maciejewski w DCF-ie 

     W czwartek 1 lutego odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu „Plan B” z udziałem Kingi Preis oraz Łukasza Maciejewskiego, autora książki pt. „Aktorki”. Spotkanie odbywa się w ramach cyklu „Magiel filmowy”, czyli rodzaju talk show na scenie, podczas którego Łukasz Maciejewski prowadzi pogłębioną rozmowę, do której zaprasza widzów. Spotkanie o godz. 19:00, bilety w cenie 22 zł.

     Pochodząca z Wrocławia Kinga Preis gra jedną z głównych ról najnowszego filmu Kingi Dębskiej pt. „Plan B”. Jest także bohaterką książki Łukasza Maciejewskiego pt. „Aktorki”, w której autor przeprowadza szczere rozmowy z najważniejszymi polskimi aktorkami, tworząc portrety kobiet niezwykłych, wyjątkowych i silnych. Spotkanie z twórcami poprzedzone będzie przedpremierowym pokazem filmu „Plan B”, w którym Kinga Preis wciela się w Natalię – kobietę, która na kilkanaście dni przed Walentynkami musi zmierzyć z nagłym rozstaniem. W DCF-ie film będzie wyświetlany przedpremierowo dwa razy – oprócz 1 lutego również w sobotę 27 stycznia o godz. 18:30. 


 

Najnowszy film Ridley’a Scotta z doborową obsadą

     Historia głośnego porwania, które miało miejsce w 1973 roku. Wnuk jednego z najbogatszych ludzi na świecie - 16-letni John Paul Getty III, został uprowadzony przez tajemniczych sprawców. Premiera „Wszystkich pieniędzy świata” w piątek 26 stycznia w DCF-ie. 

     Miliarder Jean Paul Getty (Christopher Plummer), mimo ogromnej fortuny, nie jest skory do wydawania pieniędzy. Co więcej, znany jest ze swego wyjątkowego uporu i nieustępliwego charakteru. Gdy pewnego dnia grupa tajemnicza grupa porywa jego ukochanego wnuka i żąda wielomilionowego okupu, Getty stanowczo odmawia zapłaty. Zrozpaczona i zdeterminowana matka chłopca – Gail (Michelle Williams) wszelkimi sposobami stara się przekonać teścia do zmiany zdania, ten jest jednak nieugięty. Wraz z upływem czasu porywacze stają się coraz bardziej niecierpliwi, a życie uprowadzonego wisi na włosku. Kiedy pomysły na uratowanie chłopca się wyczerpują, w drzwiach Gail pojawia się tajemniczy mężczyzna, który specjalizuje się w sprawach „nie do rozwiązania”. 


 

Zmysłowe kino Luki Guadagnino

     Już w piątek 26 stycznia w DCF-ie premiera filmu „Tamte dni, tamte noce”, czyli jednego z kandydatów do tegorocznych Oscarów. Reżyser Luca Guadagnino („Nienasyceni”, „Jestem miłością”) w mistrzowski sposób ekranizuje powieść André Acimana, przenosząc widza w sam środek gorącego włoskiego lata.  

     Są lata 80. Nastolatek włosko-amerykańskiego pochodzenia, Elio (Timothée Chalamet) beztrosko spędza wakacje. Jego główne zajęcia to jazda na rowerze wśród pięknych okoliczności przyrody, czytanie, gra na pianinie i flirtowanie z koleżanką. Pewnego dnia jego ojca – uniwersyteckiego profesora, odwiedza gość – pracujący nad doktoratem stypendysta, Amerykanin Oliver (Armie Hammer). Mężczyzna, choć z zaangażowaniem bada kulturę antyczną i prowadzi z profesorem długie akademickie dysputy, wnosi jednocześnie do rodzinnego domu odrobinę luzu i bezpretensjonalności. Początkowa dyskretna niechęć nastolatka do przybysza z czasem zmienia się w fascynację.


 

Inspirująca opowieść o Winstonie Churchillu

     DCF zaprasza na premierę filmu „Czas mroku” w reżyserii Joe Wrighta, czyli inspirującej opowieści o brytyjskim premierze - Winstonie Churchillu, którego odwaga i bezkompromisowość w 1940 r. zmieniły bieg historii. W roli głównej nagrodzony tegorocznym Złotym Globem za najlepszą rolę męską Gary Oldman. Film na naszych ekranach w piątek 26 stycznia.

     Nowo wybrany premier Wielkiej Brytanii staje w obliczu niezwykle trudnego zadania – groźba inwazji nazistowskich Niemiec staje się coraz bardziej realna, dlatego Winston Churchill (Gary Oldman) musi zjednoczyć naród. Francja chyli się ku upadkowi, wojska alianckie stacjonują na plażach Dunkierki, a Niemcy wydają się być niepokonani. Od tego, co zrobi brytyjski premier, zależy przyszłość całej Europy Wschodniej. A zadanie nie jest łatwe – Churchill musi podjąć ostateczną decyzję: negocjować z Hitlerem i ocalić tym samym swój naród przed skutkami wojny albo – nie zważając na niebezpieczeństwo - wezwać lud do walki. 


 

Złoty Niedźwiedź dla najlepszego filmu

     W piątek 26 stycznia na ekranach DCF-u premiera filmu „Dusza i ciało” w reżyserii Ildikó Enyedi. Obraz zdobył nagrodę Złotego Niedźwiedzia dla najlepszego filmu na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. 

     Mária (Alexandra Borbély) zostaje kontrolerem jakości w rzeźni w Budapeszcie. Jest osobą odpowiedzialną, a do swojej pracy podchodzi bardzo poważnie. Ściśle przestrzega wszystkich przepisów, a w jej świecie rządzą liczby i dane. Dyrektorem zakładu i bezpośrednim szefem kobiety  jest  Endre (Géza Morcsányi). Z czasem para zaczyna spędzać ze sobą coraz więcej czasu i lepiej się poznawać. Oprócz tego, że są bratnimi duszami, odkrywają także, że łączą ich identyczne sny, w których oboje są jeleniami. Ostrożnie próbują sprawić, by sen stał się rzeczywistością. 


 

Akademia Dokumentalna: „Zwariować ze szczęścia”

     Akademia Dokumentalna zaprasza na film „Zwariować ze szczęścia”, czyli włosko-francuski komediodramat w najlepszym wydaniu. To opowieść o dwóch zupełnie różnych kobietach, które razem uciekają ze szpitala psychiatrycznego. W rolach głównych Valeria Bruni Tedeschi oraz Micaela Ramazzotti. Spotkanie w poniedziałek 29 stycznia wyjątkowo o godz. 18.00. Bilety: 15 zł.

     Beatrice (Valeria Bruni Tedeschi) to głośna i gadatliwa manipulantka i mitomanka, która nieustannie opowiada o znajomościach z osobami z wyższych sfer i swym arystokratycznym pochodzeniu. Donatella (Micaela Ramazzotti) jest jej totalnym przeciwieństwem - to zamknięta w sobie, milcząca i przygnębiona introwertyczka, która skrywa mroczną tajemnicę. Kobiety są pacjentkami szpitala psychiatrycznego i mimo dzielących je różnic, stają się przyjaciółkami. Pewnego dnia, korzystając z okazji, uciekają z ośrodka i postanawiają szukać szczęścia w świecie „zdrowych” ludzi. Wspólna podróż przez malowniczą Toskanię, podczas której odwiedzają najbliższych i cieszą się odzyskaną swobodą i wolnością jest jednocześnie powrotem do przeszłości - stopniowo odkrywane są przyczyny, dlaczego znalazły się w szpitalu.


 

DKF: „Maudie”

     Dyskusyjny Klub Filmowy zaprasza na pokaz filmu „Maudie” z rewelacyjnymi rolami Ethana Hawke’a i Sally Hawking. To urocza historia miłosna oparta na życiu kanadyjskiej artystki – malarki Maud Lewis. Seans w poniedziałek 29 stycznia o godz. 20:00. Cena biletów wynosi 11 zł.

     Opowieść o niezwykłym romansie, jaki połączył samotnika (Ethan Hawke) i kruchą, ale zdeterminowaną i pełną energii kobietę. Maudie (Sally Hawkins), mimo swojej choroby, za wszelką cenę pragnie niezależności, by z dala od nadopiekuńczej rodziny oddawać się największej pasji - malowaniu. Pierwowzorem tytułowej bohaterki jest Maud Lewis (1903-1970) — malarka-amatorka, słynąca z barwnych pejzaży, uważana za jednego z najważniejszych kanadyjskich artystów ludowych, bohaterka kilku książek i dokumentów. Film zdobył Nagrodę Publiczności na Festiwalu Filmowym Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym.


 

FKS: „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham”

     W ramach Filmowego Klubu Seniorów we wtorek 30 stycznia o godz. 12:00 odbędzie się seans kontrowersyjnego filmu „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham”.           Reżyser Paweł Łoziński stworzył obraz niezwykły, w którym cały kadr wypełniają tylko trzy twarze. Ceny biletów wynoszą 11 zł.

     „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham” to kameralna rozmowa trójki bohaterów. Dwie kobiety spotykają się w gabinecie psychoterapeuty, żeby poprawić wzajemne relacje. Psychoterapeuta -  Bogdan de Barbaro – wciąga swoje rozmówczynie w kolejne narracje. Bohaterki: Ewa Szymczyk i Hanna Maciąg są niezwykle zdeterminowane, ale  jednocześnie pełne żalu i resentymentów. Widz staje się świadkiem intymnej rozmowy o uczuciach, a kamera jest tak blisko, że jesteśmy w stanie dokładnie obserwować mimikę kobiet. Terapia stanowi nieustanną grę napięć, którą czasami aż trudno wytrzymać. Od razu nasuwa się też pytanie -  czy można tak głęboko wchodzić w życie ludzi?

 


Zobacz także:
strona www Dolnośląskiego Centrum Filmowego 

 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook