Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2021-03-11 15:36

  „Śmierć, bale i skandale" to pozycja od lat ciesząca się dużym zainteresowaniem czytelników, którym już sam tytuł zdecydowanie sugeruje, jakiego rodzaju treści znajdziemy wewnątrz. Książka, którą trzymasz w rękach Drogi Czytelniku, otwiera nową serię, opisującą ciekawe i wystawne życie arystokracji od 1885 do 1945 roku. Przegląd 65 lat często niesamowitych i zapierających dech w piersiach przygód oraz historii przedstawicieli jednej z najbarwniejszych warstw społecznych

 • 2020-11-26 23:05

  Ukazująca się w roku jubileuszu 75-lecia polskiej administracji we Wrocławiu oraz 75-lecia wrocławskiego środowiska akademickiego książka w popularnonaukowy sposób przybliża powojenne początki funkcjonowania Uniwersytetu Wrocławskiego i ukazuje wysiłek podejmowany w tym zakresie przez Grupę Naukowo-Kulturalną pod przewodnictwem prof. Stanisława Kulczyńskiego

 • 2020-11-10 21:36

  Od lat panuje przekonanie, że w Karkonoszach nie ma regionalnej kuchni. Wszyscy są przekonani, że obecna kuchnia to przepisy pochodzące przede wszystkim z kresów. Myślimy tak dlatego, że spora część mieszkańców naszych terenów to potomkowie przesiedleńców z przedwojennych kresów Rzeczypospolitej. Nie jest jednak tak do końca. Przecież przed II wojną światową Karkonosze zamieszkiwane były przez ludność, która miała swoje przyzwyczajenia kulinarne

 • 2020-11-10 21:15

  „Geostrada Sudecka. Przewodnik geologiczny” jest trzytomową publikacją opisującą wybrane, interesujące pod względem geologicznym, miejsca w Sudetach i na ich przedgórzu. Geostradą Sudecką nazywana jest trasa turystyczna biegnąca od Bogatyni na północnym zachodzie do czeskiej Opawy

 • 2020-10-21 10:26

  Co jakiś czas prezentujemy Wam nowe mapy, które ukazują się na rynku wydawniczym. Dzisiaj o kilku, które wydały w ostatnim czasie wydawnictwa PLAN (wrocławski i jeleniogórski). Na początek o dwóch mapach, które już wcześniej można było kupić, ale teraz są również w coraz popularniejszej wśród turystów wersji wodoodpornej

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 9853Wszystkich: 10228613

Z perspektywy kobiet – studencki przegląd w DCF

2021-02-27 00:21

     "Z perspektywy kobiet" – to pierwszy studencki przegląd filmowy, na który Dolnośląskie Centrum Filmowe zaprasza wraz ze studentami Uniwersytetu SWPS. Podczas dwudniowego przeglądu zaplanowanego na 6 i 7 marca widzowie zobaczą filmy, które z różnych perspektyw odsłaniają kobiece fascynacje, problemy i emocje. Pokazom towarzyszyć będą również spotkania i dyskusje z nietuzinkowymi   kobietami. W przeddzień przeglądu w Chill Roomie DCF-u odbędzie się wernisaż wystawy wrocławskiej artystki Patrycji Mastej zatytułowanej "Dzikie ciało".

     Przegląd „Z perspektywy kobiet” powstał z inicjatywy studentów Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Pierwszy dzień przeglądu będzie miał charakter muzyczno-biograficzny. W programie znajdą się filmy opisujące losy wybitnych artystek i wokalistek: Amy Winehouse, Judy Garland i Whitney Huston. Pokazom towarzyszyć będzie dedykowana tematowi rozmowa, do której zaproszono znane wrocławskie aktorki: Justynę Szafran i Emose Katarzynę Uhunmwangho z Teatru Muzycznego Capitol oraz Marysię Kanię z Teatru Współczesnego we Wrocławiu.

     - Życiorysy gwiazd niosą w sobie często brutalną prawdę nie tylko o ciemnych stronach kariery artystycznej, ale również o tym, jak funkcjonuje showbiznes. Wybrane filmy odsłaniają fragment prawdy o tym świecie. Do rozmowy o tym, jak wyglądają polskie realia pracy i kariery artystycznej kobiet, zaprosiliśmy aktorki znane z wrocławskich scen – dodają Milena Mikula i Milena Łyszkowska, współorganizatorki wydarzenia.

     Dyskusję pt. „Kobieta na scenie i poza nią - rozmowa z wrocławskimi artystkami” z udziałem zaproszonych gości poprowadzą Zuzanna Cegła i Karolina Kalisz, studentki Uniwersytetu SWPS współodpowiedzialne za organizację wydarzenia.

     Drugiego dnia widzowie zobaczą filmy poruszające kwestie praw kobiet, równości płci oraz walki kobiet o równe szanse, m.in. „Obiecująca. Młoda. Kobieta”, “Kobieta idzie na wojnę” oraz “Portret kobiety w ogniu”.

     Pokazom towarzyszyć będzie dyskusja z udziałem zaproszonych gości na temat sytuacji społecznej kobiet w Polsce, także w kontekście ostatniej fali protestów.

     - Wybraliśmy filmy, które na różne sposoby mówią o kobietach, ich problemach i wyborach. Chcieliśmy się przy tej okazji zastanowić nad tym, jak naprawdę wygląda dzisiaj sytuacja kobiet w Polsce, porozmawiać o wyzwaniach, z jakimi my kobiety, musimy się na co dzień mierzyć. Do dyskusji zaprosiliśmy ekspertki, z którymi porozmawiamy o zagrożeniu przemocą – mówi Angelika Kulas, jedna z inicjatorek wydarzenia.

     Dyskusję poprowadzi Katarzyna Lubieniecka-Różyło ze Stowarzyszenia Kongres Kobiet.

     - Pomysł przeglądu zrodził się w ramach zajęć na Uniwersytecie SWPS i jest formą praktycznego doświadczania pracy w obszarze kultury w krytycznych warunkach pandemii. Mam nadzieję, że wydarzenie rzeczywiście będzie mogło być zrealizowane w marcu i nie będziemy musieli go przenieść na późniejszy termin. Warto podkreślić, że całe wydarzenie zostało zaprojektowane i zaplanowane przez studentów – od idei, poprzez program, aż po propozycje identyfikacji graficznej. Zespół DCF-u jedynie życzliwie wspierał działania studentów i podpowiadał – mówi Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

     Bilety na poszczególne filmy przeglądu kosztują 22 i 18 zł, dla studentów wszystkich wrocławskich uczelni obowiązuje specjalna cena 10 zł.

     W związku z sytuacją pandemiczną bezwzględnie obowiązują wszystkie reguły bezpieczeństwa, do których w DCF przykłada się wielką wagę – obowiązkowe maseczki, utrzymywanie dystansu, dezynfekcja powierzchni oraz regularna sterylizacja sal kinowych z użyciem koloidów srebra.

PROGRAM PRZEGLĄDU:

Miejsce: Sala Lwów
Data: 5-7 marca 2021 r.

5 marca 2021 r.
18:00 - Wernisaż wystawy pt. "Ciało" Chill Room

6 marca 2021 r. - "Głosem kobiet"
15:00 - Amy
17:15 - Dyskusja z gośćmi
18:00 - Judy
20:30 - Whitney                          

7 marca 2021 r. - "Dziewczyny z piorunem"
15:00 - Kobieta idzie na wojnę
17:15 - Obiecująca. Młoda. Kobieta
19:15 - Dyskusja z gościmy
20:00 - Portret kobiety w ogniu

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook