Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2022-07-07 12:37

  Miłośnicy Sudetów nie mogą narzekać na brak dobrych map, tak potrzebnych do wędrówek po górach. Co rusz pojawiają się na rynku wydawniczym kolejne wydania, co pozwala nam mieć nadzieję, że dostajemy poprawione i aktualizowane na bieżąco mapy. Co jakiś czas pojawiają się w ofercie poszczególnych wydawnictw także całkiem nowe opracowania. Z taką sytuacją mamy właśnie do czynienia z krakowskim wydawnictwem Compass

 • 2022-06-30 10:33

  Każdy Polak słyszał o Nysie Łużyckiej, rzece wyznaczającej zachodnią granicę naszego kraju, ale mało kto zastanawia się, skąd ten przymiotnik „łużycka” w jej nazwie. W powszechnym przekonaniu z Niemcami sąsiaduje na tym odcinku Dolny Śląsk. Nic bardziej mylnego! Po obu stronach granicy na Nysie leżą Łużyce — prastara kraina, przed z górą tysiącleciem zasiedlona przez czwarty, obok Polaków, Czechów i Słowaków, naród zachodniosłowiański — Serbów Łużyckich

 • 2022-01-19 22:46

  Skąd wzięła się nazwa Karpacz? Czy w Karkonoszach znajdziemy nazwy "tatrzańskie"? Kogo nazywa się „pierwszą damą karkonoskich opowieści”? Kto ma więcej Karkonoszy? My czy Czesi? Gdzie w Karkonoszach miała staną olbrzymia pieczarka? To tylko niektóre z zagadek, jakie znalazły się w najnowszej książce Waldemara Brygiera i Anny Zygmy, zatytułowanej "555 zagadek o Karkonoszach". Aby poznać wszystkie tematy (zagadki) poruszone w książce, trzeba zatem przeczytać ich jeszcze 550!

 • 2021-12-03 10:44

  Blisko dwie dekady minęły od wyda­nia pierwszego srebrnogórskiego albumu „Srebrna Góra. Spojrzenie w przeszłość". Przez ten czas intensywnie poszukiwaliśmy kolejnych ilustracji i pocztówek, zdobywa­liśmy nowe informacje o tym niezwykłym miasteczku i górującej nad nim twierdzy. Efektem naszych wysiłków jest album, który z przyjemnością oddajemy teraz w Państwa ręce: „Srebrna Góra. Zwierciadło czasu"

 • 2021-11-27 09:37

  Dawno, dawno temu… – każde dziecko Wam powie, że tak zaczynają się wszystkie dobre opowieści. W tej książce znalazł się zbiór legend i historii powtarzanych szeptem, z ust do ust, przez zaaferowanych mieszkańców śląskich miejscowości położonych w pobliżu naszych pięknych, rodzimych zamków i pałaców lub pozostałych po nich ruin

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 570Wszystkich: 12680583

Zabytkowy kamień graniczny do ogródka?

źródło: denik.cz
źródło: denik.cz
2022-07-27 07:33

     W połowie lipca mieszkańcy i miłośnicy Gór Izerskich ogłosili poszukiwania zaginionego kamienia granicznego nr 31, który od ponad dwustu lat wyznaczał granicę katastralną na zboczu Bukovej hory. Niestety zaginięcia zabytkowych słupków i kamieni przez setki lat oznaczających granice działek, majątków ziemskich czy terenów łowieckich w Górach Izerskich nie należą do rzadkości.

     Znikają w ten sposób zwłaszcza kamienie stojące w pobliżu dróg, które łatwo przenieść do samochodu i wywieźć. Najwięcej drobnych zabytków tego typu ginie w mocniej zurbanizowanej południowej części pasma. Wywiezione kamienie najczęściej trafiają do ogródków przy domkach letniskowych na skalniaki lub jako ozdoba posesji. Zdarza się też, że wykorzystywane są jako część ogrodzenia lub zapora uniemożliwiająca przygodnym turystom parkowanie samochodów przed domem.

     Tylko niewielką liczbę zaginionych kamieni udaje się odnaleźć, a osoby, które je sobie przywłaszczyły, najczęściej są zdziwione, dowiadując się o ich wartości. Ludzie przeważnie nie zdają sobie sprawy z tego, że zabierane przez nich kamienie mają wartość historyczną, ale również z tego, że wywożąc je, często niszczą oznaczenia istniejących granic katastralnych, za co grozi kara w wysokości nawet kilku tysięcy koron. Dowiadując się o możliwych konsekwencjach przywłaszczenia, na ogół sami odwożą kamienie na miejsce, albo przekazują organizacjom zajmującym się ochroną dziedzictwa Gór Izerskich.

Na podstawie: Blanka Freiwilligová, Lidé odnášejí z Jizerských hor kus historie, mizí stoleté mezníky i patníky, liberecky.denik.cz
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Tomasz Drożdż2022-08-03 21:35

  Artykuł dotyczy czeskiej strony Gór Izerskich, Po naszej stronie, co się dalo, zniszczono lub rozkradziono przed laty.
  Za to mamy zacnych pasjonatów Gór Izerskich, którzy odnajdują kamienne znaki i kamienie pamiątkowe i przywracają je własnymi siłami do świetności. Przykłady są na FB.

 • ano2022-08-02 17:26

  TAK NALEŻY ZROBIĆ bo WIELE ZABYTKOWYCH KAMIENNYCH PAMIĄTEK HISTORII ZIEMI KŁODZKIEJ -ZOSTAŁO SKRADZIONYCH - bezpowrotnie utraconych. Nie tylko KAMIENIE GRANICZNE o których wspomina Redaktor , ale PRZYDROŻNE FIGURY , KAPLICZKI i tym podobne ZABYTKI.

 • Andrzej2022-07-31 15:37

  Czesi oryginały dają do muzeum a stawiają repliki . W ten sposób zapobiegają kradzieżom oryginałów.
  Warto i u nas tak postąpić.

Komentarz
Facebook