(Nie)profesjonalny otwarty teren sztuki
Artystami nieprofesjonalnymi nazywani są twórcy poza tzw. „głównym nurtem sztuki”. Często są szerzej zupełnie nieznani, tworzą przede wszystkim dla siebie, dla rodziny i znajomych, a galeriami, w których można zobaczyć ich dzieła są pokoje domów, w których mieszkają, ogrody, czy nawet garaże, gdzie przechowują swoje prace. Przechowują, bo najczęściej nie są one dostępne szerszej publiczności, a pierwszymi odbiorcami ich sztuki (często jedynymi) staje się rodzina, znajomi i sąsiedzi. Takich artystów mamy na Dolnym Śląsku wielu…
Fundacja Ważka od 2012 roku prowadzi na Dolnym Śląsku badania etnograficzne, które mają na celu m.in. dotarcie do artystów, malarzy i rzeźbiarzy, mieszkających w małych miejscowościach. Praca Fundacji owocuje dzisiaj otwarciem we wrocławskim Muzeum Etnograficznym niezwykle ciekawej wystawy, zatytułowanej „Otwarty teren sztuki”, która jest swoistym raportem o stanie twórczości ludowej w naszym regionie. Wśród ponad stu prac prezentowanych na wystawie, zaledwie kilkanaście pochodzi z kolekcji muzeum, pozostałe to dzieła najczęściej nigdzie wcześniej nie prezentowane. To doskonała okazja, by je poznać, kolejny raz może nieprędko się nam przydarzyć.
Wystawa czynna będzie w Muzeum Etnograficznym (Wrocław, ul. Traugutta 111/113) do 29 grudnia 2019 roku. W czasie jej trwania wyjątkowym dniem będzie 7 grudnia, kiedy to muzeum zaprasza na cykl wydarzeń towarzyszących. Będą to warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a także kuratorskie oprowadzanie po ekspozycji, które poprowadzi kuratorka wystawy, Marta Derejczyk.
Artyści, których prace znalazły się na wystawie „Otwarty teren sztuki”:
- Zygmunt Sarna, malarz
- Jerzy Lemiszka, malarz
- Janina Kloc, malarka
- Władysław Żukowski, malarz
- Zbigniew Kaźmierski, malarz
- Weronika Skiba, malarka
- Jan Zając, rzeźbiarz
- Jarosław Furgała, rzeźbiarz
- Ireneusz Michałek, rzeźbiarz
- Tadeusz Kowalski, rzeźbiarz
- Franciszek Kin, rzeźbiarz
- Józef Nowak, rzeźbiarz
- Czesław Rzeczycki, rzeźbiarz
- Krzysztof Wyrębak, rzeźbiarz
Waldemar Brygier - NaszeSudety
Zobacz także:
strona www Muzeum Etnograficznego