Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-09-10 10:01

  W najnowszym numerze czasopisma "Sudety" (nr 2/173 - lipiec-sierpień 2020) znajdziemy jak zwykle sporo ciekawych informacji z Sudetów. Dużo miejsca, bo aż siedem stron, poświęconych zostało Karkonoszom w poezji. Edward Białek prezentuje w artykule wrażenia z podróży po Karkonoszach (i ich najbliższych okolicach), jakie w formie literackiej przekazali nam m.in. Hermann Stehr, Theodor Körner, czy Kazimierz Brodziński

 • 2020-09-10 08:50

  Góry Olbrzymie, gdyż taką właśnie nazwę nosiły Karkonosze i Góry Izerskie do początków XIX wieku traktowane jako jedno pasmo, mają w sobie coś z bigosu. Wszystko jest w nich wymieszane: wpływy gospodarcze, kulturowe i polityczne. Stanowią ostoję Ducha Gór, gdzie jawa miesza się ze snem, a rzeczywistość z baśnią. Są jednym z najpóźniej poznanych europejskich regionów. Tajemnicze i pociągające. Aromatyczne jak długo warzony bigos. Odzwierciedleniem ich poplątanych dziejów jest regionalna kuchnia

 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 13342Wszystkich: 7196448

Z Czeskiego Raju na szczyty świata

Fot. Zbigniew Sobierajski
Fot. Zbigniew Sobierajski
2019-11-15 20:02

     Jesień, a szczególnie ta listopadowa jesień, to doskonały czas na nadrabianie zaległości muzealnych. A szczególnie kiedy dotyczy to tematyki związanej z górami. Dlatego też, mimo iż nowa ekspozycja została otwarta dwa miesiące temu, miałem okazję obejrzeć ją dopiero niedawno. I polecam! Mam na myśli nową ekspozycję „Horolezectví - z Českého Ráje na vrcholy světa", która została otwarta 7 września 2019 r., w Muzeum Czeskiego Raju w Turnowie. 

     Wystawa powstawała długo. Sześć lat od pomysłu. Cztery lata od rozpoczęcia prac, przygotowania projektu, po realizację wystawy. Niemniej warto było czekać, bo naszym południowym sąsiadom, wyszło to rewelacyjnie. Ekspozycja powstała w miejscu dawnego pawilonu, w którym prezentowany był obraz „Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou“ autorstwa  Mikoláša Aleša, jednego z najbardziej znanych czeskich malarzy XIX w. Nie znaczy to jednak, że obraz został usunięty. Wręcz przeciwnie. W nowo wybudowanym obiekcie, obraz został bardzo ciekawie wkomponowany w całość ekspozycji i stanowi swego rodzaju połączenie historii wspinaczki skałkowej w Czeskim Raju, od wojów z czasów Przemysła Ottokara I* po współczesnych zdobywców skalnych baszt.

     Wystawa mieści się na trzech poziomach, po których pniemy się od czasów historycznych po współczesność. Całość jest bardzo interesująco skomponowana, gdyż sprawia wrażenie jak byśmy przechodzili między ogromnymi blokami lodowcowych seraków. Dodać należy, iż cała ścieżka w górę, jest dostępna dla osób niepełnosprawnych, a opisy są w językach: czeskim, niemieckim i angielskim. 

     Tematycznie wystawa dotyczy historii obecności ludzi w górach i współczesnej eksploracji największych pasm górskich. Wszystko to przeplatają informacje nawiązujące do dziejów czeskich wypraw wysokogórskich oraz wspinaczki skałkowej w Czeskim Raju. Przedstawiono dni chwały czechosłowackich i czeskich wypraw, ale też i te smutne zdarzenia, które wpisały się w historię światowego „horolezectva”. Przykładem tego jest czechosłowacka wyprawa w Andy w roku 1970, kiedy to wszyscy, spokojnie śpiący w namiotach uczestnicy zginęli, po zejściu lawiny kamiennej, będącej efektem lokalnego trzęsienia ziemi. 

     Pewną ciekawostką lokalną była dla mnie informacja o wywieszaniu czarnych flag na niedostępnych basztach skalnych w Czeskim Raju w roku 1969. Była to oczywiście reakcja na udzielenie ”bratniej pomocy narodowi czechosłowackiemu” przez wojska Układu Warszawskiego. Niektóre flagi wisiały poniekąd bardzo długo. No a trzeba pamiętać, że rejon Czeskiego Raju od  sierpnia 1968 r., był nadzorowany przez oddziały Wojska Polskiego. 

     Dzięki nowemu obiektowi, Muzeum Czeskiego Raju w Turnowie uzyskało ponadto miejsce do organizowania spotkać, prelekcji z osobami związanymi z szeroko rozumianą wspinaczką. I tak w tym miesiącu (listopad 2019) odbyło się spotkanie z Anną Hanuš (najbardziej znaną czeską slacklinerką) czy Petrem Prachtelem (legendą skałkowej wspinaczki czeskiej). Na grudzień zapowiadane są spotkania z uczestnikami czeskich wypraw wysokogórskich. Tak więc warto śledzić aktualności muzeum na stronach internetowych.

     Można powiedzieć, że Turnow który zawsze uważał się za „serce” Czeskiego Raju, zyskał teraz nowoczesne miejsce, które może stać się bardzo ciekawą „arterią” przepływu wiedzy o górach. Pogratulować naszym sąsiadom takiego pomysłu.

Zbigniew Sobierajski

*Przemysł Ottokar I (1155-1230), książę i król czeski w latach 1198-1230. Ojciec m.in. księżnej Anny, małżonki Henryka II Pobożnego. 
 

Galeria

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook