Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 10420Wszystkich: 5831745

Wrocławski Krasnal zamieszkał w Dreźnie

Posadowienie krasnala przez burmistrza Drezna Dirka Hilberta. Fot. Miasto Drezno
Posadowienie krasnala przez burmistrza Drezna Dirka Hilberta. Fot. Miasto Drezno
2019-06-23 07:39

     60 lat temu, 7 maja 1959 r., Wrocław i Drezno podpisały umowę o współpracy kulturalnej i społecznej i zostały miastami partnerskimi. Dokładnie w okrągłą rocznicę tego wydarzenia Drezno otrzymało z rąk prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka szczególny podarunek – oryginalnego wrocławskiego krasnala, ze słonecznikiem i podróżną walizką w ręku, dla którego należało znaleźć odpowiednie miejsce. Prawie 2000 mieszkańców Drezna wzięło udział w internetowym głosowaniu, gdzie zostanie umieszczony drugi już Wrocławski Krasnal w ich mieście. Do wyboru były 3 lokalizacje:

•        ul. Wrocławska niedaleko Dworca Gł. (Breslauer Straße) 
•        Muzeum J.I. Kraszewskiego w dzielnicy Neustadt 
•        Nowy Ratusz – schodki przy restauracji Ratskeller 

     Większość 54,8% głosów uzyskała lokalizacja przy Nowym Ratuszu. Drugie miejsce zajęło Muzeum J.I. Kraszewskiego, trzecie ulica Breslauer Straße. 
19 czerwca 2019 r. miało miejsce uroczyste posadowienie krasnala w tym właśnie miejscu z udziałem burmistrza Drezna Dirka Hilberta. 

     W swym nowym miejscu Krasnal będzie pełnić rolę ambasadora i posłańca pomyślności na kolejne 60 lat partnerstwa obu miast oraz będzie serdecznie pozdrawiać wszystkich turystów odwiedzających Drezno, nie tylko z Wrocławia i Polski, ale z całego świata. Idzie to w parze z otwieraniem się tutejszych turystycznych atrakcji dla polskich turystów, wiele z nich ma polskojęzyczne materiały informacyjne lub strony internetowe. Coraz więcej polskich turystów odwiedza Drezno i Krainę Łaby. W 2018 r. Polacy byli liderami pod względem noclegów zagranicznych turystów we wspólnej destynacji Drezno i Kraina Łaby. (wzrost o 26% w porównaniu do roku poprzedniego). 

     Polskojęzyczne informacje o Dreznie i Krainie Łaby od niedawna są też dostępne bezpośrednio we Wrocławiu. 1 czerwca 2019 r. pani Annekatrin Klepsch, burmistrz Drezna ds. kultury i turystyki, wraz z panem Jakubem Mazurem, wiceprezydentem Wrocławia, otworzyli punkt informacji turystycznej na Dworcu Głównym we Wrocławiu z prospektami o atrakcjach Drezna i regionu.

[Anna Bytońska - Biuro Prasowe UM Wrocławia]
 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook