Ciekawe miejsce: Krzeszów

     Krzeszów to miejscowość położona w Kotlinie Krzeszowskiej, w Sudetach, na południe od Kamiennej Góry. Miejscowość położona nad rzeką Zadrną. Przez Krzeszów przebiega Główny Szlak Sudecki, oznaczony kolorem czerwonym.

     Pierwsze wzmianki o Krzeszowie ściśle wiążą się z dynastią Piastów śląskich. Historia tego miejsca ma początek w 1242 roku. Wdowa po Henryku Pobożnym, księżna Anna w darowiźnie, funduje opactwo benedyktynom, którzy docierają do Krzeszowa z Czech. Jednak 50. lat później Bolko I, książę świdnicko-jaworski, przekazuje klasztor cystersom. Od tego momentu rozkwit tego miejsca nabiera prędkości, będąc jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych po Świdnicę i Strzegom.

     Bolko I był założycielem linii Piastów świdnickich. Zakłada się, że urodził się między 1252 a 1256 roku. Zmarł 9 listopada 1301 roku. Pochowano go w krypcie klasztoru krzeszowskiego. Związany z tym miejscem był Bolko II, najmłodszy syn Bolka I i Beatrycze, margrabianki z Brandenburgii. Urodzony prawdopodobnie w 1300 roku, tuż po śmierci swojego starszego brata o tym samym imieniu. Zarówno Bolka I jak i Bolka II sarkofagi stoją w Mauzoleum Piastów-świdnicko-jaworskich, który przylega do bazyliki mniejszej od wschodu. W ostatnich latach do tego miejsca wchodzi się wejściem między bazyliką, a Domem Pielgrzyma.

     Celem pielgrzymek w Krzeszowie jest wizerunek Matki Bożej Łaskawej, datowany na połowę XIII wieku. Namalowano go na desce o wymiarach 60 na 37 cm. Obraz Matki Bożej Łaskawej znajduje się ołtarzu głównym bazyliki, która została wybudowana w latach 1728-1735. Trzeba stwierdzić, że została zbudowana z ogromnym rozmachem, a piękno zewnętrzne i wewnętrzne jest nie do opisania. Barokowa krzeszowska perła to fenomen na skalę nie tylko Dolnego Śląska, nie tylko Polski, ale na skalę światową.

Michał Machnacki
 

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl