Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

  • 2024-04-17 08:17

    Ukazał się wiosenny numer czasopisma „Sudety”. Bardzo cieszy spełnienie obietnicy redaktora prowadzącego Kamila Piotra Piotrowskiego, który kilka miesięcy zapowiedział cykliczność ukazywania się kolejnych numerów. Jeszcze bardziej cieszy objętość nowego numeru, bo dostajemy do rąk 46 stron ciekawej lektury (poprzedni numer, jak i wiele wcześniejszych były okrojone do kilku, kilkunastu stron mniej). A co dostajemy w numerze 182?

  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 219Wszystkich: 13765603

Ciekawe miejsce: Czartowskie Skały w Zaworach

2020-12-07 17:07

     Zawory, to taka swoista "terra incognita" dla całych Gór Stołowych. Ich najdalej na północ wysunięta część, sięgająca już Kotliny Krzeszowskiej oraz Doliny Zadrny. O ile jeszcze poszczególne fragmenty tego obszaru zdają się być częściowo nawiedzane przez dociekliwych turystów (Mieroszowskie Skały, Gorzeszowskie Skały, Róg), to reszta, leży już zdecydowanie poza obrębem zainteresowania, nawet tych, którzy w górach lubią poczuć się odkrywcami.

     Formacje skalne będące bohaterami tego wpisu, są bardzo dobrze strzeżone przez Naturę. Mimo że umiejscowione blisko drogi łączącej wsie Łączna i Różana, przez większą część roku spoczywają w otoczeniu dość bujnej roślinności. I choć wspomnianą drogą prowadzi niebieski szlak turystyczny, a zaraz za Różaną w stronę Kochanowa odbija kolejny - zielony, nie każdy turysta wie, że tuż za ścianą lasu, odnaleźć można kolejny fascynujący świat stołowogórskich form skalnych. Nie jest on może tak zróżnicowany i obszerny, jak w nieodległych Gorzeszowskich Skałkach, ale na pewno nie mniej urokliwy. Rzekłbym też, że właśnie przez swoiste położenie - bardziej tajemniczy.

     Znajdują się tu głównie dwa wąskie i wysokie na ok.20 metrów skalne bastiony, zbudowane z czerwonego piaskowca i rozdzielone dość głębokimi rozpadlinami. Obie grupy są dostępne i przy odrobinie sprawności, da się na nie wejść. Zachodnią formację cechuje ładna piaskowcowa grzęda z licznymi "oknami", zaś wschodnią zwieńczają fantazyjnie ukształtowane "rogi". Widoki z nich nie są może rozległe, ale częściowo ładnie widać dalszą część Zaworów i Obniżenie Mieroszowskie. Pod skałami znajduje się okazała, choć nieco już podniszczona wiata typu skandynawskiego. Całość jest świetną alternatywą dla wielu innych, niejednokrotnie bardziej obleganych atrakcji, w tych wyjątkowych i jedynych w naszym kraju górach płytowych.

Wojciech Śmiela
 

Galeria

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Tomek Nawrot2020-12-08 08:50

    Czy one są w pobliżu Czartowskich Skał? Na mapie obok nich są zaznaczone Zapomniane Skałki. Czy to o nie chodzi? Ładnie napisany tekst.
    Warto przejść graniczną częścią Zaworów zielonym szlakiem. Jest tam sporo skał.

  • Wojciech Śmiela2020-12-08 09:09

    Tomku, opisywałem właśnie Czartowskie. Wcześniej (idąc od strony wsi Łączna), spotykamy dwie niewielkie skały, ulokowane po obu stronach drogi. To są właśnie Zapomniane Skałki. Ta większa z nich nosi nazwę- Samotna. Zgadzam się, graniczny szlak Zaworów jest ciekawy i dość mało uczęszczany, co akurat uważam za plus. :)

Komentarz
Facebook