Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 10388Wszystkich: 5831713

Zaćmienie Księżyca już za kilka dni!

2019-07-12 12:40

     16 lipca 2019 r. późnym wieczorem Księżyc (będący tej nocy w pełni) w swojej wędrówce dookoła Ziemi przejdzie przez jej cień – nastąpi wówczas jego częściowe zaćmienie. Księżyc wschodzi tego dnia we Wrocławiu jeszcze za dnia, o godz. 20:54 (zachód Słońca 21:00). Już wtedy 15% jego tarczy będzie w półcieniu Ziemi – potencjalny obserwator znajdujący się w tej części naszego naturalnego satelity (selenonauta) widziałby częściowe zaćmienie Słońca przysłoniętego przez Ziemię. Faza zaćmienia częściowego półcieniowego jest dla obserwatorów na Ziemi prawie niezauważalna – tarcza Księżyca ciemnieje tylko bardzo nieznacznie. 

     O godzinie 22:01:44 rozpocznie się zaćmienie częściowe Księżyca. Lewa część jego tarczy (widocznej w południowo-wschodniej części nieba) zacznie ciemnieć – wchodzić w cień Ziemi. Maksymalna faza zaćmienia będzie o godz. 23:30:45 – 65% tarczy naszego naturalnego satelity znajdzie się w cieniu Ziemi. Selenonauta widziałby wtedy całkowite zaćmienie Słońca. Można zauważyć, że cień Ziemi padający na Księżyc jest wyraźnie zaokrąglony. Już w starożytności ludzie znali ten fakt – był to wtedy jedyny obserwacyjny dowód, że Ziemia jest kulą. Zaćmienie częściowe zakończy się po północy, o godz. 0:59:41, zaś zaćmienie częściowe półcieniowe o godz. 2:17:37. Zachód Księżyca nastąpi o godz. 5:11, zaś wschód Słońca – 4:56.
 


 

     Kolejne zaćmienia Księżyca będą we Wrocławiu:
– zaćmienie częściowe półcieniowe (prawie niezauważalne) 10 stycznia 2020,
– zaćmienie częściowe 16 maja 2022,
– zaćmienie całkowite 7 września 2025.

     Przy okazji patrząc na wieczorne niebo nad Wrocławiem, warto zwrócić uwagę na dwie jasno świecące planety:
– na prawo od Księżyca Saturn,
– na prawo od Saturna i nieco dalej, w kierunku południowym, Jowisz – najjaśniejszy punktowy obiekt na niebie. Patrząc na tę planetę przez lornetkę można będzie dodatkowo dostrzec blisko niej i po lewej stronie 4 jej największe księżyce: Kalisto, Ganimedesa, Io i Europę.
 


 

     Zaś blisko zenitalnej części nieba dominują trzy jasne gwiazdy: Wega (w Lutni), Altair (w Orle) i Deneb (w Łabędziu) – t.zw. Trójkąt Letni.

     Jakby tego było mało, to tej nocy aż czterokrotnie (sic!) przeleci nad Wrocławiem Międzynarodowa Stacja Kosmiczna z piątką astronautów (2 Amerykanów, 2 Rosjan, 1 Włoch) na pokładzie. Stacja będzie widoczna jako jasny punkt (jasność porównywalna z Jowiszem) przesuwający się dość szybko na tle gwiazd; od świateł samolotów odróżnia się równym blaskiem i brakiem mrugających czerwonych i zielonych świateł pozycyjnych. Godziny przelotów będą następujące:
– 23:07 (południowo-zachodnia część nieba) – 23:10 (południowa część nieba) – 23:15 (wschodnia część nieba),
– 0:43 (zachodnia część nieba) – 0:47 (zenit) – 0:54 (wschodnia część nieba),
– 2:20 (zachodnia część nieba) – 2:24 (zenit) – 2:28 (wschodnia część nieba),
– 3:57 (zachodnia część nieba) – 4:01 (południowa część nieba) – 4:04 (południowo-wschodnia część nieba).

     Życzę udanych obserwacji

Andrzej Astronom Wojciechowski
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Pyrus2019-07-13 14:29

  Świetny i konkretny artykuł. Minimum lania wody, za to mnóstwo pożytecznych informacji.
  Wielkie dzięki.

  Oby pogoda dopisała, bo na tę noc wybieram się z aparatami i rosyjską lunetką na Śnieżkę.

 • Pyrus2019-07-17 09:48

  Ze Śnieżki mało co było widać. Za to z okolic. "Domu Śląskiego" w dziurach w szybko pędzących chmurach od czasu do czasu pojawiał się całkiem mocno nadgryziony Księżyc. Najpiękniejszy około godz. 23.
  Szkoda, że nie było takiej widoczności, jak poprzedniej nocy, lecz i tak był to wspaniały spektakl.

Komentarz
Facebook