Co można zobaczyć w Zamku Książ i jego otoczeniu?
Stadnina koni wraz z zabytkowymi budynkami, Dolina Różaneczników, podziemna trasa turystyczna, Stary Zamek, do którego idzie się przez mostki zawieszone na ścianach skalnych nad przepaściami, odnowione Mauzoleum Hochbergów, Palmiarnia. Te wszystkie miejsca znajdują się na terenie byłego założenia parkowego zamku Książ lub w jego najbliższym otoczeniu. Na zwiedzenie ich i zamku potrzebny jest cały dzień. To około sześciu godzin chodzenia, co wymaga dobrej kondycji. Dobrym pomysłem może więc być rozłożenie zwiedzania na dwa lub trzy przyjazdy.
W sąsiedztwie zamku, co pokazuje zdjęcie główne, znajdują się budynki, które dawniej pełniły następujące funkcje: D - powozownia, E - stajnia, F - budynek bramny, w którym znajdowała się biblioteka, G - budynek administracji, H - garaże, I - poczta i więzienie, J - łaźnia i pralnia, K - kotłownia.
Zamek Książ jest trzecim pod względem wielkości w Polsce. Kilkukrotnie był powiększany. Najstarszą jego część wybudował w XIII w. Bolko I Surowy z rodu Piastów Świdnicko - Jaworskich. W kolejnym stuleciu należał do rodów rycerskich. W XVI w. stał się własnością Hochbergów. W następnym wieku rozebrane zostały mury obronne, a w ich miejscu utworzono ogrody tarasowe. W XVIII w. wybudowana została barokowa, frontowa część zamku. Powstały wtedy oficyny na podzamczu i budynek bramny. Obecny wygląd zamku nadano mu na początku XX w. Wybudowane zostały w tym czasie skrzydło zachodnie z dwoma wieżami oraz północne.
Podczas II wojny światowej wiele pomieszczeń zostało zdewastowanych podczas ich przebudowy na potrzeby przygotowywanej kwatery Hitlera. Już wtedy wywieziona została część wyposażenia. Również Rosjanie zabrali z zamku ze sobą różne przedmioty i kontynuowali jego dewastację. Kolejne zniszczenia dokonane zostały przez polskich szabrowników. Zamek zabezpieczony został dopiero w latach 50-tych przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Po upływie kolejnych 20-tu lat rozpoczął się jego remont.
Pomimo, że zamek stracił - już chyba nieodwracalnie, swój blask z czasów, gdy był własnością Hochbergów, to nadal można zobaczyć, jak wyglądał za czasów swojej świetności. Prezentowana jest w nim bowiem wystawa "Książ od kuchni", na której znajdują są fotografie wykonane w latach 1909 - 1926 przez nadwornego kucharza Hochbergów - Louisa Hardouina. Zobaczyć można także - na wystawie zatytułowanej "Metamorfozy Zamku Książ" - 38 obrazów, w tym pochodzące z dawnej kolekcji Jana Henryka XV von Hochberga i księżnej Daisy, które po ponad 70-ciu latach powróciły do zamku. Obrazy prezentowane w ramach tej wystawy są własnością Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Tomek Nawrot
Zobacz także:
Podziemia pod zamkiem Książ