Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-09-10 10:01

  W najnowszym numerze czasopisma "Sudety" (nr 2/173 - lipiec-sierpień 2020) znajdziemy jak zwykle sporo ciekawych informacji z Sudetów. Dużo miejsca, bo aż siedem stron, poświęconych zostało Karkonoszom w poezji. Edward Białek prezentuje w artykule wrażenia z podróży po Karkonoszach (i ich najbliższych okolicach), jakie w formie literackiej przekazali nam m.in. Hermann Stehr, Theodor Körner, czy Kazimierz Brodziński

 • 2020-09-10 08:50

  Góry Olbrzymie, gdyż taką właśnie nazwę nosiły Karkonosze i Góry Izerskie do początków XIX wieku traktowane jako jedno pasmo, mają w sobie coś z bigosu. Wszystko jest w nich wymieszane: wpływy gospodarcze, kulturowe i polityczne. Stanowią ostoję Ducha Gór, gdzie jawa miesza się ze snem, a rzeczywistość z baśnią. Są jednym z najpóźniej poznanych europejskich regionów. Tajemnicze i pociągające. Aromatyczne jak długo warzony bigos. Odzwierciedleniem ich poplątanych dziejów jest regionalna kuchnia

 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 13121Wszystkich: 7215107

Zawody Horská Výzva wystartują w Jesionikach

2015-03-20 08:59

     Seria zawodów ekstremalnych Rock Point – Horská výzva po raz pierwszy zagości w Jesionikach. Najtrudniejsza rywalizacja outdoorowa w Republice Czeskiej zacznie się pięć minut przed północą w piątek 10 kwietnia w Koutach nad Desną, w Ośrodku narciarskim Kouty.

     Tak samo jak w poprzednich latach zawodnicy mogą wybrać jedną z trzech tras – Short (14 km), Half (35 km) i Long (63 km). Najkrótszą trasę można będzie jednak pokonać także poza konkursem, w kategorii nordic walking.

     - Początkowo chcieliśmy najkrótszą trasę zawodów w całości zastąpić tylko zwykłym marszem, ale postanowiliśmy ją podzielić na część rozgrywaną w ramach zawodów i część poza rywalizacją. Chcemy bowiem, aby w Górskim Wyzwaniu mogli uczestniczyć także ci, którzy nie chcą współzawodniczyć, a tylko wziąć udział w ciekawej imprezie i poznać czeskie góry - wyjaśnił dyrektor zawodów Pavel Zitta.

     Kolejną nowością tegorocznej edycji jest zwiększenie liczby kategorii. - Ponieważ ulubiona kategoria Dogtrekking cieszyła się coraz większym zainteresowaniem, podzielimy ją na dwie odrębne kategorie - dla kobiet i mężczyzn, dotychczas była jedna dla wszystkich – dodał Pavel Zitta.

     Ekstremalne przedsięwzięcie Rock Point zaoferuje w tym roku cztery biegi weekendowe. Pierwszy wyścig rozpocznie się w Jesionikach w piątek 10 kwietnia krótko przed północą, gdy biegacze wyruszą na najdłuższą trasę. Przygotowano na niej trzy punkty żywieniowe - na Ramzovej (16 km), na przełęczy Červenohorské sedlo (25 km) i koło Ovčárnej przy schronisku pogotowia górskiego (45 km).

     Najszybsi zawodnicy dobiegną do mety jeszcze przed startem kolejnych kategorii, które wyruszają dopiero w sobotę przed południem. Górskie Wyzwanie może podjąć każdy, kto chce pokonać sam siebie. Zainteresowani mogą się zgłosić na stronie internetowej www.horskavyzva.cz lub także bezpośrednio na miejscu w dniu imprezy.

www.navstivtejeseniky.cz

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook