Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 3047Wszystkich: 5794690

Zabytkowy Libušín ponownie dostępny dla turystów

Pustevny. Fot. Libor Svacek
Pustevny. Fot. Libor Svacek
2020-06-15 11:13

     Zakończyła się odbudowa pięknego schroniska Libušín na Pustevnach, zniszczonego w pożarze 6 lat temu. 1 lipca 2020 roku zostanie uroczyście otwarte dla zwiedzających! Przypomnijmy historię i inne dzieła wybitnego architekta  Dušana Jurkoviča, nazywanego „poetą drewna”.

     Barwne fasady budynków sanatoryjnych w Luhačovicach, bajkowe schroniska Libušín i Maměnka na beskidzkich Pustevnach, koło góry Radhošť  czy wieża widokowa w Rožnovie pod Radhoštěm – to tylko niektóre ślady działalności słowackiego architekta Dušana Jurkoviča (1868–1947). Wszystkie budowle Jurkoviča charakteryzuje oryginalny styl, na który znaczący wpływ miała architektura ludowa. Artysta łączył drewno z murem pruskim, stosował wyraziste barwy, mozaiki i ceramikę. Jego dzieła są rozpoznawalne na pierwszy rzut oka, typowe, ale każde z nich jest inne, wyróżnia się swoistą kolorystyką czy motywem ozdoby rzeźbiarskiej. Gdzie zrodził się ten niezwykły styl i dlaczego Jurkovič zainspirował się twórczością ludową?

     Jego ojciec, Juraj Jurkovič, był znanym patriotą słowackim, jednym z założycieli Macierzy Słowackiej. Znawczynią i propagatorką twórczości ludowej była także matka artysty. Dušan ukończył wiedeńską szkołę rzemiosł artystycznych, wykazywał się wielkim talentem, otrzymał przydomek "poety drewna". Rozpoczął pracę w atelier architekta Michała Urbánka we Vsetínie. W tym okresie powstały jego najsłynniejsze drewniane budowle w stylu secesyjnym, bogato dekorowane, przede wszystkim schroniska Maměnka i Libušín na Pustevnach i gospoda Peklo koło Novego Města nad Metují, a także schronisko Jiráskova turistická chata na Dobrošovie, jedna z dróg krzyżowych w sanktuarium Svaty Hostýn i kompleks budynków sanatoryjnych w Luhačovicach. 

     W roku 1899 Jurkovič przeniósł się do Brna, tam poznał swoją życiową partnerkę Boženę Bartelmusovą. Młodzi zamieszkali w willi, którą Jurkovič zbudował w roku 1906 nad rzeką Svratką. Obecnie willa należy do brneńskiej Galerii Morawskiej i jest otwarta dla zwiedzających. Po powstaniu niepodległej republiki Jurkovič przeprowadził się do Bratysławy, gdzie otrzymał posadę urzędnika państwowego, którego zadaniem była opieka nad zabytkami architektury na Słowacji. Nadzorował także budowę cmentarzy wojskowych i pomników w zachodniej Galicji. Jest też autorem monumentalnej mogiły i mauzoleum Milana Rastislava Štefánika na Bradle.  

     Ciekawą budowlą zaprojektowaną przez Jurkoviča jest wieża widokowa na górze Karlův kopec, niedaleko skansenu wołoskiego w Rožnovie pod Radhoštěm, która na swą realizację musiała poczekać aż 116 lat. Architekt Antonín Závada, który specjalizuje się w architekturze ludowej, poprawił nieco projekty z roku 1896 tak, aby odpowiadały obecnym wymogom. Przy budowie wykorzystywał tradycyjną technologię. Wieża została uroczyście otwarta w roku 2012.

Anna Gruszczyńska - CzechTourism
 

Galeria

Jurkovičova rozhledna

Jurkovičova rozhledna

Luhačovice

Luhačovice

Svatý Hostýn

Svatý Hostýn
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Moraviophilus2020-06-17 22:09

  A jakie tam kiedyś kotlety robili...… - na talerzu się nie mieściły!

 • Leszek Kumor2020-06-16 11:05

  Budynki i budowle jak z bajki, chociaż dla mnie zbyt "cukierkowe". A po prawdzie jest na czym "oko zawiesić". Podsumowując, jestem za.

 • Tomek Nawrot2020-06-16 09:45

  Wieża piękna! Budynek zresztą też. To jest architektura, a nie te współczesne szare i czarne prostopadłościany biurowców. Przecież na to nie da się patrzeć.

Komentarz
Facebook