Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

 • 2020-05-12 15:05

  "Podróżnicy w Górach Olbrzymich" to pionierska publikacja: zbiór blisko czterdziestu relacji podróżniczych z Karkonoszy i Gór Izerskich, obejmujących okres od końca XVII do początku XX wieku. Tłumacz i autor zbioru pominął obszerne nieraz opisy przyrody, wybierając fragmenty opisujące spotkania z ludźmi, realia społeczno-gospodarczo-kulturowe, perypetie turystyczne, szczegóły życia codziennego minionego świata “Gór Olbrzymich”

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 12937Wszystkich: 5023761

Wystawa „750 lat miasta Jeseník”

2017-09-18 20:27

     W jeseníckim Muzeum Regionalnym można obejrzeć wystawę czasową, zatytułowaną „750 lat miasta Jeseník”. Wśród ciekawych eksponatów znajdują się też te związane z turystyką i Morawsko-Śląskim Sudeckim Towarzystwem Górskim (MSSGV), które prężnie działało na ziemi jeseníckiej. MSSGV poświęcona jest oddzielna gablota i nic dziwnego, bo to właśnie w Jeseníku, z inicjatywy kuracjuszy powstało w 1881 roku towarzystwo, które później tak zasłużyło się dla rozwoju turystyki w regionie, między innymi tworząc i znakując szlaki turystyczne, wydając mapy i przewodniki, a także budując schroniska o wieże widokowe.

     Na wystawie przedstawione zostały dzieje miasta od czasów najdawniejszych, dokumentowanych znaleziskami archeologicznymi, poprzez kolejne wieki, po czasy współczesne. Nie zabrakło oczywiście działu poświęconego procesom czarownic, które szczególnie sumiennie tępiono w Jeseníku, a także górniczej przeszłości miasta i regionu, działalności zakładów tkackich i ich właścicieli, epizodów związanych z krwawą wojną 30-letnią, czy wreszcie z powstaniem uzdrowiska i działalnością Vincenza Priessnitza.

     Wystawa czynna będzie do 19 listopada 2017 roku. Oprócz eksponatów znajduje się na niej wiele tablic opisujących ważne dla historii miasta wydarzenia ilustrowane archiwalnymi zdjęciami, rysunkami i grafikami oraz ciekawostki związane z miastem. Opisy są w języku czeskim, ale nie jest to zbyt wielkie utrudnienie. Wystawę można obejrzeć w godzinach pracy muzeum, a więc od wtorku do niedzieli, w godzinach 9:00 – 17:00. Bilety w cenie 40 koron, ulgowe 20 koron.

Waldemar Brygier - NaszeSudety
Galeria

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook