Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-10-01 13:05

    Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem

  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 1727Wszystkich: 14167880

Czy Wrocław jest gotowy na World Games?

2017-01-17 10:30

     Do rozpoczęcia 10. Igrzysk Sportów Nieolimpijskich pozostało zaledwie sześć miesięcy. Czy na pół roku przed inauguracją The World Games Wroclaw jest gotowy na przyjęcie sportowców i kibiców? Prezydent miasta, Rafał Dutkiewicz, mówi że wszystko idzie zgodnie z planem i większość obiektów jest na takim etapie, że wystarczą już tylko końcowe prace i obiekty będą gotowe do odbioru technicznego. Odwiedziliśmy razem z prezydentem trzy z budowanych lub remontowanych obiektów.

     Przy ul. Sukielickiej, w Parku Tysiąclecia powstaje tor wrotkarski – dwie pętle, jedna do jazdy szybkiej, o długości 200 metrów, druga do jazdy ulicznej (580 metrów). Zasypany świeżym śniegiem tor nie pozwolił nam na jego zlustrowanie, spod śniegu widać jednak, że planowany termin oddania – maj 2017 – zostanie dotrzymany. Pozostaje tylko położyć żywicową nawierzchnię, a to wymaga dobrej pogody i dodatnich temperatur. Potem postawione zostaną bandy wokół toru. Problemem wydaje się dojazd do toru, wąska uliczka prowadząca na parking szybko się zapcha przy dużej imprezie. Problem mogą mieć również autokary, bo mimo iż jest dla nich specjalnie oznaczone miejsce na parkingu, obecnie wjazd w okoliczne uliczki blokuje zakaz wjazdu pojazdów powyżej 3,5 tony.

     Znacznie lepiej zaprezentował się nam kompleks basenów przy ul Wejherowskiej. Budowla jest właściwie ukończona, w wewnętrznych nieckach jest już nawet woda. Wykonawca prognozuje, że kompleks oddany zostanie do użytku na przełomie stycznia i lutego. Podczas zawodów rozgrywane tu będą trzy dyscypliny: sportowe ratownictwo wodne i pływanie podwodne w basenach wewnętrznych oraz kajak polo na basenach zewnętrznych. Po igrzyskach obiekt, podobnie jak wszystkie pozostałe, będzie służył wrocławianom. Basen ma wymiary olimpijskie, trybunę dla widzów – będzie można na nim rozgrywać ważne zawody pływackie. Ciekawostką jest, że część dna jest ruchoma i można regulować głębokość tej części niecki, nawet do kilku centymetrów.

     Największą inwestycją jest Stadion Olimpijski. Zabytkowy obiekt w dużej mierze zachowany został w swej pierwotnej formie, ale wszystkie elementy zostały odnowione i uzupełnione, powstały też nowe części, jak zadaszona trybuna nad sektorem zachodnim, czy nowe krzesełka w czerwono żółtych, miejskich barwach. Obniżone zostały maszty z oświetleniem, teraz już nie są tak dobrze widoczne z daleka, jak to miało miejsce przed remontem. Jak zapewniają wykonawcy, jeszcze w tym miesiącu rozpoczną się procedury odbiorowe, które potrwają mniej więcej do marca. Na Stadionie Olimpijskim rozgrywane będą zawody żużlowe oraz mecze futbolu amerykańskiego.

     Zawody The World Games Wrocław 2017 rozpoczną się 20 lipca 2017 roku i potrwają przez kolejnych 10 dni. Do Wrocławia przyjedzie ponad cztery tysiące sportowców ze 100 krajów, którzy będą rywalizowali w 31 dyscyplinach na 24 arenach. Zawody będą rozgrywane nie tylko we Wrocławiu, ale również w Świdnicy (hokej na rolkach, jazda figurowa), Trzebnicy (biegi na orientację), Jelczu-Laskowicach (wioślarstwo halowe) oraz na lotnisku w Szymanowie (sporty lotnicze). TWG będzie największą imprezą sportową w Polsce w 2017 roku.

Waldemar Brygier - NaszeSudety
Galeria

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook