Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

  • 2024-04-17 08:17

    Ukazał się wiosenny numer czasopisma „Sudety”. Bardzo cieszy spełnienie obietnicy redaktora prowadzącego Kamila Piotra Piotrowskiego, który kilka miesięcy zapowiedział cykliczność ukazywania się kolejnych numerów. Jeszcze bardziej cieszy objętość nowego numeru, bo dostajemy do rąk 46 stron ciekawej lektury (poprzedni numer, jak i wiele wcześniejszych były okrojone do kilku, kilkunastu stron mniej). A co dostajemy w numerze 182?

  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 412Wszystkich: 13769677

Odd i Luna – norweska klasyka dla dzieci

Fot. K. Krukowski / Teatr Lalek
Fot. K. Krukowski / Teatr Lalek
2018-02-20 21:26

     Rok 2016, kiedy to Wrocław był Europejską Stolicą Kultury dawno już odszedł w zapomnienie, ale wciąż dzieją się wydarzenia, które są jego pokłosiem. Jednym z nich jest najnowsza propozycja Wrocławskiego Teatru Lalek, przedstawienie oparte na podstawie książek norweskiej pisarki Lisy Aisato, zatytułowane „Odd i Luna”. To o tyle ciekawe przedsięwzięcie, że tydzień po polskiej premierze, aktorzy Teatru Lalek wystawią tę sztukę w Norwegi, po… norwesku!

     Tytułowy Odd ma prawie siedem lat, od siedmiu też lat jego głowa jest jajkiem. To komplikuje bardzo życie chłopca, który ze swą głową musi obchodzić się niezwykle ostrożnie, jak to z jajkiem. Luna jest jego rówieśniczką. Jest nieśmiałą dziewczynką, która boi się, że inne dzieci nie zaakceptują i będą wyśmiewać jej odmienny kolor skóry. Oboje żyją w swoim świecie, a jedyną rzeczą, która wydaje się ich łączyć jest księżyc, któremu zwierzają się ze swych trosk, obaw i problemów. Do czasu, gdy pojawia się latająca ryba, która też przecież jest „inna”, nie pasuje do „normalnego” świata…

     - Norwegia jest moim ukochanym krajem, jestem też zafascynowany twórczością dla dzieci, która powstaje w krajach skandynawskich. Na swoim koncie mam realizacje w teatrach norweskich i właśnie podczas jednej z takich produkcji odnalazłem książki Lisy Aisato, które postanowiłem połączyć i stworzyć z nich jeden wspólny spektakl – mówi Przemysław Jaszczak, reżyser przedstawienia. – Sztuka opowiada o dwójce dzieci, które są bardzo samotne z różnych powodów i zamknięte w sobie. Można śmiało powiedzieć, że spektakl jest o strachu, a właściwie o jego pokonywaniu – dodaje.

     Książki Lisy Aisato nie są dostępne w języku polskim, jednak Teatr Lalek stara się o ich wydanie. Jak mówi Przemysław Jaszczak, jest to literatura na światowym poziomie i polscy czytelnicy z pewnością powinni ją poznać. Lisa Aisato jest nie tylko pisarką, ale również ilustruje swoje książki. W 2016 roku znalazła się na liście 10 najlepszych norweskich autorów poniżej 35 roku życia, a jej książki przetłumaczone zostały już na kilka języków. Dzięki przedstawieniu „Odd i Luna” po raz pierwszy będziemy mieli okazję poznać jej twórczość w Polsce.

     Polska prapremiera będzie miała miejsce w Teatrze Lalek w sobotę, 24 lutego 2018 roku. Kolejne spektakle grane będą 25 lutego, a także 26-28 marca. Spektakl przeznaczony jest dla dzieci powyżej 5 roku życia, ale śmiało można zaryzykować tezę, że równie dobrze będą bawić się na nim i dorośli widzowie. Bilety są do nabycia w kasie Teatru lub na stronie www.teatrlalek.wroclaw.pl.

Waldemar Brygier - NaszeSudety
Fot. K. Krukowski
Galeria

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook