Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2021-03-11 15:36

  „Śmierć, bale i skandale" to pozycja od lat ciesząca się dużym zainteresowaniem czytelników, którym już sam tytuł zdecydowanie sugeruje, jakiego rodzaju treści znajdziemy wewnątrz. Książka, którą trzymasz w rękach Drogi Czytelniku, otwiera nową serię, opisującą ciekawe i wystawne życie arystokracji od 1885 do 1945 roku. Przegląd 65 lat często niesamowitych i zapierających dech w piersiach przygód oraz historii przedstawicieli jednej z najbarwniejszych warstw społecznych

 • 2020-11-26 23:05

  Ukazująca się w roku jubileuszu 75-lecia polskiej administracji we Wrocławiu oraz 75-lecia wrocławskiego środowiska akademickiego książka w popularnonaukowy sposób przybliża powojenne początki funkcjonowania Uniwersytetu Wrocławskiego i ukazuje wysiłek podejmowany w tym zakresie przez Grupę Naukowo-Kulturalną pod przewodnictwem prof. Stanisława Kulczyńskiego

 • 2020-11-10 21:36

  Od lat panuje przekonanie, że w Karkonoszach nie ma regionalnej kuchni. Wszyscy są przekonani, że obecna kuchnia to przepisy pochodzące przede wszystkim z kresów. Myślimy tak dlatego, że spora część mieszkańców naszych terenów to potomkowie przesiedleńców z przedwojennych kresów Rzeczypospolitej. Nie jest jednak tak do końca. Przecież przed II wojną światową Karkonosze zamieszkiwane były przez ludność, która miała swoje przyzwyczajenia kulinarne

 • 2020-11-10 21:15

  „Geostrada Sudecka. Przewodnik geologiczny” jest trzytomową publikacją opisującą wybrane, interesujące pod względem geologicznym, miejsca w Sudetach i na ich przedgórzu. Geostradą Sudecką nazywana jest trasa turystyczna biegnąca od Bogatyni na północnym zachodzie do czeskiej Opawy

 • 2020-10-21 10:26

  Co jakiś czas prezentujemy Wam nowe mapy, które ukazują się na rynku wydawniczym. Dzisiaj o kilku, które wydały w ostatnim czasie wydawnictwa PLAN (wrocławski i jeleniogórski). Na początek o dwóch mapach, które już wcześniej można było kupić, ale teraz są również w coraz popularniejszej wśród turystów wersji wodoodpornej

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 9861Wszystkich: 10228621

130 lat temu rozpoczęto budowę wieży na Petřínie

Fot. Libor Sváček
Fot. Libor Sváček
2021-03-21 16:50

     Wieża widokowa na wzgórzu Petřín, inspirowana słynną paryską wieżą Eiffla, wyrosła nad Pragą w ciągu zaledwie kilku miesięcy w roku 1891. Budowę rozpoczęto 16 marca 1891 roku, a już 20 sierpnia wieżę otwarto dla zwiedzających. W tym roku mija więc 130 lat od powstania tego symbolu Pragi.

     Kiedy członkowie Klubu Turystów Czeskich udali się na Wystawę Światową do Paryża w 1889 roku, wieża Eiffla wywarła na nich wielkie wrażenie. Postanowili wówczas wznieść w Pradze podobną budowlę, która przyciągałaby tłumy turystów. Pieniądze, które pozostały klubowiczom po wycieczce do Paryża, zostały przeznaczone na poczet budowy wieży. Praski ratusz udostępnił grunt pod budowę na Petřínie. Rozpoczęto zbiórkę dalszych funduszy. Trzeba było działać szybko, bo w roku 1891 w Pradze miała odbyć się Wystawa Jubileuszowa. Wizja nowoczesnego miasta z wieżą widokową, do której można dojechać nawet kolejką linową, przekonała Czechów. Wkrótce zebrano potrzebną kwotę.

     Ponad sześćdziesięciometrowa wieża, zaprojektowana przez architekta Vratislava Pasovskiego, prezesa Klubu Turystów Czeskich, wyrosła w niesamowitym tempie. Prace rozpoczęto 16 marca 1891 roku, a zakończono 2 lipca. 28 lipca dokonano odbioru technicznego wieży i 20 sierpnia odbyło się jej uroczyste otwarcie dla zwiedzających.

     Niewiele się zmieniło od tamtego czasu. Tak jak dawniej turyści wspinają się po 299 schodach lub wjeżdżają windą, która w 1891 roku mogła przewieźć jednocześnie sześć osób i była napędzana silnikiem parowym, zastąpionym później elektrycznym. Równocześnie z wieżą widokową oddano do użytku kolejkę linową. Po zakończeniu Wystawy Jubileuszowej, do pawilonu obok wieży przeniesiono siedzibę Klubu Turystów Czeskich. Wkrótce w pawilonie zainstalowano labirynt luster. Wzgórze Petřín zyskało więc kolejną atrakcję.

     Wieża służyła turystom aż do 1979 roku. Po dwunastoletniej przerwie została ponownie otwarta w maju 1991 roku, podczas drugiej wystawy jubileuszowej w Pałacu Przemysłowym w praskiej dzielnicy Holešovice. Wieża jest zwykle czynna przez cały rok, a podczas szczególnych okazji, na przykład w święta państwowe, bywa specjalnie oświetlona.

Anna Gruszczyńska - CzechTourism

 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Tomasz Drożdż2021-03-21 18:29

  Pierwszy raz byłem na wieży na Petříne w roku 1965. Zrobiła wówczas na mnie ogromne wrażenie (podobnie jak lustrzany labirynt). Miałem wtedy dziesięć lat, a mój Ojciec pracował w Československej akademi věd (ČSAV) i mieszkał w akademiku właśnie na Petříne tuż przy samej wieży. Byłem wtedy w Pradze kilka razy. I za każdym razem schodami wdrapywałem się z bratem na wieżę, bo kto by tam jechał windą.

  Nie wiem ile razy byłem na wieży, bo nie jestem w stanie tego policzyć. Nie wyobrażam sobie choćby krótkiego pobytu w Pradze bez spaceru na wieżę. A najchętniej wiosną, gdy kwitną Petřínske sady. I właściwie cieszy mnie to, że atrakcje Petřína są poza trasa wycieczek po Pradze, bo - jak na Pragę - bywa tam całkiem nastrojowo i wręcz intymnie jakby czas czas stanął w miejscu.

  A jak skończą się wirusowe restrykcje - znów wjadę kolejką na Petřín i wlezę piechotą na wieżę. Pewno się bardziej zmęczę niż kilkadziesiąt lat temu. Ale tym bardziej będzie mi smakował obiad U Fleku.

  Szczerze polecam tę wieżę, bo widok z niej jest niezwykły.

Komentarz
Facebook