Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 17671Wszystkich: 5169746

Zaostřeno na Jizerky – konkurs fotograficzny

Jakub Jirkův: Bivak na Smrku
Jakub Jirkův: Bivak na Smrku
2019-08-04 23:08

     Jizera, Safírový potok, Oldřichovské sedlo, Ořešník czy Bukovec to tylko niektóre z miejsc, gdzie obiektywem uchwycić można piękno Gór Izerskich. Fotografowie odwiedzali je, by móc swe prace przedstawić szerszej publiczności w ramach 9. edycji konkursu fotograficznego „Zaostřeno na Jizerky”, który właśnie znajduje się na półmetku swego trwania. W piątek ruszyła szósta część eliminacji półfinałowych. Można w niej wybrać kolejne dwa zdjęcia, które znajdą się w finale.

     - Oddanych zostało już ponad pięć tysięcy głosów i wydaje się, że w tym roku zainteresowanie konkursem przebije lata poprzednie. A jest naprawdę z czego wybierać. Fotografowie w tym roku odwiedzili przede wszystkim znane już miejsca, ale spojrzeli na nie w sposób nietradycyjny. Pojawiły się też miejsca zupełnie nowe – mówi Ondřej Petrovský, dyrektor Fundacji Ivana Dejmala dla Ochrony Przyrody, która jest partnerem konkursu.

     Autor zwycięskiego zdjęcia otrzyma nagrodę od firmy Canon, a jego praca wystawiona zostanie na wystawie, jaka otwarta zostanie 14 września w libereckim Babylonie. W ubiegłym roku ze zwycięstwa cieszył się Jakub Jirkův, którego zdjęcie „Biwak na Smrku” dała do konkursu małżonka. – Zupełnie nie spodziewałem się, że uda mi się dotrzeć do finału. Fotkę zrobiłem w czasie wyprawy z przyjaciółmi, gdy zimą poszliśmy na Smrka, by tam przenocować – mówił Jirkův, dla którego udział w ubiegłorocznej edycji był pierwszym doświadczeniem w konkursach fotograficznych.

     Najlepszą fotografię wybiorą internauci, czytelnicy gazety denik.cz, który w 14-dniowym głosowaniu zdecydują, komu przyznać główną nagrodę. W tym roku zgłoszonych zostało 181 fotografii, które wykonane zostały przez 52 autorów.

Waldemar Brygier – NaszeSudety (na podstawie: denik.cz)

 


Zobacz także:
zagłosuj na najlepsze zdjęcie obecnej edycji 

 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook