„Śmierć, bale i skandale" to pozycja od lat ciesząca się dużym zainteresowaniem czytelników, którym już sam tytuł zdecydowanie sugeruje, jakiego rodzaju treści znajdziemy wewnątrz. Książka, którą trzymasz w rękach Drogi Czytelniku, otwiera nową serię, opisującą ciekawe i wystawne życie arystokracji od 1885 do 1945 roku. Przegląd 65 lat często niesamowitych i zapierających dech w piersiach przygód oraz historii przedstawicieli jednej z najbarwniejszych warstw społecznych
Ukazująca się w roku jubileuszu 75-lecia polskiej administracji we Wrocławiu oraz 75-lecia wrocławskiego środowiska akademickiego książka w popularnonaukowy sposób przybliża powojenne początki funkcjonowania Uniwersytetu Wrocławskiego i ukazuje wysiłek podejmowany w tym zakresie przez Grupę Naukowo-Kulturalną pod przewodnictwem prof. Stanisława Kulczyńskiego
Od lat panuje przekonanie, że w Karkonoszach nie ma regionalnej kuchni. Wszyscy są przekonani, że obecna kuchnia to przepisy pochodzące przede wszystkim z kresów. Myślimy tak dlatego, że spora część mieszkańców naszych terenów to potomkowie przesiedleńców z przedwojennych kresów Rzeczypospolitej. Nie jest jednak tak do końca. Przecież przed II wojną światową Karkonosze zamieszkiwane były przez ludność, która miała swoje przyzwyczajenia kulinarne
„Geostrada Sudecka. Przewodnik geologiczny” jest trzytomową publikacją opisującą wybrane, interesujące pod względem geologicznym, miejsca w Sudetach i na ich przedgórzu. Geostradą Sudecką nazywana jest trasa turystyczna biegnąca od Bogatyni na północnym zachodzie do czeskiej Opawy
Co jakiś czas prezentujemy Wam nowe mapy, które ukazują się na rynku wydawniczym. Dzisiaj o kilku, które wydały w ostatnim czasie wydawnictwa PLAN (wrocławski i jeleniogórski). Na początek o dwóch mapach, które już wcześniej można było kupić, ale teraz są również w coraz popularniejszej wśród turystów wersji wodoodpornej
"Z perspektywy kobiet" – to pierwszy studencki przegląd filmowy, na który Dolnośląskie Centrum Filmowe zaprasza wraz ze studentami Uniwersytetu SWPS. Podczas dwudniowego przeglądu zaplanowanego na 6 i 7 marca widzowie zobaczą filmy, które z różnych perspektyw odsłaniają kobiece fascynacje, problemy i emocje. Pokazom towarzyszyć będą również spotkania i dyskusje z nietuzinkowymi kobietami. W przeddzień przeglądu w Chill Roomie DCF-u odbędzie się wernisaż wystawy wrocławskiej artystki Patrycji Mastej zatytułowanej "Dzikie ciało".
Przegląd „Z perspektywy kobiet” powstał z inicjatywy studentów Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Pierwszy dzień przeglądu będzie miał charakter muzyczno-biograficzny. W programie znajdą się filmy opisujące losy wybitnych artystek i wokalistek: Amy Winehouse, Judy Garland i Whitney Huston. Pokazom towarzyszyć będzie dedykowana tematowi rozmowa, do której zaproszono znane wrocławskie aktorki: Justynę Szafran i Emose Katarzynę Uhunmwangho z Teatru Muzycznego Capitol oraz Marysię Kanię z Teatru Współczesnego we Wrocławiu.
- Życiorysy gwiazd niosą w sobie często brutalną prawdę nie tylko o ciemnych stronach kariery artystycznej, ale również o tym, jak funkcjonuje showbiznes. Wybrane filmy odsłaniają fragment prawdy o tym świecie. Do rozmowy o tym, jak wyglądają polskie realia pracy i kariery artystycznej kobiet, zaprosiliśmy aktorki znane z wrocławskich scen – dodają Milena Mikula i Milena Łyszkowska, współorganizatorki wydarzenia.
Dyskusję pt. „Kobieta na scenie i poza nią - rozmowa z wrocławskimi artystkami” z udziałem zaproszonych gości poprowadzą Zuzanna Cegła i Karolina Kalisz, studentki Uniwersytetu SWPS współodpowiedzialne za organizację wydarzenia.
Drugiego dnia widzowie zobaczą filmy poruszające kwestie praw kobiet, równości płci oraz walki kobiet o równe szanse, m.in. „Obiecująca. Młoda. Kobieta”, “Kobieta idzie na wojnę” oraz “Portret kobiety w ogniu”.
Pokazom towarzyszyć będzie dyskusja z udziałem zaproszonych gości na temat sytuacji społecznej kobiet w Polsce, także w kontekście ostatniej fali protestów.
- Wybraliśmy filmy, które na różne sposoby mówią o kobietach, ich problemach i wyborach. Chcieliśmy się przy tej okazji zastanowić nad tym, jak naprawdę wygląda dzisiaj sytuacja kobiet w Polsce, porozmawiać o wyzwaniach, z jakimi my kobiety, musimy się na co dzień mierzyć. Do dyskusji zaprosiliśmy ekspertki, z którymi porozmawiamy o zagrożeniu przemocą – mówi Angelika Kulas, jedna z inicjatorek wydarzenia.
Dyskusję poprowadzi Katarzyna Lubieniecka-Różyło ze Stowarzyszenia Kongres Kobiet.
- Pomysł przeglądu zrodził się w ramach zajęć na Uniwersytecie SWPS i jest formą praktycznego doświadczania pracy w obszarze kultury w krytycznych warunkach pandemii. Mam nadzieję, że wydarzenie rzeczywiście będzie mogło być zrealizowane w marcu i nie będziemy musieli go przenieść na późniejszy termin. Warto podkreślić, że całe wydarzenie zostało zaprojektowane i zaplanowane przez studentów – od idei, poprzez program, aż po propozycje identyfikacji graficznej. Zespół DCF-u jedynie życzliwie wspierał działania studentów i podpowiadał – mówi Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego.
Bilety na poszczególne filmy przeglądu kosztują 22 i 18 zł, dla studentów wszystkich wrocławskich uczelni obowiązuje specjalna cena 10 zł.
W związku z sytuacją pandemiczną bezwzględnie obowiązują wszystkie reguły bezpieczeństwa, do których w DCF przykłada się wielką wagę – obowiązkowe maseczki, utrzymywanie dystansu, dezynfekcja powierzchni oraz regularna sterylizacja sal kinowych z użyciem koloidów srebra.
PROGRAM PRZEGLĄDU:
Miejsce: Sala Lwów
Data: 5-7 marca 2021 r.
5 marca 2021 r.
18:00 - Wernisaż wystawy pt. "Ciało" Chill Room
6 marca 2021 r. - "Głosem kobiet"
15:00 - Amy
17:15 - Dyskusja z gośćmi
18:00 - Judy
20:30 - Whitney
7 marca 2021 r. - "Dziewczyny z piorunem"
15:00 - Kobieta idzie na wojnę
17:15 - Obiecująca. Młoda. Kobieta
19:15 - Dyskusja z gościmy
20:00 - Portret kobiety w ogniu