Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 696Wszystkich: 13724809

100 wydarzeń na zakończenie ESK 2016

2016-12-14 21:51

     Godziny dzielą nas od Weekendu Zamknięcia Europejskiej Stolicy Kultury 2016, którą w tym roku był Wrocław. Już od jutra do niedzieli będziemy mogli bawić się na prawie stu różnego rodzaju wydarzeniach. Inauguracją będzie czwartkowy cichy koncert zespołu We drawe A o godzinie 20:00 w Barbarze, jest to również inauguracja 8. edycji festiwalu WROsound który potrwa w Imparcie od 15-18 grudnia. 

     Kolejne trzy dni to mnóstwo wystaw na których będzie mógł się pojawić każdy, ponieważ wstęp będzie darmowy, bądź w symbolicznych cenach (1-3 zł), czyli na każdą kieszeń. Na wystawy będzie się można udać min. na Dworzec Główny, gdzie można obejrzeć wystawę "Photography Never Dies", do Centrum Historii Zajezdnia na "Wrocław 1945-2016" oraz do Muzeum Architektury, by podziwiać ekspozycję "Lwów 24 czerwca 1937.Miasto, Architektura, Modernizm".To tylko kilka z wystaw dostępnych w tych dniach.

     Kolejnym dużym spektaklem tego weekendu będzie "Trubadur" Giuseppe Verdiego w Operze Wrocławskiej. Tu niestety obowiązują bilety, ale na pewno warto wybrać się, jeśli nie teraz to w najbliższym czasie, ponieważ jest to pierwsza tegoroczne premiera pod kierownictwem nowego dyrektora. 

     Na mieszkańców miasta oraz przyjezdnych czeka jeszcze Festiwal Przyjaźni w Hali Orbita 15 grudnia, gdzie 15-lecie będzie obchodził wrocławski zespół OCN, który do koncertu zaprosił różnych gości. Kolejny jubileusz w trakcie zamknięcia będzie miał miejsce 18 grudnia w NFM gdzie 10-lecie będzie obchodził Chór NFM, który poprowadzi kuratorka d.s. muzyki ESK oraz dyrygentka Agnieszka Franków-Żelazny. Z kolei w Teatrze Muzycznym Capitol po raz ostatni wystąpi Chór Komentujących Wrocławian (18 grudnia o godzinie 16:00).

     Wszystkich, których po emocjach muzycznych bądź wizualnych dopadnie głód, będą mogli uczestniczyć w projekcie „ESK na widelcu”. Będzie można się wybrać do wrocławskich kawiarni bądź restauracji i skosztować potraw z wydanej w tym roku Wrocławskiej Książki Kulinarnej. Spróbować będzie można m.in. pasty Dziadka Karola, Cesarskiego Przysmaku, kiesełki z ziemniakami czy Śląskiego Nieba. 

     Po skosztowaniu tych wspaniałości warto wybrać się do Hali Stulecia na widowisko „Niebo”, które jest ostatnią częścią "Kwartetu Flow" Chrisa Baldwina. Po widowisku nastąpi chwila przerwy, po czym przestrzenią Hali zawładnie wrocławski kolektyw N.O.S (Nogaś, Obszańska, Szydłowska), który zagra dla blisko 2300 osób posiadających specjalne słuchawki Silent Disco. Będzie to niespotykana do tej pory cicha dyskoteka na potrzeby której zostaną wykorzystane wszystkie możliwe dostępne w Polsce słuchawki. 

     Niedziela to projekt "Słuchowisko" w Hali Ludowej o godzinie 16:00. Aktorzy kina i teatru (Małgorzata Foremniak, Arkadiusz Jakubik, Robert Więckiewicz) będą czytali utwory Sławomira Mrożka. Również publiczność będzie tu odgrywała kluczową rolę, ponieważ będzie mogła zarówno komentować, jak i tworzyć efekty dźwiękowe. 

     W trakcie całego weekendu w centrum miasta pojawi się 10 infopunktów, w których będzie można się ogrzać przy koksownikach, posłuchać muzyki na żywo, napić się ciepłej herbaty oraz odebrać mapki z miejscami oraz agendą Weekendu Zamknięcia ESK. Choć Wrocław przestanie być Europejską Stolicą Kultury 2016 to pozostanie Światową Stolicą Książki Unesco.

Mariusz Kunicki
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook