Czeskie Karkonosze bardziej dostępne
Już niedługo będziemy mogli poznać fragmenty Karkonoszy, które do tej pory dostępne były dla odwiedzających góry tylko z turystycznych szlaków. Spowodowane to było ich położeniem w pierwszej, a więc najwyższej strefie ochrony przyrody. Znajdujące się we wschodniej części Karkonoszy Dvorský les i Boberská stráň, w myśl nowych przepisów ochrony przyrody, będą mogły być wykorzystywane rekreacyjnie. Pozwala na to nowelizacja ustawy o ochronie przyrody i krajobrazu, którą uchwalili czescy posłowie.
Obie lokalizacje według przyrodników można udostępnić szerszej publiczności, bo mimo, że powszechnie uznawane są za rýchorski pralas, to tak naprawdę są to tak zwane wtórne pralasy, który powstały między innymi poprzez zaniedbania w gospodarce leśnej. Z przyrodniczego punktu widzenia są to miejsca cenne, ale ponieważ nie są nadmiernie obciążone ruchem turystycznym, więc można zakładać, że podobnie będzie i po ich udostępnieniu. Nowe przepisy pozwalają na ich otwarcie.
Zmienia się również podejście do stref ochrony przyrody. Większe prawa i możliwości współdecydowania będą miały gminy leżące na terenie parku narodowego. Nie dotyczy to jedynie stref spokoju, które wyznaczone zostaną na większości dotychczasowej pierwszej zony. Znikają też oznaczenia cyfrowe (do tej pory mieliśmy pierwszą, drugą i trzecią strefę ochrony przyrody oraz pasmo ochronne), teraz na karkonoskich szlakach spotkamy oznaczenia opisowe, na przykład „zóna přírodní”, „zóna přírodě blízká”, „zóna soustředěné péče o přírodu” oraz „zóna kulturní krajiny”. Formalnie niewiele się zmieni, po prostu cyfry zostaną zastąpione nowymi nazwami.