Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 723Wszystkich: 13724836

„Rowertour”, nr 7 (101) 2016

2016-07-03 07:36

Wyżyna Śląska 
Gorące było to lato. I bardzo rowerowe, bo calutki ubiegłoroczny urlop spędziliśmy na siodełkach. Ale to już było i nasza Maja za kilka dni miała rozpocząć kolejny rok szkolny. Narada rodzinna. Jaki jest nasz pomysł na pożegnanie wakacji? Patrzymy na mapkę naszych okolic i… szukamy wyzwań. Tak, tak… Góra św. Anny – trasa kusi i wygląda na bezpieczną. Niech będzie i dla ciała, i dla ducha. – I dla zabawy – postuluje Maja.

Green Velo: z Kielc do Przemyśla
Jeszcze nie opadł dobrze kurz po realizacji spektakularnego projektu rowerowego, jakim, nie tylko na skalę Polski, ale i Europy, jest Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, a już w pierwszy zielony długi wee kend postanowiliśmy sprawdzić na własnych kołach, jak szlak wygląda w rzeczywistości.

Rowerowy geocaching: pierścień dookoła Poznania
Zamiast koncentrować się na mapie i drodze podczas nabijania kilometrów, niecierpliwie zaglądaliśmy do telefonów komórkowych i wytyczaliśmy kolejne odcinki trasy, na której planowaliśmy realizować jeszcze jeden cel wyprawy – znajdować pojemniki ukryte w przeróżnych zakątkach, uznanych przez miejscowych za godne pokazania. Tym razem apetyt na przygodę zaprowadził nas na Pierścień Rowerowy Dookoła Poznania.

Pomorze Zachodnie
Dlaczego tu? Nie ma co oszukiwać, szukać wzniosłych uzasadnień. Według prognoz tylko tam miało być słonecznie i bezdeszczowo w jedyne trzy dni czerwca, w które mogłem sobie pozwolić na wyjazd. A niczego ba rdziej nie chciałem, jak tego, by było po prostu przyjemnie. Czego się spodziewałem? Przede wszystkim niespodziewanego.

Gruzja i Armenia 
Według jednej z legend Gruzja to skrawek świata, który Bóg zostawił dla siebie, a potem oddał Gruzinom, spóźnionym na podział ziem między narodami z powodu winnej biesiady. Armenia zaś to przeciwieństwo otwartej i gościnnej Gruzji, to jej słynący z religijności i ciągle tajemniczy sąsiad. Te dwa państwa stały się celem naszej ubiegłorocznej wyprawy, piątej w dorobku nieformalnej grupy przyjaciół.

La Graciosa - Lanzarote - Fuerteventura - Gran Canaria
To pierwsza nasza zagraniczna wyprawa, a zarazem pierwsze doświadczenia z transportem rowerów drogą lotniczą. Po analizie za i przeciw wariantu z walizką, torbą i kartonem, decyduje my się na opcję mieszaną, czyli torbę ze sztywnym dnem, opakowaną wewnątrz kartonami od telewizora. Wybieramy Wyspy Kanaryjskie, które niesłusznie kojarzą się przede wszystkim z ofertami all-inclusive.

Rowerowa baza podjazdów: Gorce – Nowy Targ i okolice
W czerwcu rozegrano pierwszy etapowy szosowy wyścig kolarski Nowy Targ Road Challenge. Co prawda główna akcja zawodów rozgrywała się poza miastem, postanowiłem jednak – tak z ciekawości – przyjrzeć się, czy nie ma jakichś ciekawych podjazdów w samym Nowym Targu. Wszak to stolica Podhala!

Korespondencja: Japonia
„Szła dzieweczka do laseczka...”. Ta polska tradycyjna piosenka nie wzbudza w nas szczególnych emocji. Jednak kiedy usłyszymy ją z ust Japończyka, przeprawiającego się promem z wyspy Honsiu na Itsukushimę, to już zupełnie coś innego. Swoją podróż do Japonii zaczynam od stacji kolejowej w centrum Tokio – ma ona kilka pięter, a pociąg, którym przyjechałem z lotniska, wjechał na najniższy peron

Korespondencja: Iran
Jakiś czas temu trafiłem na stronie telewizji CNN na raport Światowego Forum Ekonomicznego, przedstawiający „najbardziej nieprzyjazne turystom narody świata”. Na miejscu szóstym znalazłem Irańczyków. Zdecydowałem się na wyprawę rowerową do Iranu, choć perspektywa samotnej jazdy po tym kraju lekko mnie przeraziła. Albo mnie rozjadą w tej sławetnej bliskowschodniej dżungli drogowej, albo rozjedzie mnie sierpniowe słońce. 

Rowerowy globtroter: co włożyć do sakw?
Kilka elementów wyposażenia podróżnika rowerowego w niczym praktycznie nie różni się od sprzętu, jaki zabierze ze sobą turysta wędrujący na piechotę bądź na przykład kajakiem. Są to: sprzęt biwakowy, kuchenny oraz ubranie.

Poradnik: podróżowanie z dziećmi
Rowerowanie z dziećmi jest łatwe, dostępne i przyjemne! Oczywiście, o ile łatwym można nazwać jakikolwiek sposób spędzania wolnego czasu z maluchami. Na polskim rynku wystawia się kilkunastu producentów przyczepek, do wyboru mamy trzy modele holi, wiele marek fotelików, a na dodatek kilka zupełnie niestandardowych rozwiązań do przewozu dzieci!

Styl życia: Daniel Marszałek
Daniel Marszałek, zapalony cyklista i łowca gór, najpierw zimą starannie wybiera swoje cele. Bada je z każdej strony. Dokonuje niezbędnych pomiarów. Wiosną trenuje, a latem rusza na polowanie, zabierając swoją dwukołową broń. Zdobywa kolejne – jak to określa – skalpy, fotografuje i dodaje do kolekcji. Ma w niej niemal 400 szczytów górskich.

Styl życia: Wschodni Szlak Rowerowy 
Green Velo to niewątpliwie hit promocyjny wśród wszystkich dalekobieżnych, a może i nawet wszystkich szlaków rowerowych w Polsce. Gorącokrwiści entuzjaści zapewne najchętniej od razu spakują sakwy i wyruszą na wschód. Niewierni Tomasze (tacy, jak ja) wolą wcześniej zabezpieczyć się w stosowne pomoce dydaktyczne,. Co w tej dziedzinie mają do zaoferowania wydawnictwa pod szyldem Green Velo?

Styl życia: Girls On Bikes
Niekomercyjny projekt Girls On Bikes powstał w sierpniu ubiegł ego roku z inicjatywy Eweliny Bojdzińskiej; jest skierowany do mieszkanek Warszawy i okolic. GOB organizuje treningi, warsztaty, szkolenia. Uczy jazdy w parach oraz w grupie, przed którą niektóre dziewczyny czują respekt. Ćwiczą techniki jazdy, rozmawiamy o bezpieczeństwie, bo jazda na wąskim kole, szczególnie po mokrej nawierzchni, może budzić lęk.

Jak co miesiąc w magazynie „Rowertour”: kalejdoskop, felieton na finiszu (pisze dla nas Sławomir Bajew i Weronika Leczkowska) oraz nowości sprzętowe

 

Zobacz także:
strona www miesięcznika "Rowertour"

 

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook