Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 16782Wszystkich: 6417296

Ze Szklarskiej Poręby do Liberca

2015-03-09 21:29

     Od grudnia bieżącego roku, kiedy to wprowadzony zostanie nowy rozkład jazdy, będziemy mogli pojechać pociągiem ze Szklarskiej Poręby bezpośrednio do Liberca. Dla podróżnych to spore udogodnienie, bowiem obecnie trzeba przesiadać się w Kořenovie do kolejnego pociągu, co jest uciążliwe, zwłaszcza dla podróżnych z dużym bagażem.

     Linia kolejowa ze Szklarskiej Poręby przez Harrachov i Kořenov do Tanvaldu była w okresie II wojny światowej jedną z najnowocześniejszych w Europie Środkowej. Zakończenie wojny stało się również jej końcem i regularnie jeżdżące pociągi wróciły tutaj na tory dopiero w sierpniu 2010 roku. Dobrą prognozą na przyszłość dla linii jest fakt, że z roku na rok przybywa korzystających z niej podróżnych. Wzrost waha się co roku o 20-30 procent, co w obecnych czasach jest czymś wyjątkowym, jeśli chodzi o połączenia kolejowe.

     Bezpośrednie połączenie wspomnianych miast będzie możliwe między innymi dzięki planowanemu na obecny rok zakończeniu remontu odcinka z Tanvaldu do Liberca. Nowoczesne pociągi Stadler, które dzisiaj kończą swój bieg w Harrachovie, będą teraz jeździły do Szklarskiej Poręby, co z pewnością uraduje turystów odwiedzających Góry Izerskie i Karkonosze po obu stronach granicy.

     Rosnące zainteresowanie przejazdami odbija się na ilości kursujących pociągów. Każdego dnia z Kořenova do Szklarskiej Poręby jeżdżą obecnie cztery pary pociągów. W sezonie zimowym i letnim dochodzą do tego kolejne dwie pary, a w okresie wakacji przybędzie jeszcze jedna para, kursująca wieczorem. W okresie wakacji będzie zatem aż siedem par pociągów. Od 13 grudnia linię będzie obsługiwał jeden przewoźnik, co znacznie uprości taryfę opłat – wprowadzona zostanie jedna taryfa graniczna, podobnie jak to ma miejsce na linii kolejowej z Liberca do niemieckiej Żytawy i dalej do do Varnsdorfu.

Waldemar Brygier – NaszeSudety.pl na podstawie: www.denik.cz
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook