Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 13012Wszystkich: 5787275

Zabytkowy most do remontu

Jesenícki most na starej fotografii. Fot. jesenik.org
Jesenícki most na starej fotografii. Fot. jesenik.org
2015-04-06 10:09

     Stary most przez Białą w Jeseníku wreszcie przestanie popadać w ruinę. Turyści znają go przede wszystkim jako przejście przez rzekę na żółtym szlaku prowadzącym z miasta do schroniska przy Čertovych kamenach, skąd już niedaleko do popularnej wieży widokowej na Zlatym Chlumie.

     Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że żelazny most jest także zabytkiem, wpisanym przed ponad 10 laty na listę zabytków. 17-metrowy most zbudowany został w latach 1901-1902. Konstrukcja ma już zatem ponad stuletnią historię i żal patrzeć, w jakim jest obecnie stanie. Po remoncie będzie wyglądał jak za najlepszych swoich lat, na moście pojawią się też lampy, podobnie jak to miało miejsce w przeszłości.

     Obecnie most jest w tak złym stanie, że ostrzegawcze tabliczki przy nim informują o możliwości przebywania na nim jednorazowo nie więcej niż 10 osób. Woda podmyła wspierające go filary, a na spodniej stronie zauważyć można silną korozję. Na szczęście miastu udało się pozyskać wsparcie z funduszy norweskich, które pokryje koszt renowacji przeprawy w 85 procentach. Inwestycja ma pochłonąć ok. 5 milionów koron, rozpocznie się na początku maja.

Waldemar Brygier – NaszeSudety.pl
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook