Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2024-05-19 23:27

  Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

 • 2024-05-17 08:15

  Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

 • 2024-05-17 08:10

  28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

 • 2024-04-17 11:23

  Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

 • 2024-04-17 10:44

  Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 1364Wszystkich: 13945117

Dolina Baryczy zaprasza na „Dni Karpia”

2021-09-04 09:12

     Leżąca na pograniczu Dolnego Śląska i Wielkopolski Dolina Baryczy znana jest chyba każdemu miłośnikowi obserwacji ptaków, których tysiące corocznie przelatują lub gniazdują w okolicy licznych stawów rybnych w tym regionie. Drugim najczęstszym skojarzeniem jest karp dostarczany stąd na nasze wigilijne stoły. Nic zatem dziwnego, że to właśnie ta ryba stała się symbolem i wizytówką promującą Dolinę wśród turystów, a największą imprezą w regionie są coroczne Dni Karpia. Już od szesnastu lat Dni Karpia przyciągają coraz więcej odwiedzających nie tylko z najbliższych województw, ale też z odleglejszych części Polski, a nawet z zagranicy. Są bowiem świetną okazją, aby lepiej poznać tutejszą przyrodę, historię, 800-letnią tradycję gospodarki rybnej oraz skosztować lokalnych produktów.

     W tym roku Dni Karpia rozpoczynają się już 4 września. Przez 11 kolejnych weekendów, do połowy listopada, przedsiębiorcy z regionu, lokalne samorządy i organizacje społeczne zapraszają na ponad 85 wydarzeń promujących bogactwo Doliny Baryczy. Oferta obejmuje 32 wydarzenia aktywne (rajdy rowerowe, spacery z obserwacjami ptaków w towarzystwie ornitologa , biegi, spływy kajakowe Baryczą), 32 wydarzenia edukacyjne (zwiedzanie zabytków, warsztaty, spacery, wycieczki bryczką lub meleksem, podczas których będzie można zapoznać się z przyrodą, historią i tradycjami regionu), 7 wydarzeń wędkarskich (zawody wędkarskie dla dorosłych i dzieci), 6 wydarzeń plenerowych (występy lokalnych zespołów i artystów, stoiska z lokalnymi produktami, pokazy przygotowania dań z ryb) oraz 10 wydarzeń kulinarnych: kolacje rybne – ryba do syta, talerze rybnych rozmaitości – zestawy degustacyjne potraw z ryb przygotowane przez laureatów konkursu kulinarnego „Mistrz Karpia” (w wybranych restauracjach, tylko w październiku i tylko w tygodniu) oraz rybę na wynos – rybne pasztety, pulpety i marynaty do zabrania z restauracji. Opisy poszczególnych wydarzeń i warunki udziału można znaleźć na stronie internetowej dnikarpia.barycz.pl oraz w aplikacji mobilnej „Dolina Baryczy”, która wkrótce będzie dostępna poprzez Google Play oraz App Store. Liczba uczestników w poszczególnych wydarzeniach jest ograniczona, warto więc wcześniej dokonać rezerwacji.

     Wielotygodniowa formuła „Dni Karpia” pozwala na odwiedzenie podczas imprezy wielu ciekawych miejsc. Ich wybór ułatwi aplikacja mobilna „Dolina Baryczy” lub mapa „Kolorowy Szlak Karpia”, wskazująca 30 polecanych miejsc oznaczonych w terenie kolorowymi figurami karpi wykonanymi przez artystów z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Odwiedzając poszczególne miejsca, można zbierać pieczątki na mapie lub gromadzić punkty w aplikacji, aby wziąć udział w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami (regulamin konkursu jest dostępny na stronie dnikarpia.barycz.pl/konkurs-kolorowy-szlak-karpia-141). W tym roku można w nim wygrać rower, a także vouchery na obiady lub kolacje w restauracji, noclegi, wynajem kajaków lub zwiedzanie z przewodnikiem. Zwiedzanie, a także planowanie dłuższych wycieczek ułatwi wydany przez stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” przewodnik „Odkryj Dolinę Baryczy”, zawierający zdjęcia, mapy poglądowe, opisy atrakcji, szlaków, ścieżek przyrodniczych, informacje przyrodnicze oraz propozycje dla rodzin z dziećmi i aktywnych turystów.

     To, czym niewątpliwie wyróżniają się „Dni Karpia” pośród innych imprez, jest „Nagrodobranie” czyli możliwość zdobycia nagrody przez każdego uczestnika, niezależnie od konkursu punktowego. Wystarczy kupić bilet na wydarzenie płatne lub poprosić o bon na wydarzeniu bezpłatnym, a następnie w ciągu 7 dni wejść na stronę www.sklep.barycz.pl, podzielić się opinią na temat wydarzenia i wybrać nagrodę. Wygrać można tradycyjne gadżety (koszulki, kubki termiczne, breloki, magnesy), ale również gry i zabawki edukacyjne, mapy, publikacje oraz produkty regionalne: ryby, słoiczki z przetworami rybnymi, ekologiczne warzywne kiszonki, soki, jabłka, przetwory z owoców, miody, bukiety z suszonych kwiatów, tłoczone na zimno oleje roślinne, swojski chleb lub ręcznie wykonane wyroby krawieckie.

     Pomimo silnego skojarzenia Doliny Baryczy z karpiem, warto pamiętać, że ten region to nie tylko ryby i towarzyszące im ptaki. Dzięki coraz gęstszej sieci ścieżek rowerowych oraz szlaków pieszych, Dolina zapewnia wiele możliwości aktywnego wypoczynku wśród pięknej przyrody o każdej porze roku. Spokojny i malowniczy nurt Baryczy zachęca do skorzystania ze spływów kajakowych. W Miliczu, Żmigrodzie, Sułowie, Twardogórze czy Antoninie warto odwiedzić cenne zabytki architektury. Coraz bogatsza jest też oferta edukacyjna dla dzieci i młodzieży, nie tylko pozwalająca poznawać „z bliska” przyrodę, ale również zrozumieć znaczenie zasobów wodnych i właściwego nimi gospodarowania czy też poznać zalety produktu lokalnego i znaczenie kupowania w krótkim łańcuchu dostaw w kontekście walki ze zmianami klimatu. „Dni Karpia” to dla turystów dobra okazja to poznania tych atrakcji, a dla organizatorów i partnerów – możliwość zaprezentowania swojej oferty, a także zebrania cennych opinii, pozwalających na jej poszerzanie i odpowiednie rozbudowywanie infrastruktury turystycznej.

     „Dni Karpia” organizowane są we współpracy ośmiu samorządów z województw: dolnośląskiego i wielkopolskiego. Koordynatorem imprezy jest Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"

Szczegółowe informacje i program: dnikarpia.barycz.pl 

Katarzyna Potocka-Brygier - NaszeSudety
 

Zobacz także:
konkurs dla czytelników Serwisu Turystycznego NaszeSudety.pl 

 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook