Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 686Wszystkich: 14067747

Europejskie Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku

W gościnie u hrabiny von Reden w Bukowcu. Fot. archiwum ZGK
W gościnie u hrabiny von Reden w Bukowcu. Fot. archiwum ZGK
2015-09-08 20:07

Europejskie Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku
Utracone dziedzictwo
12-13 i 19-20 września 2015 r.
Koordynator regionalny: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, oddział Muzeum Etnograficzne

 


     Wizyta w niedostępnym na co dzień konwencie Bonifratrów we Wrocławiu, zwiedzanie kopalni niklu i kamieni półszlachetnych w Szklarach Hucie, przejazd zabytkowym tramwajem - to tylko niektóre z atrakcji tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku. Kilkudziesięciu organizatorów w prawie 40 miejscowościach regionu zaprasza na spotkania, wystawy, wykłady, wycieczki, oprowadzania, pikniki i jarmarki.

     Europejskie Dni Dziedzictwa organizowane są od 1991 r., ich celem jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Wszystkie imprezy odbywające się w ramach EDD są bezpłatne, wielu organizatorów udostępnia w tym czasie miejsca na co dzień niedostępne dla turystów.

     Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się pod hasłem "Utracone dziedzictwo". Organizatorzy chcą zwrócić uwagę na dziedzictwo, które utracone zostało m.in. z powodów historycznych: wojny, zmian granic, przesiedleń, grabieży, a także przypomnieć ważne wydarzenia, ginące zawody i wybitne osoby zasłużone dla kraju i regionu.

     Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku można będzie zobaczyć wystawę słynnego skarbu z Głogowa (Muzeum Ziemi Kłodzkiej), dowiedzieć się więcej o nieistniejących już Zakładach Lniarskich Orzeł w Mysłakowicach i fabryce tekstylnej Valk Valentin Grünfeld w Kamiennej Górze. Wrocławski Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN zaprasza na wykład poświęcony prof. Rudolfowi Weiglowi - lwowskiemu lekarzowi, wynalazcy szczepionki przeciwko tyfusowi, natomiast Muzeum Narodowe we Wrocławiu na prelekcję "Znikający Wrocław".

     Wśród największych atrakcji tegorocznych EDD znalazły się: wycieczka po niedostępnym na co dzień konwencie Bonifratrów i jego kryptach oraz spacer po kopalni niklu i kamieni półszlachetnych w Szklarach Hucie tzw. "nietoperzową ścieżką", w której każdy zwiedzający otrzyma bryłkę chryzoprazu gratis. Specjalny program przygotowały Ekomuzea Krainy Ducha Gór. Ekomuzeum Piernikarstwa w Trzcińsku zaprasza na prelekcję na temat tradycji piernikarskich na Dolnym Śląsku i warsztaty zdobienia pierników, natomiast ekomuzeum we Wrzeszczynie na prezentację niezwykłych zwierząt: owcy wrzosówki, danieli, krów rasy Highland. Mieszkańcy Wrocławia będą mogli zwiedzić wchodzący w skład Twierdzy Wrocław Fort Piechoty w Polanowicach, przejechać się zabytkowym tramwajem do dwóch zajezdni: przy ul. Legnickiej i Wróblewskiego, a także zwiedzić TVP Wrocław i Muzeum Radia Wrocław, które przygotowało również archiwalne materiały do posłuchania. Jednym z nich będzie pochodzący z lat siedemdziesiątych XX w. reportaż o poszukiwaniach zaginionego "złotego pociągu".

Anna Kowalów - Muzeum Narodowe we Wrocławiu

 


Zobacz także:
Imprezy EDD 2015 w naszym kalendarium 

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook