Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2018-10-09 07:32

  Dość długo nie mieliśmy przewodnika po Rudawach Janowickich, wreszcie jest... Co prawda daleko mu do porządnego opracowania, które mogłoby zadowolić krajoznawców, ale dla turystów, którzy nie potrzebują szczegółowego opisu historycznego i krajoznawczego, powinien w zupełności wystarczyć. Wydawnictwo Plan wydało ilustrowany przewodnik turystyczny po Rudawach Janowickich z krótkim opisem miejscowości i najważniejszych atrakcji

 • 2018-09-19 07:14

  “Ten dom ma tajemnicę. Skarby i sekrety Dolnego Śląska” to już siódmy tom przewodników innych niż wszystkie. Tym razem autorka poprowadzi Was szlakiem zamków i pałaców, w których rozegrały się mroczne wydarzenia, zaprosi na wspólnie poszukiwanie zaginionych kolekcji, opowie nie tylko o skarbach, ale i o do dziś niewyjaśnionych zbrodniach. Wśród bohaterów tej książki odnajdziecie m.in. rosyjską kochankę właściciela zamku Czocha, czy zamordowaną przez wuja młodą milionerkę z Wlenia...

 • 2018-09-19 07:08

  To już drugi z serii przewodników emocjonalnych Wydawnictwa Ad Rem. Tym razem w osobistej, pełnej oryginalnych skojarzeń opowieści Czytelnik zabrany zostaje do podziemnego świata Kowar, odbywa podróż w czasie do miasta, w którym jeszcze nie tak dawno wydobywano uran. Autor Jarosław Szczyżowski ukazuje Kowary jak miasto oglądane w negatywie. Jakby rzeczywistość nie przyznawała się tutaj do samej siebie, odwracała na lewą stronę, udawała. Ale co? I dlaczego?

 • 2018-09-04 09:23

  Przewodnik prowadzi po atrakcyjnych turystycznie i licznie odwiedzanych latem i zimą masywów górskich okalających Kotlinę Kłodzką, którymi są: Góry Stołowe, Orlickie, Bystrzyckie, Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Złote i Bardzkie. Opisano liczne uzdrowiska: Kudowa, Polanica, Duszniki, Lądek oraz zabytkowe miasta i miasteczka: Kłodzko, Bystrzyca, Złoty Stok, Srebrna Góra, Radków, Ścinawka, Wambierzyce

 • 2018-09-04 07:50

  W sprzedaży jest już wrześniowy numer magazynu turystyki rowerowej "RowerTour". Jak w każdym numerze, wewnątrz znaleźć mozna wiele ciekawych informacji, inspiracji do niezwykłych podróży, a także nowinki sprzętowe i wieści ze świata dwóch kółek. Tym razem redakcja proponuje m.in. eksplorację Świętokrzyskiego Parku Narodowego, single tracki w okolicach Szczecina, a także relacje z rowerowych wędrówek po Korsyce, Sardynii, Czechach oraz miejscach egzotycznych...

Wizyt:
Dzisiaj: 1276Wszystkich: 2957248

Zachwycające freski w Krzeszowie

Fot. Tomek Nawrot
Fot. Tomek Nawrot
2018-10-08 10:24

     Zachwyt. To było moje pierwsze odczucie, gdy wszedłem do kościoła pw. św. Józefa i zobaczyłem freski w nim się znajdujące. Wykonał je w latach 1693-1695 Michael Willmann. Pomagali mu jego syn Michael Leopold Bartolomeus, pasierb Johann Christoph Liška, malarze klasztorni Martin i Sigmunt Leistritz oraz cysters Jakub Arlet.

     W miejscu obecnie istniejącego kościoła pw. Św. Józefa znajdował się znacznie mniejszy, pod wezwaniem św. Andrzeja, wzmiankowany pod koniec XIV wieku. Wybudowany został prawdopodobnie jeszcze wcześniej. W latach 80-tych XVII wieku w Krzeszowie rozwinął się bardzo ruch pątniczy. To wpłynęło na decyzję o zburzeniu tego kościoła i wybudowaniu w jego miejscu nowego, znacznie większego, co dodatkowo miało uczcić 400-lecie istnienia klasztoru. Budowa rozpoczęła się w 1690 roku. Świątynia została konsekrowana 7 maja 1696.

     Piękne malowidła, zdobienia i rzeźby znajdują się też w bazylice mniejszej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Również ta świątynia została wybudowana w miejscu wcześniej istniejącego kościoła gotyckiego, który rozebrany został w 1728 r. Do wznoszenia nowego sprowadzono 41 murarzy, 12 kamieniarzy, 13 cieśli i 10 rzeźbiarzy, w tym europejskiej sławy: Ferdynanda Maksymilina Brokoffa i Matthiasa Bernarda Brauna. Etap stanu surowego został zakończony w 1731 r., a fasada była gotowa dwa lata później. Wnuk Michaela Willmanna - Georg Wilhelm Neunhertz, w latach 1733-1735 wykonał w świątyni monumentalny cykl polichromii. Obrazy namalował m.in. Petr Jan Brandl, nazywany czeskim Rubensem. Konsekracja miała miejsce 3 lipca 1735 r.

     Bazylika pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie uznawana jest za najwspanialszy barokowy kościół na Śląsku i zalicza się ją do największych osiągnięć późnego baroku na świecie. W XVIII wieku na co dzień przebywali w niej tylko zakonnicy. Parafianie mogli każdego dnia modlić się w kościele pw. św. Józefa. Jednak w czasie świąt również bazylika była dla nich otwarta. Podczas nabożeństw ich zachwyt zapewne potęgował bogaty zestaw głosów chóru i instrumentów orkiestry. Oprawa liturgii w tym czasie była większa niż obecnie. Nazywana była theatrum sacrum. W ten sposób realizowano też postanowienie soboru trydenckiego mówiącego o kontrreformacji poprzez sztukę. Bazylika słynie ze znajdujących się w niej organów. Prawdopodobnie są najlepiej zachowanym instrumentem spośród kościołów na terenie Śląska. Są oryginalne w 95%. Posiadają 2728 piszczałek i 54 głosy.

     Główna świątynia pocysterskiego opactwa w Krzeszowie słynie jeszcze z tego, że znajduje się w niej ikona Matki Bożej Łaskawej, namalowana w XIII wieku. Jest najstarszym obrazem maryjnym w Polsce. Powstał on 200 lat wcześniej niż obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. W czasie wojen husyckich w XV wieku obraz zaginął. Jego odnalezienie związane jest z niezwykłym zdarzeniem. Podczas prac konserwatorskich 18 grudnia 1622 r. na pękniętą posadzkę padła smuga światła. Cystersi widząc w tym znak, przyjrzeli się temu miejscu i znaleźli zaginiony obraz, który przeleżał w ukryciu 196 lat. Przypisuje się mu wiele cudów i uzdrowień. Z tego powodu uzyskał tytuł Naszej Cudotwórczyni. Jan Paweł II podczas pobytu w Legnicy 2 czerwca 1997 r. dokonał jego koronacji.

     Z Krzeszowa niedaleko jest do schroniska Srebrny Potok w Jarkowicach. To świetne miejsce stanowiące bazę do wyjazdów turystycznych w okolicy. Najbliższe dni będą ciepłe, rozpoczyna się złota jesień. Warto się więc tam teraz wybrać.

Tomek Nawrot 

 


Zobacz także:
Pocysterskie opactwo w Krzeszowie - perła baroku 
strona www schroniska Srebrny Potok w Jarkowicach 

Galeria

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Silesiophuilus2018-10-12 16:37

  Nie bardzo rozumiem, dlaczego nazwisko czeskiego malarza podaje się po czesku, a imiona - po niemiecku. Może lepiej się na coś zdecydować.

 • waaw2018-10-08 12:08

  http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=18484#

Komentarz
Facebook