Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2021-09-01 21:40

  Komiks autorstwa rysownika Michała Stawickiego oraz historyka Arnolda Kordasiewicza wydany został przez Urząd Miasta w Dzierżoniowie w nakładzie 10 tysięcy egzemplarzy na matowym kredowym papierze. Na 28 stronach komiks przedstawia historię Zakładów Radiowych od przybycia założycieli fabryki w 1945 roku, poprzez moment położenia kamienia węgielnego pod budowę nowego zakładu w 1964 roku aż do 2006 roku, czyli od produkcji telewizora „Tosca” do zakończenia działalności firmy Diora

 • 2021-09-01 21:35

  W książce został poruszony istotny problem zachowania spuścizny kulturowej w sferze rodzimej architektury stosunkowo mało znanego rejonu pogranicza polsko-czeskiego oraz kontynuacji jej formy i detalu w nowo powstających obiektach. Dotyczy to zabudowy o charakterze turystyczno-wypoczynkowym, w tym głównie schronisk i zajazdów. Omawiany obszar „łączy” graniczna rzeka Dzika Orlica będąca jednocześnie świadkiem trwającej tu od stuleci egzystencji i współpracy dwóch narodów

 • 2021-07-14 22:28

  Rzecz o wspomnieniach pionierów i o pionierach. Uzupełniona i poszerzona tematycznie o wycinki prasowe z lat 1946-1951. Publikacja przenosi nas w czasie do wczesnych lat powojennych historii Polanicy-Zdroju. Po wojnie do Puszczykowa, bo taka była pierwsza polska nazwa miasta, przybywają z różnych stron osiedleńcy. Podejmują trud budowania, często na nowo, swego życia, tworzenia polskiej rzeczywistości

 • 2021-05-06 23:51

  Kilka tygodni temu na rynku ukazała się mapa "Góry Kamienne i Wałbrzyskie", wydana przez jeleniogórskie wydawnictwo Plan, w skali 1:40 000. Nie musieliśmy długo czekać, by do rąk dostać także laminowaną wersję tej mapy. Mapy laminowane, czy też drukowane na tzw. papierze syntetycznym, cieszą się coraz większą popularnością, bo mimo że są droższe od wersji papierowych, to z pewnością posłużą znacznie dłużej

 • 2021-03-11 15:36

  „Śmierć, bale i skandale" to pozycja od lat ciesząca się dużym zainteresowaniem czytelników, którym już sam tytuł zdecydowanie sugeruje, jakiego rodzaju treści znajdziemy wewnątrz. Książka, którą trzymasz w rękach Drogi Czytelniku, otwiera nową serię, opisującą ciekawe i wystawne życie arystokracji od 1885 do 1945 roku. Przegląd 65 lat często niesamowitych i zapierających dech w piersiach przygód oraz historii przedstawicieli jednej z najbarwniejszych warstw społecznych

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 3565Wszystkich: 11517739

Z Czeskiego Raju na szczyty świata

Fot. Zbigniew Sobierajski
Fot. Zbigniew Sobierajski
2019-11-15 20:02

     Jesień, a szczególnie ta listopadowa jesień, to doskonały czas na nadrabianie zaległości muzealnych. A szczególnie kiedy dotyczy to tematyki związanej z górami. Dlatego też, mimo iż nowa ekspozycja została otwarta dwa miesiące temu, miałem okazję obejrzeć ją dopiero niedawno. I polecam! Mam na myśli nową ekspozycję „Horolezectví - z Českého Ráje na vrcholy světa", która została otwarta 7 września 2019 r., w Muzeum Czeskiego Raju w Turnowie. 

     Wystawa powstawała długo. Sześć lat od pomysłu. Cztery lata od rozpoczęcia prac, przygotowania projektu, po realizację wystawy. Niemniej warto było czekać, bo naszym południowym sąsiadom, wyszło to rewelacyjnie. Ekspozycja powstała w miejscu dawnego pawilonu, w którym prezentowany był obraz „Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou“ autorstwa  Mikoláša Aleša, jednego z najbardziej znanych czeskich malarzy XIX w. Nie znaczy to jednak, że obraz został usunięty. Wręcz przeciwnie. W nowo wybudowanym obiekcie, obraz został bardzo ciekawie wkomponowany w całość ekspozycji i stanowi swego rodzaju połączenie historii wspinaczki skałkowej w Czeskim Raju, od wojów z czasów Przemysła Ottokara I* po współczesnych zdobywców skalnych baszt.

     Wystawa mieści się na trzech poziomach, po których pniemy się od czasów historycznych po współczesność. Całość jest bardzo interesująco skomponowana, gdyż sprawia wrażenie jak byśmy przechodzili między ogromnymi blokami lodowcowych seraków. Dodać należy, iż cała ścieżka w górę, jest dostępna dla osób niepełnosprawnych, a opisy są w językach: czeskim, niemieckim i angielskim. 

     Tematycznie wystawa dotyczy historii obecności ludzi w górach i współczesnej eksploracji największych pasm górskich. Wszystko to przeplatają informacje nawiązujące do dziejów czeskich wypraw wysokogórskich oraz wspinaczki skałkowej w Czeskim Raju. Przedstawiono dni chwały czechosłowackich i czeskich wypraw, ale też i te smutne zdarzenia, które wpisały się w historię światowego „horolezectva”. Przykładem tego jest czechosłowacka wyprawa w Andy w roku 1970, kiedy to wszyscy, spokojnie śpiący w namiotach uczestnicy zginęli, po zejściu lawiny kamiennej, będącej efektem lokalnego trzęsienia ziemi. 

     Pewną ciekawostką lokalną była dla mnie informacja o wywieszaniu czarnych flag na niedostępnych basztach skalnych w Czeskim Raju w roku 1969. Była to oczywiście reakcja na udzielenie ”bratniej pomocy narodowi czechosłowackiemu” przez wojska Układu Warszawskiego. Niektóre flagi wisiały poniekąd bardzo długo. No a trzeba pamiętać, że rejon Czeskiego Raju od  sierpnia 1968 r., był nadzorowany przez oddziały Wojska Polskiego. 

     Dzięki nowemu obiektowi, Muzeum Czeskiego Raju w Turnowie uzyskało ponadto miejsce do organizowania spotkać, prelekcji z osobami związanymi z szeroko rozumianą wspinaczką. I tak w tym miesiącu (listopad 2019) odbyło się spotkanie z Anną Hanuš (najbardziej znaną czeską slacklinerką) czy Petrem Prachtelem (legendą skałkowej wspinaczki czeskiej). Na grudzień zapowiadane są spotkania z uczestnikami czeskich wypraw wysokogórskich. Tak więc warto śledzić aktualności muzeum na stronach internetowych.

     Można powiedzieć, że Turnow który zawsze uważał się za „serce” Czeskiego Raju, zyskał teraz nowoczesne miejsce, które może stać się bardzo ciekawą „arterią” przepływu wiedzy o górach. Pogratulować naszym sąsiadom takiego pomysłu.

Zbigniew Sobierajski

*Przemysł Ottokar I (1155-1230), książę i król czeski w latach 1198-1230. Ojciec m.in. księżnej Anny, małżonki Henryka II Pobożnego. 
 

Galeria

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook