Celtycka Noc pod Szrenicą

     W sercu Karkonoszy, u stóp góry Szrenicy, w „Żelaznym Tyglu Walońskim”, zrekonstruowanej osadzie dawnych poszukiwaczy skarbów, w dniach 21-22 lipca, odbędzie się po raz drugi festiwal muzyki celtyckiej „Celtycka Noc Pod Szrenicą”, wzbogacony występami tancerek tańca irlandzkiego oraz jarmarkiem celtyckim.

     W oprawie półdzikiej przyrody Karkonoszy, w blasku ognisk i pochodni, popłyną dźwięki niesamowitej muzyki dawnych władców Europy. Duchowi spadkobiercy celtyckich bardów, na skraju dnia i nocy, swoimi pieśniami obudzą uśpione w jarach, dolinach i skalnych rumowiskach, pradawne duchy naszych gór.W tym roku dla gości zagrają tuzy szeroko pojętej muzyki celtyckiej z Polski i Czech: Celtic Tree (PL), Bran (CZ), Bohemian Bards (CZ), Etnostation (PL), "Cheers!" (CZ), Rhiannon Celtic Band (PL).Ozdobą festiwalu będą występy tancerek tańca irlandzkiego zespołu Tuatha & Ellorien Irish Dance oraz tancerzy ognia i światła Irrbloss Fire & Light Dancers z Wrocławia.

     Tak samo jak w zeszłym roku, jeden z uczestników festiwalu będzie mógł nabyć w drodze licytacji, celtycki torques, naszyjnik wykonany ręcznie z czystego srebra z osadzonymi rubinami, który w zamierzchłych czasach Celtów, był oznaką godności i szlachetnego pochodzenia, a dziś jest zarezerwowany tyko i wyłącznie dla arystokracji celtyckiej. Kwota z licytacji, decyzją Mistrza osady, w całości zostanie przekazana na odbudowę spalonego Muzeum Ziemi Juna.

     W tym roku dla uczestników festiwalu zorganizowany zostanie dodatkowo konkurs na najlepszy strój wzorowany na tradycjach celtyckich. W drodze głosownia wybrane zostaną dwa najlepsze stroje męskie i damskie, a nagrodą dla zwycięzców będą dwie skrzynki doskonałego piwa Walońskiego (oczywiście dla dzieci przeznaczono inną nagrodę).

     W tym roku po raz pierwszy na terenie skansenu imprezie towarzyszyć będzie jarmark celtycki gdzie swoje kramy rozłożą, wytwórcy dawnej żywności, ozdób oraz odzieży dawnej. Będzie można skosztować doskonałego celtyckiego piwa, czy też wypiekanych na miejscu podpłomyków. Nie zabraknie również wyrobów rzemieślników sztuki kowalskiej i płatnerskiej, oraz mistrzów obróbki kamieni półszlachetnych.

     Zwolenników zdrowej żywności oraz naturalnych metod leczenia, zadowolą bartnicy oraz zielarze karkonoscy, których kunszt znany jest już daleko poza granicami kraju.

Źródło: celtyckanoc.pl

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl