Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 903Wszystkich: 13725016

Zieleniec z nowymi inwestycjami w sezonie narciarskim 2020/2021

2020-10-13 22:25

     W jednym z największych narciarskich w Polsce ośrodków - Zieleniec Ski Arena -  rozpoczęło się ostatnie odliczanie do rozpoczęcia nowego sezonu. Trwają przeglądy techniczne, prace serwisowe, na ostatniej prostej są też nowe inwestycje, których w tym sezonie będzie w Zieleńcu wiele.

     Przygotowania do nowego sezonu ruszają pod Orlicą zwykle jeszcze w trakcie wakacji. Podobnie było i w tym roku, choć pandemia COVID-19 wymusiła niewielkie zmiany w harmonogramie prac. Mimo że do pierwszego #szusowanka pozostały mniej więcej dwa miesiące, Zieleniec jest na ostatniej prostej, jeśli chodzi o przeglądy techniczne oraz przede wszystkim w odniesieniu do nowych inwestycji, które z pewnością ucieszą wszystkich narciarzy i snowboardzistów.

Nowa kolej kanapowa i elementy infrastruktury

     W trakcie zbliżającego się sezonu narciarskiego oddana do użytku zostanie nowa kolej linowa. Będzie to model Tatralift (typ TS-4), który wyposażony będzie w 4-osobowe kanapy, niewyprzęgane z liny. Kolej powstaje na terenie ośrodka Diament i będzie uzupełnieniem dla znajdujących się tam wyciągów talerzykowych Diament 1 i Diament 2. Po ukończeniu jej budowy w całym Zieleńcu dostępnych będzie aż 30 wyciągów, w tym 7 nowoczesnych kolei linowych oraz ponad 23 km tras narciarskich o zróżnicowanym poziomie trudności, z których większość dostępna będzie aż do godziny 21:00.

     Warto podkreślić, że nowa kanapa będzie też kolejnym elementem modernizacji całej narciarskiej infrastruktury w Zieleńcu. Zanim jeszcze rozpoczęły się prace przy jej budowie, istotnej modernizacji poddany został sąsiadujący z nią stok, który został odpowiednio wyprofilowany i wydłużony tak aby w możliwie najlepszym stopniu spełniać rolę stoku dydaktycznego oraz doszkalającego. 

     Dodatkowo, co jest niezwykle istotne w kontekście naśnieżania, zwiększona została pojemność zbiorników wodnych, które wyposażone zostały dodatkowo w system tzw. wież chłodniczych, produkowanych przez firmę SuperSnow. Wentylatorowa wieża chłodnicza poprzez swoje działanie chłodzi wodę, przygotowując ją m.in. do przekazania armatkom na stoku. Woda jest schładzana i napowietrzana, dzięki czemu wzrasta wydajność urządzeń naśnieżających oraz zmniejszają się koszty wynikające z zużycia energii. Dodajmy, że jest to jedyny tego typu system w całym regionie.

     „Wszystkie podejmowane przez nas działania są efektem zaplanowanej i realizowanej od kilku sezonów strategii. Ma ona dwa podstawowe cele: rozwój infrastruktury narciarskiej ze szczególnym uwzględnieniem jej właściwości dydaktycznych oraz sukcesywną poprawę systemu naśnieżania stoków” - mówi menedżer zielenieckiej stacji, Grzegorz Głód. „Mamy świadomość, że zimy są coraz mniej śnieżne. Dlatego sukcesywnie poprawiamy wydajność naszego systemu naśnieżania, który pozwoli na odpowiednie przygotowanie stoków nawet wobec minimalnych opadów” - dodaje Grzegorz Głód.

Nowy parking 

     W tym sezonie przyjeżdżający do Zieleńca pasjonaci sportów zimowych otrzymają do dyspozycji także kolejny parking, który pomieści 160 samochodów. Będzie on także zlokalizowany w sąsiedztwie ośrodka Diament i ułatwi korzystanie z nowej infrastruktury narciarskiej. Warto podkreślić, że zarówno parkingi jak i większość zielenieckich hoteli i pensjonatów położona jest przy samych stokach, co sprawia, że na narty czy snowboard można wysiąść prosto z samochodu czy wyjść wprost z hotelowej narciarni.

Wieża widokowa na Orlicy

     Ostatnią nową inwestycją w Zieleńcu, która zainteresuje zdecydowanie szersze grono odwiedzających, jest wieża widokowa na szczycie Orlicy (1084 m n.p.m.). Będzie ona miała drewnianą konstrukcję z elementami murowanymi z kamienia o wysokości 25,5 m i trzy podesty spoczynkowe na poziomach 8,75m, 13,65m i 18,55m, z których rozciągać się będzie piękna panorama na okoliczne pasma górskie. U podstawy wieży znajdzie się zadaszone miejsce z ławkami i stołami, przeznaczone dla wypoczywających turystów. Dotrzeć do niej będzie można łatwym i komfortowym szlakiem (zielonym) z Zieleńca. Wieża widokowa zostanie oddana do użytku na pewno jeszcze w tym roku. Będzie to miało miejsce najprawdopodobniej w okolicy rozpoczęcia sezonu narciarskiego 2020/2021, czyli na przełomie listopada i grudnia.

Zieleniec Ski Arena
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Tomek Nawrot2020-10-14 13:02

    Super! Fajnie się rozwija. Pamiętam, jak były 3 wyciągi linowe, a tu już 7. Bardzo dobra informacja o nowej wieży. Ponoć już tam spadł śnieg..

  • super2020-10-14 15:24

    Super - tak trzymać.

  • Paweł Rembarz2020-10-15 20:22

    A za parę tygodni zapewne i tak wszystko pozamykają, bo krwiożerczy i zjadliwy wirus ruszy szturmem i pod tamtejsze wyciągi, by podstępnie zakażać przebywających tam narciarzy i turystów...

  • Tomek Nawrot2020-10-16 09:25

    Spokojnie. Maseczki, przyłbice i te sprawy ;) A tak na poważnie - to, co mamy obecnie, to efekt ignorancji nie tylko rządu, który zmarnował czas od maja, w którym mógł się przygotować na drugą falę, ale także ignorancja wielu obywateli, a szczególnie tych, którzy sieją dezinformację, jakoby covid był mniej groźny od zwykłej grypy i jakoby noszenie maseczek nie przynosiło efektu. To jest wirus dezinformacji i niedojrzałości intelektualnej - groźniejszy od covid, bo przyczynia się w dużym stopniu do tego, że koronawirus rozprzestrzenia się coraz bardziej.

  • Wiesław Michna2020-10-16 10:19

    Przykład Zieleńca dowodzi, jak klasycznie sp .... ć piękną sudecką miejscowość. Brak planu zagospodarowania terenu, tylko studium. Każdy budynek w innym stylu. Powstający moloch Infiniti na 1000 miejsc (nieczystości chyba zaleją Duszniki, bo słabo jest tam z kanalizacją.) Ostatnia inwestycja p.Kamyczków obok "Hanki", która całkowicie zasłania z drogi widok kościoła. Wyciągów też absurdalnie dużo na tak małej powierzchni; jeden tuż obok cmentarza i kościoła. Jednym słowem ... PORAŻKA!

  • Tak i nie2020-10-16 17:49

    Jeżeli chodzi o zasłonięcie kościoła powstałym tam nowym budynkiem , to prawda. To unikatowe miejsce powinno być niezabudowane. Pozostałe inwestycje są potrzebne , pomimo zastrzeżeń do ich niekoniecznie ładnej architektury.

  • Adam Włoch2020-10-16 18:38

    Ktoś tu napomknął o jakimś rozwoju... Nie wiem, co rozwojowego jest w dewastowaniu przestrzeni i środowiska.

  • Tomasz Drożdż2020-10-16 18:58

    Może i dobre wiadomości, bo coś się niby rozwija.
    Jednakże całkowicie zgadzam się z p. Wiesławem Michna. Brak MPZP sprawia, że przebojowy inwestor przewalczy postawienie czegokolwiek i byle gdzie w Zieleńcu. Słusznie Pan zwraca uwagę na to, że nastąpiło przesłonięcie kościoła Św. Anny nowym budynkiem. Dodam - kiczowatym budynkiem, przeskalowanym w stosunku do otoczenia. Kiedyś, na dość ważnym spotkaniu dotyczącym strategii rozwoju infrastruktury turystycznej powiedziałem, że przykład bezczelności i bezkarności Gołębiewskiego w Karpaczu będzie promieniował na inne miejscowości, które zostaną podobnie zeszpecone. Niestety, miałem rację.

    Grzechem głównym Zieleńca jest to, że nikt nie jest zainteresowany sensownym połączeniem komunikacyjnym Dusznik Zdr., a dokładniej Podgórza z Zieleńcem. Wyciągiem kanapowym, kolejką wagonikową lub zębatą lub czymkolwiek innym, niż wąska i kręta droga. Logiczne jest, że samochody powinny zostać na parkingach na dole (jest miejsce), zamiast pchać się w korkach pod górę. Kto był w Zieleńcu w zimowe weekendy - wie o co mi chodzi. Hałas, smród, kierowcy, którzy nie umieją jeździć po zaśnieżonej drodze - to normalka tej miejscowości. A wieczorem - awantury przy wyjeździe z parkingów, korki itd. Plus dyżurni młodzieńcy, którzy za drobną opłatą pomagają wypchnąć samochody ze śniegowej brei albo siadają do bagażników tylnonapędowych BMW aby je dociążyć na wyślizganym podjeździe przed skrzyżowaniem, bo żaden z takich samochodów bez ich pomocy pod tę górkę nie podjedzie.

    Kompleks Duszniki Zdr. - Zieleniec ma warunki do tego, aby stać się wzorcowym obiektem sportowo - rekreacyjnym: zaplecze restauracyjno - noclegowe nie tylko na miejscu ale i w Dusznikach i porządną infrastrukturę narciarską w Zieleńcu. Marzy mi się, by kiedyś można było pozostawić samochód na dole, wjechać z nartami na górę wyciągiem, czy inną kolejką, skorzystać z uroków Zieleńca, a wieczorem zjechać na nartach do Dusznik. Tak jak robi się to np. w Austrii lub we Włoszech.

    Jestem realistą i obawiam się, że taki pomysł nigdy nie zostanie zrealizowany. Brak planu i interesy hotelarzy z Zieleńca skutecznie to zablokują. A Duszniki Zdr. nadal będą przesypiać swą szansę na ożywienie tego sympatycznego ale upadającego kurortu.

  • Paweł Rembarz2020-10-17 13:05

    @Tomek Nawrot.
    Narciarze z przyłbicami i maseczkami na stokach. Taak...bardzo "ciekawa" alternatywa dla ludzi spędzających czas na łonie Natury. Może następny krok to OP1?
    Ignorancja obywateli? A to ciekawe. O tym, że ten cały covid do pięt nie dorasta "epidemiom" gryp sezonowych nie mówią żadni obywatele, a statystyki i...sami lekarze (np. prof Gut- wirusolog). I tyczy się to nie tylko liczby zarażeń ale też śmiertelności, która wciąż pozostaje znikoma. Natomiast o "skuteczności" szmatek na twarzy już się nie będę wypowiadał, gdyż temat też już był wielokrotnie wałkowany i odpowiednio przedstawiany, nawet przez niedawnych członków rządu. Ale nic to- covidianie wiedzą lepiej. Zaś sam wirus dezinformacji, wylewa się codziennie z odbiorników telewizyjnych i pierwszych stron gazet. Ale jak to kiedyś powiedział jeden konusowaty minister: "kłamstwo powtórzone 1000x staje się prawdą". I to jest właśnie prawdziwa epidemia, za którą podziękujmy głównie medialnym decydentom. Zaczynam zresztą zachodzić w głowę, czy na łamach tej witryny, nie spełnia Pan zresztą roli tożsamej? I raczej znam już odpowiedz...

  • ano2020-10-17 16:22

    Do - Paweł Rembasz. Prosze zgłosić się do szpitala jako wolontariusz i tam wykazać się Swoją "odwagą" .

  • Tomek Nawrot2020-10-18 20:40

    "O tym, że ten cały covid do pięt nie dorasta "epidemiom" gryp sezonowych nie mówią żadni obywatele, a statystyki i..." - gdzie Ty człowieku żyjesz? Przyleciałeś przed chwilą z Marsa? Zobacz statystyki w szpitalach, gdzie brakuje łóżek dla mających covid i brakuje personelu medycznego. To jest nie dorastanie do pięt grypom??? ZGRYWASZ SIĘ CZY UDAJESZ CZŁOWIEKA NIESPEŁNA ROZUMU? Sugeruję włączenie wszystkich rezerw swojego umysłu - może zrozumiesz.

    Kto to jest profesor Gut? A może występuje on w TVPiS? Choć i tam skończyła się propaganda i ignorancja w tym temacie. Tak więc nie wiem, skąd go wytrzasnąłeś. Ale to nie dziwi, bo jak w każdej dziedzinie życia, tak i wśród naukowców, w tym profesorów, są odmieńcy. Ja oglądam wiadomości na TVN i Polsacie. I od początku pandemii nie było tam żadnego Guta. Natomiast byli inni profesorowie mówiący, że porównywanie covid do grypy jest totalną ignorancją lub niewiedzą.

    "Zaś sam wirus dezinformacji, wylewa się codziennie z odbiorników telewizyjnych i pierwszych stron gazet... I to jest właśnie prawdziwa epidemia, za którą podziękujmy głównie medialnym decydentom." - to ewidentnie potwierdza, że jesteś zwolennikiem teorii spiskowych. Były już na ten temat artykuły w Polityce i Newsweeku wyjaśniające, dlaczego ludzie im ulegają. Zachęcam do lektury. A jest to groźne zjawisko, bo potęguje niezrozumienie, co w przypadku covid przekłada się na liczbę ofiar śmiertelnych i wiele cierpienia. Stąd tak ważne jest przeciwdziałanie tym teoriom. Jednak rząd palcem nie kiwnął w tym temacie.

    "śmiertelność znikoma" - zakładam, że umiesz liczyć. To policz sobie, ile umrze osób, gdy zostaną zarażeni wszyscy. Twoi rodzice żyją? Dla przykłady moja mama ma 73 lata i choroby współistniejące. Znajduje się w najwyższej grupie ryzyka. W niej prawdopodobieństwa śmierci jest wysokie. Chciałbyś, aby życie tych osób zależało od rachunku prawdopodobieństwa?

    "Natomiast o "skuteczności" szmatek na twarzy..." - No to włączamy logiczne myślenie. Otóż podczas mówienia emitowane są kropelki śliny, w których urzęduje wirus u osób zarażonych. Kropelki te trafiając na przeszkodę w postaci tkaniny zatrzymują się na niej. Jeśli nie wierzysz, zrób eksperyment. Weź rozpylacz, może być płyn do mycia szyb, i rozpylaj z jednej strony na trzymaną szmatkę. Patrz, czy z drugiej strony widać kropelki w powietrzu, czy szmatka je zatrzymuje. Nie wierzysz? Zrób go i podziel się tu w komentarzu jego wynikiem.
    Słowacja była pierwszym krajem, który wykazał skuteczność maseczek i wprowadził obowiązek ich noszenia. Nie bez przypadku w kraju tym odsetek zarażonych i zmarłych był najniższy w całej Europie. Maseczki nie chronią przed zarażeniem osobę, która ją używa. Chyba, że jest profesjonalna i chroni przed wirusami, ale do tego potrzebne są jeszcze szczelne okulary. Natomiast CHRONI INNE OSOBY, ABY ICH NIE ZARAZIĆ, ABY WIRUS SIĘ NIE ROZPRZESTRZENIAŁ.

    Można dyskutować co do tego, że obecne środki przeciwdziałania epidemii nie są najlepsze. Jeśli jednak ktoś w tej sytuacji pisze to, co napisał, to jest to groźne, bo może wirusem niezrozumienia zarazić inne osoby na to podatne. Stąd nie można przejść obok tego obojętnie.

  • eee2020-10-21 22:33

    Tomaszu Nawrocie. Wg. Ciebie wszyscy rządzący od Chin , po Amerykę, Niemcy , Wielką Brytanie, Włochy, Hiszpanię i wszystkie kraje świata to idioci, tylko Ty i tobie podobni mają "rację". Jak będziesz miał gorączkę nie sprawdzaj temperatury tylko rozbij termometr. Od razu będziesz miał 36,6 stopni temperatury.

  • Tomek Nawrot2020-10-22 09:51

    Hmm... Interesujący przypadek. Przytocz proszę moje wypowiedzi, w których rzekomo napisałem, że według mnie wszyscy rządzący to idioci. Przy okazji - w Twoim komentarzu jest błąd, bowiem kraj nie może być idiotą. Bo co oznacza, że jak napisałeś, kraj jest idiotą?
    I jeszcze jedno - masz imię i nazwisko? Bo nie chce mi się wierzyć, ale może rzeczywiście w dowodzie masz napisane eee?

    Kwestia rządzących to bardzo szeroki temat. Jednak najistotniejsze w nim są dwie rzeczy. Po pierwsze, żeby nie trafiały do rządu osoby przypadkowe, niekompetentne, o wątpliwej moralności. Po drugie, żeby decyzje podejmowane przez nich były optymalne i żeby były stworzone ku temu odpowiednie warunki. Nie może być jednowładztwa, które nadal jest powszechne. Nie może być tak, że najwięcej władzy skupionej jest w rękach pojedynczych osób: premiera, prezydenta, którzy podejmują decyzje niejednokrotnie sprzeczne z radami osób najbardziej kompetentnych w danym temacie. Niby mamy demokrację, ale nadal rządzenie w głównej mierze oparte jest tak, jak kiedyś na królu. Niby mamy demokratyczne wybory, ale jest to farsa wyborcza. Bowiem wybory w obecnej postaci nie pozwalają na wyłonienie najbardziej kompetentnych, najbardziej mądrych osób w państwie. Nie pomogą zmiany osób rządzących, dopóki nie zmieni się sposób ich wybierania.

    Co do radzenia sobie z epidemią przez rządy różnych państw, bo chyba tego dotyczy ostatni komentarz, to jest różnie. Te państwa, które spóźniły się z wprowadzaniem odpowiednich działań podczas pierwszej fali, z reguły wyciągnęły wnioski i teraz dobrze odrabiają lekcję. Przykładem są Włochy. Wcześniej była tam najbardziej dramatyczna sytuacja. Teraz jest u nich nominalnie tylko o 1 tys. więcej dziennie zakażeń niż w Polsce. Ale biorąc pod uwagę, że u nich testuje się o wiele więcej osób, to realnie zakażeń jest teraz więcej u nas. I tak, jak wiele państw radzi sobie teraz lepiej niż podczas pierwszej fali, tak u nas jest odwrotnie. W dużym stopniu zmarnowane zostały pozytywne efekty lock downu. Państwo wypłacało ogromne pieniądze tytułem rekompensat strat, ale poprzez zaniedbania i ignorancję w okresie od czerwca do teraz, ten ogromny koszt w dużej części został zmarnowany. Powinno powołać się komisję mającą na celu zbadanie tej sprawy i wskazanie osób za to odpowiedzialnych. Tym bardziej, że to nie tylko sprawa ogromnych pieniędzy, ale także utraty zdrowia i życia przez wiele osób.

    Prymusem światowym w dziedzinie radzenia sobie z covid jest Tajwan. Tam OD KWIETNIA DO TERAZ NIE BYŁO ANI JEDNEGO PRZYPADKU ZAKAŻENIA. To dzięki bardzo trafnym decyzjom i działaniom tam podjętych, przy wykorzystaniu najnowszych technologii. Dzięki nim pozyskiwane były informacje, z jakimi osobami kontaktowały się osoby zarażone lub mogące być zarażone, testowało i kierowało na kwarantannę. Ktoś mógłby powiedzieć, że pozyskuje się i wykorzystuje prywatne informacje - gdzie kto przebywa i z kim się kontaktuje. Nie wiem, czy śmiać się czy płakać, gdy widzę w tv, gdy protestują u nas ludzie, że ogranicza im się wolność w związku z covid. Oczywiście, że się ogranicza, ale jest to konieczne i jest to dla dobra ich i wszystkich innych. Myślę, że sukces Tajwanu to nie tylko podjęte odpowiednie działania przez rząd, ale także dyscyplina tamtejszej społeczności charakterystyczna dla azjatyckich narodów.

  • Pion2020-10-23 11:33

    Waldemarze. Chyba już czas wykasować z szacownego forum niekończące się komentarze nie na temat. Może wprowadzisz na NS rubrykę stricte covidową aby ci adwersarze mogli się tam wyszaleć.

  • Waldemar Brygier2020-10-23 11:37

    Postaram się baczniej przyglądać zamieszczanym tutaj komentarzom pod kątem ich "sudeckości"...

  • Tomek Nawrot2020-10-24 09:29

    Wyszaleć?... Nie podoba mi się Pion Twoje określenie. Życzyłbym sobie na przyszłość bardziej adekwatne. Co do covid, temat ściśle związany z "sudeckością". "Nie pojedziemy do Czech na wycieczkę" - cały wpis dotyczy tematu pandemii...

Komentarz
Facebook