Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

  • 2024-04-17 08:17

    Ukazał się wiosenny numer czasopisma „Sudety”. Bardzo cieszy spełnienie obietnicy redaktora prowadzącego Kamila Piotra Piotrowskiego, który kilka miesięcy zapowiedział cykliczność ukazywania się kolejnych numerów. Jeszcze bardziej cieszy objętość nowego numeru, bo dostajemy do rąk 46 stron ciekawej lektury (poprzedni numer, jak i wiele wcześniejszych były okrojone do kilku, kilkunastu stron mniej). A co dostajemy w numerze 182?

  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 265Wszystkich: 13765649

25. edycja Festiwalu Górskiego już we wrześniu!

2020-09-11 10:00

     Jubileuszowa edycja największej górskiej imprezy w Polsce i jednej z największych w Europie – Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady – odbędzie się tradycyjnie we wrześniu w Lądku-Zdroju. Tym razem wydarzenie potrwa jednak nie cztery, ale aż 10 dni, w trakcie których nie zabraknie wrażeń, emocji i pięknych wspomnień. 

     Tegoroczna edycja, mimo trudniejszych niż zwykle warunków organizacyjnych, będzie pod wieloma względami wyjątkowa. Rekordowa liczba filmowych premier, rekordowa liczba festiwalowych dni oraz towarzyszących festiwalowi warsztatów. Do tego przeszło kilkadziesiąt znakomitych pozycji w Festiwalu Górskiej Literatury oraz - oczywiście - rozdanie górskich Oscarów. Wszystko to dziać się będzie w Lądku-Zdroju w dniach od 11 do 20 września w trakcie jubileuszowej, 25. edycji Festiwalu. Sprzedaż karnetów ruszyła, dopracowywane są  kolejne szczegóły  programu.

     Mimo wyzwań, jakie niesie za sobą rzeczywistość, podjęliśmy decyzję, że i w tym roku Festiwal się odbędzie. Nie wyobrażaliśmy sobie zresztą, że mogłoby być inaczej - mówi Maciej Sokołowski, dyrektor generalny Festiwalu Górskiego. - “Lądek”, jak potocznie mówi się o naszym wydarzeniu, jest jednym z najważniejszych punktów w kalendarzu już nie tylko ludzi gór, ale także pasjonatów szeroko rozumianej turystyki, sportów ekstremalnych, coraz częściej pojawia się on też w dyskusjach i rozmowach środowiska stricte filmowego i literackiego. Dlatego też 11 września uroczyście otworzymy jubileuszową edycję Festiwalu Górskiego. W kolejnych dniach będzie tak, jak u Hitchcocka - dodaje Maciej Sokołowski. 

Złote Czekany 2020

     Po raz kolejny właśnie w trakcie Festiwalu w Lądku-Zdroju zostaną wręczone najważniejsze na świecie górskie nagrody - Złote Czekany – za wybitne osiągnięcia oraz za całokształt dokonań. O tym, kto będzie laureatem prestiżowej nagrody w poszczególnych kategoriach zdecyduje kapituła, w skład której wchodzą wybitne postaci himalaizmu i środowiska wspinaczkowego. Jej skład ogłoszony zostanie niebawem, laureatów nagród poznamy w sobotę, 19 września. Już dziś wiemy jednak komu przypadnie Złoty Czekan za całokształt górskiej i wspinaczkowej działalności. Odbierze go w trakcie uroczystej gali wybitna francuska alpinistka i wspinaczka - Catherine Destivelle! 

Najdłuższa edycja w historii

     Aż 10 dni wypełnionych po brzegi warsztatami, spotkaniami, prelekcjami, pokazami, wyprawami, filmami, rozmowami. Program został opracowany w taki sposób, by w obecnej sytuacji pasjonaci gór mogli zaplanować dłuższy urlop w Lądku-Zdroju, spędzając przy tym aktywnie każdy dzień. Tegoroczna edycja będzie też najbardziej plenerową w historii, wszystko po to, by jak najdłużej, jak najczęściej i jak najmocniej oddychać powietrzem w kultowym uzdrowisku, o którym pisała sama Agnieszka Osiecka: “Pojedźmy, kochanie, do Lądku, zacznijmy od początku…”

Benefis Krzysztofa Wielickiego

     Festiwal Górski to także okazja do podziękowań i rozmów z czołowymi i szczególnie zasłużonymi postaciami polskiego himalaizmu. Jubileuszowa edycja wzbogacona będzie zatem wydarzeniem, w którym główną rolę odegra przyjaciel Festiwalu - Krzysztof Wielicki. Zdobywca Korony Himalajów i Karakorum w ubiegłym roku otrzymał Złotego Czekana za całokształt osiągnięć, zaś w tym roku wraz z nim świętować będziemy trzy rocznice - 50 lat wspinania, 40 od zimowego rekordu na Evereście oraz 70 urodziny. Już teraz zapraszamy na benefis Krzysztofa Wielickiego pod hasłem “50/70 i jeszcze 40!”. 

Rekordowa liczba premier filmowych

     Program filmowy tegorocznego Festiwalu wypełni blisko 30 tytułów konkursowych, z czego ponad połowa to premiery. W konkursie biorą udział obrazy twórców z całego świata, a listę poznamy w pierwszej połowie sierpnia. Pokazom towarzyszyć będą spotkania z autorami i bohateram. Do tego retrospektywy filmowe, m.in. Krzysztofa Zanussiego czy Mirosława Dembińskiego.

Festiwal Literatury Górskiej

     Już po raz 8. organizujemy Konkurs na Książkę Górską Roku. To również literacka uczta - aż 49 zgłoszonych książek, zacne jury i goście, a wśród nich Andrzej Stasiuk, Monika Sznajderman, Filip Springer, Michał Nogaś, prof. Jacek Kolbuszewski i prof. Ewa Grzęda. Do tego czytanie na trawie, spotkania, prelekcje, warsztaty i Gala Książki Górskiej. 

Warsztaty, górskie wyrypy i biegi

     Festiwal to również ponad 60 wydarzeń outdoorowych z historyczną bazą wysokogórską z czasów złotej ery himalaizmu polskiego i repliką jelcza, którym kiedyś himalaiści wyruszali na wyprawy. Do tego mnóstwo szkoleń wspinaczkowych, rowerowych, medycznych, turystycznych, górskich, literackich, jaskiniowych zawody biegowe, wycieczki z gwiazdami himalaizmu i poranna joga. 

Dla najmłodszych

     To festiwal rodzinny, więc nie może zabraknąć tradycyjnych Warsztatów Młodego Podróżnika.

Specjalny punkt programu – upamiętnienie patrona festiwalu, Andrzeja Zawady 

     Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa jeszcze z jednego powodu. W tym roku mija 40 lat od pierwszego zdobycia zimą najwyższej góry świata, czego wspólnie z Leszkiem Cichym dokonał obchodzący również w tym roku swój jubileusz, Krzysztof Wielicki. Jednak w tym roku mija także 20 lat od śmierci kierownika tej wyprawy i patrona festiwalu, wybitnej postaci światowego himalaizmu, prekursora jego zimowej odmiany i pierwszego lodowego wojownika, Andrzeja Zawady. Właśnie dlatego chcemy w szczególny sposób uhonorować jego postać, odsłaniając uroczyście pomnik, który stanie w centralnym miejscu Lądka-Zdroju. 

 


     Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju odbędzie się w dniach od 11 do 20 września. Ramowy program wydarzenia jest już dostępny na stronie Festiwalu, rozpoczęła się także sprzedaż karnetów. 

www.festiwalgorski.pl 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook