Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 10481Wszystkich: 5831806

Ziemia Kłodzka w kulturze, architekturze, przyrodzie

2019-10-16 10:00

     Zapraszamy na I Międzynarodowe Sudeckie Sympozjum Naukowe, które zostało zatytułowane „Ziemia Kłodzka w kulturze, architekturze, przyrodzie. Kladské Pomezi v oblasti kultury, architektury, přírody”, które odbędzie się w dniach 16 - 17 listopada 2019 r. w hotelu „Metro” w Boguszynie koło Kłodzka.

     Ziemia kłodzka to region historyczny o niebywale zróżnicowanym krajobrazie przyrodniczym i kulturowym. Cechuje go urozmaicona budowa geologiczna, rzeźba terenu, a także szata roślinna, które mają wyjątkowy charakter w skali Polski i są wyznacznikiem atrakcyjności turystycznej tego terenu. Równie bogate jest dziedzictwo kulturowe – region ziemi kłodzkiej ukształtowała przez stulecia różnorodna działalność człowieka. Pozostawiła ona ślady w krajobrazie związane z wydarzeniami historycznymi, w postaci m.in. różnowiekowych obiektów warownych, rezydencjonalnych, sakralnych, poprzemysłowych oraz tradycyjnej architektury wiejskiej.

     Międzynarodowe Sympozjum Naukowe z udziałem gości zagranicznych ma charakter interdyscyplinarny i adresowane jest do szerokiego grona odbiorców: naukowców, przewodników, krajoznawców, samorządowców oraz innych osób, którym bliska jest tematyka ziemi kłodzkiej.

Problematyka sympozjum obejmuje zagadnienia:
   - przyrodnicze uwarunkowania rozwoju Ziemi Kłodzkiej,
   - funkcjonowanie obszarów chronionych,
   - zmiany w krajobrazie kulturowym,
   - osadnictwo i religia w kontekście historycznym,
   - rozwój turystyki i rekreacji;
   - kultura, architektura i sztuka Ziemi Kłodzkiej,
   - współpraca regionów trans-granicznych.

Terminy nadsyłania zgłoszeń:
I termin do 30 czerwca 2019 r. – koszt uczestnictwa 250 zł
II termin do 30 września 2019 r. – koszt uczestnictwa 300 zł

Koszt uczestnictwa w Sympozjum obejmuje:
- 3 przerwy kawowe,
- 2 obiady,
- uroczystą kolację,
- wycieczkę do kolegiaty kłodzkiej,
- wycieczkę na Owczą Górę (Mała Twierdza),
- transport autokarem,
- materiały konferencyjne.

     Zgłoszenia prosimy nadsyłać w formie elektronicznej na adres e-mail: poczta@klodzko.pttk.pl

Publikacja:
     Termin nadsyłania publikacji na adres e-mail:poczta@klodzko.pttk.pl upływa 30 czerwca 2019 r. Artykuły naukowe zostaną opublikowane w formie monografii naukowej w wydawnictwie z listy MNiSW.

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook