Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 15558Wszystkich: 6492020

Wyrzeźbiony Wrocław I połowy XX wieku

Fot. Waldemar Brygier / NaszeSudety
Fot. Waldemar Brygier / NaszeSudety
2019-10-29 10:00

     Boom budowlany, jaki mieliśmy we Wrocławiu na początku XX wieku przełożył się w prosty sposób na rozwój pracowni rzeźbiarskich, które otrzymywały zamówienia od inwestorów i właścicieli nowopowstających budynków. Działalność tak znanych artystów jak Jaroslav Vonka, Marg Moll, Christian Behrens, czy Theodor von Gosen jest mniej lub bardziej znana wrocławskim miłośnikom sztuki, ale w stolicy Dolnego Śląska działało w sumie kilkudziesięciu artystów, o których niemal nikt już dzisiaj nie pamięta. Przypomina ich wystawa „Wyrzeźbiony Wrocław”, jaką od dzisiaj można oglądać we wrocławskim Muzeum Narodowym.

     Na wystawie zobaczyć można 100 wybranych dzieł, które wykonane zostały przez 30 rzeźbiarzy, działających we Wrocławiu w I połowie XX wieku. To niezwykła gratka dla miłośników miasta i regionu, bo w jednym miejscu zgromadzono prace sprowadzone z kilkunastu polskich i niemieckich muzeów, kościołów, instytucji oraz ze zbiorów osób prywatnych. Z naszego krajowego podwórka mamy dzieła m.in. z muzeów w Legnicy, Jaworze, Świdnicy i Ziębicach, z zamku Książ, sanatorium Wysoka Łąka w Kowarach, czy wreszcie z kościoła św. Karola Boromeusza we Wrocławiu. 

     - Naszą wystawę rozpoczynamy przedstawieniem postaci Christiana Behrensa, założyciela wrocławskiej szkoły rzeźby, nauczyciela pokolenia rzeźbiarzy, z których grona prace pięciu zobaczymy na ekspozycji. Kolejna sala poświęcona jest aktom, przedstawieniu piękna ludzkiego ciała w przeróżnych konfiguracjach, również w nawiązaniu do tematów z mitologii greckiej. Dalej zobaczyć można przykłady rzeźby animalistycznej, w tym pięknego źrebaka (ze śladami po kulach z czasu II wojny światowej), czy gorylicę Pussi, niegdyś maskotka i symbol wrocławskiego ogrodu zoologicznego. Obie te rzeźby na co dzień stoją we wrocławskim ZOO. Kolejne sale poświęcone są małej plastyce oraz portretom mieszkańców Wrocławia oraz znanym postaciom, które w mieście były znane i szanowane. Na koniec prezentujemy rzeźbę sakralną, której nie można pominąć, bo wrocławscy artyści wyposażali w swoje rzeźby nie tylko kościoły starsze, ale również te, które były budowane na początku XX wieku – mówi Barbara Andruszkiewicz, kuratorka wystawy.

     Wystawa „Wyrzeźbiony Wrocław” czynna będzie do 2 lutego 2020 roku. Można ją obejrzeć w gmachu głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu (pl. Powstańców Warszawy 5). Wystawie towarzyszyć będą wydarzenia, m.in. oprowadzania kuratorskie, spacery po mieście, wykłady, oprowadzania dla rodzin z dziećmi, a także warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży. Szczegółowy wykaz i kalendarium znajdują się na stronie muzeum: www.mnwr.pl.

Waldemar Brygier - NaszeSudety
 

Galeria

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook