Aktywność ruchowa na obszarach górskich Polski i świata

     W dniach 27-28.11. 2014 odbyła się II Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Aktywność ruchowa na obszarach górskich Polski i świata".  Organizatorem konferencji była Katedra Rekreacji Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli JM Rektor AWF we Wrocławiu prof. dr hab. Juliusz Migasiewicz oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski. Konferencja miała miejsce w Szklarskiej Porębie, gdzie uczestników gościł Hotel "Kryształ".  Położenie miejscowości u stóp Karkonoszy i jej turystyczny klimat w pełni odpowiadały tematyce konferencji.

     Zgodnie z założeniami, wydarzenie to było okazją do wymiany doświadczeń, wiedzy i poglądów prezentowanych przez przedstawicieli nauki oraz praktyki w zakresie podejmowania szeroko rozumianej aktywności górskiej. Zakres tematyczny konferencji obejmował społeczno-ekonomiczne, psychologiczne, przyrodnicze, kulturowe, zdrowotne oraz fizjologiczne aspekty podejmowania aktywności ruchowej w terenie górskim.

     Pierwszego dnia konferencji w Sali Karkonoskiej Hotelu „Kryształ” odbyło się uroczyste rozpoczęcie. Przybyłych gości przywitał kierownik Katedry Rekreacji, dr hab. Wojciech Wiesner oraz przedstawiciel władz lokalnych burmistrz Szklarskiej Poręby Grzegorz Sokoliński. Oficjalnego otwarcia konferencji dokonała w imieniu JM Rektora AWF we Wrocławiu, prof. dr hab. Zofia Ignasiak, Prorektor do Spraw Badań Naukowych i Współpracy Międzynarodowej.

     Obrady naukowe w sesji plenarnej otworzył wykład prof. Andrzeja Pawłuckiego (AWF Wrocław), który przybliżył słuchaczom etyczne i moralne aspekty sportów ekstremalnych, w szczególności górskich, w odniesieniu do prawa naturalnego. Następnie prof. Jacek Gracz (AWF Poznań) omówił model regulacyjny efektu socjalizacyjnego w rekreacyjnej aktywności górskiej. W imieniu gości z Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu,Pani doc. Vlasta Karaskova opowiedziała o specyfice organizacji obozów w górach dla dzieci niepełnosprawnych. Pan dr hab. Szymon Krasicki (AWF Kraków) przedstawił przygotowany wraz z dr Justyną Kowalczyk, czołową polską narciarką i medalistką olimpijską, referat na temat "Polska Szkoła Biegów Narciarskich - teraźniejszość czy przyszłość?".  Kolejne dwa wystąpienia dotyczyły Sudetów Zachodnich. Dr hab. Romuald Łuczyński WSB Wrocław zaprezentował dziedzictwo protestanckie na szlakach turystycznych, a dr hab. Jacek Potocki (UE Wrocław) uwarunkowania klimatyczne narciarstwa.

     Na zakończenie sesji plenarnej wystąpił Pan Aleksander Lwow – jeden z czołowych polskich himalaistów, który opowiedział o 40 latach swojego życia, w większości spędzonego w górach. Prezentując wiele pięknych i oryginalnych zdjęć dzielił się nie tylko opowieściami ze swoich licznych wypraw wysokogórskich, ale także refleksjami na temat wspinania jako życiowej pasji i komentarzami na temat najważniejszych wydarzeń w himalaizmie. Słuchacze byli pod ogromnym wrażeniem nie tylko dokonań wspinaczkowych, ale także charyzmy Prelegenta.  

     Po południu odbyły się sesje dotyczące społecznych i edukacyjnych,  fizjologicznych i zdrowotnych, ekonomicznych oraz geograficznych i organizacyjnych aspektów podejmowania aktywności ruchowej w górach. Moderowana dyskusja z referatami w formie krótkich doniesień z badań pozwoliła na dynamiczny przebieg obrad. Taki charakter spotkania umożliwiał zadawanie licznych pytań prelegentom, a w efekcie na wymianę poglądów i formułowanie wielu ciekawych wniosków. We wszystkich obradach naukowych wzięli udział reprezentanci ponad 20 ośrodków akademickich z Polski i zza granicy. Zaprezentowano ponad 40 referatów, które dotyczyły bardzo różnorodnych aspektów aktywności ruchowej człowieka w górach. 

     Drugi dzień konferencji rozpoczęło spotkanie z ratownikami Karkonoskiej Grupy GOPR, którzy przedstawili strukturę organizacyjną ratownictwa górskiego w Polsce na przykładzie działania swojej grupy regionalnej, omówili kwestię bezpieczeństwa uprawiania turystyki górskiej i postępowania w razie wypadku w górach. Wystąpienie uzupełniła prezentacja sprzętu medycznego, wspinaczkowego, lawinowego wykorzystywanego w pracy ratownika górskiego oraz pokaz umiejętności psa ratowniczego.

     Następnie odbyły się dwie sesje tematyczne: "Sporty śnieżne - praktyczne aspekty" oraz "Wartości informacji turystycznej w edukacji krajoznawczej".

     Sesja „Sporty śnieżne – praktyczne aspekty” cieszyła dużym zainteresowaniem nie tylko osób bezpośrednio zainteresowanych czyli nauczycieli i instruktorów snowboardu i narciarstwa, ale również zgromadzonym studentom oraz przedstawicielom świata nauki. Jako pierwszy wystąpił snowboardzista i olimpijczyk z Soczi Mateusz Ligocki, który przedstawił refleksje na temat przygotowań do Igrzysk oraz dokonał podsumowania startu w IO. Niezwykle interesujący był wykład Instruktora Wykładowcy SITN PZN  mgr. Andrzeja Lesiewskiego, charakteryzujący szczegółowo etapy programowania i organizacji zimowych eventów rekreacyjno – sportowych. Wieloletnie doświadczenia oraz liczba przeprowadzonych imprez o zasięgu międzynarodowym klasyfikują Pana Lesiewskiego jako wybitnego eksperta i praktyka w tej dziedzinie. Instruktor Wykładowca SITS mecenas Jędrzej Jerzmanowski przedstawił wskazówki do prowadzenia zajęć z  zaawansowanymi pod względem umiejętności narciarzami  i snowboardzistami. Nowoczesne podejście do aktualnych tendencji dotyczących szerokich kompetencji instruktora, zostało uzupełnione o konkretne przykłady i tematy zajęć. Dyskusję wywołał wykład Instruktora Wykładowcy SiTN mecenasa Ludwika Żukowskiego, który dokonał podsumowania najważniejszych aktów prawnych dotyczących organizatorów oraz uczestników  zajęć na śniegu, czyli m.in. odpowiedzialności instruktora, kierownika Licencjonowanej Szkoły Narciarskiej i Snowboardowej w kontekście nowych przepisów Ustawy o Sporcie i Ustawy o bezpieczeństwie w górach.

     W dedykowanych głównie nauczycielom warsztatach pt. "Wartości informacji turystycznej w edukacji krajoznawczej" uczestniczyło blisko pięćdziesiąt osób ze szkół różnego szczebla i placówek oświatowych Dolnego Śląska oraz zainteresowani uczestnicy konferencji.  Pierwsza część spotkania miała charakter wykładowy. Jako pierwsza zabrała głos zastępca Kierownika Referatu Promocji Miasta Szklarska Poręba Pani Agnieszka Rozenek w sprawie jakości oferowanych usług w punktach informacji turystycznej, ze szczególnym uwzględnieniem miejscowości Szklarska Poręba. Uzupełniająco Pan Krystian Bromblik wskazał również w jaki sposób poprzez źródła informacji turystycznej na Dolnym Śląsku pozyskuje się nowych turystów z Polski i zza granicy. Dyrektor Biura Zarządu Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej Pan mgr Rajmund Papiernik przedstawił nowatorski projekt zawodu jakim jest Społeczny Informator Turystyczny. Zawód ten, jak przekonywał prelegent, mógłby podnieść jakość informacji turystycznej na danym obszarze i uaktywnić pewne grupy społeczne do czynnej działalności na rzecz środowiska lokalnego. Na koniec tej części spotkania uczestnicy zapoznali się również z ofertą usług rekreacyjno-turystycznych oferowanych na szlaku Małej Panwi. Druga część warsztatów odbyła się w terenie. Zajęcia poprowadził przewodnik sudecki Pan mgr Mirosław Andrzejewski, który w ich trakcie przedstawił rolę rzetelnie przekazanej informacji turystycznej w inspirowaniu i zainteresowaniu atrakcjami turystycznymi potencjalnych uczestników różnych form turystyki. W obu częściach spotkania nie obyło się bez pytań i dyskusji, która nie tylko rozwiała pewne wątpliwości, co do przekazywanych treści, ale również pozwoliła na wymianę doświadczeń i wiedzy w poruszanych zagadnieniach.

     Gośćmi konferencji byli nie tylko naukowcy zajmujący się zagadnieniami związanymi z aktywnością ruchową w górach, ale także wspomniani wcześniej praktycy, himalaiści, sportowcy, ratownicy i przewodnicy. Umożliwienie spotkania w jednym miejscu tak wielu osób, dla których aktywność górska jest obszarem badań naukowych, pracą zawodową lub życiową pasją dało dużo satysfakcji osobom zaangażowanym w organizację konferencji. Organizatorzy bardzo dziękują wszystkim uczestnikom za udział w konferencji, a także wszystkim firmom oraz osobom, które w rozmaity sposób pomogły w organizacji przedsięwzięcia. Jednocześnie zapraszają na następne spotkanie specjalistów interesujących się aktywnością ruchową w górach. Kolejna edycja Konferencji "Aktywność ruchowa na obszarach górskich Polski i świata" odbędzie się w listopadzie 2016.

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl