Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 886Wszystkich: 13967139

Czym nas zaskoczy Muzeum Narodowe w 2020 roku?

Fot. Mariusz Kunicki
Fot. Mariusz Kunicki
2020-01-17 21:44

     To był wyjątkowy rok dla wrocławskiego Muzeum Narodowego. Można się o tym było przekonać bywając w murach budynku głównego lub w jego oddziałach, ale w prostej linii wyczytać to można z zadowolenia na twarzy dyrektora Piotra Oszczanowskiego, gdy zapytać go, jak minął 2019 rok… Na konferencji prasowej, która odbyła się w hotelu The Bridge Wrocław MGallery, Piotr Oszczanowski podsumował ubiegły rok, a także przedstawił plany na obecny, 2020. W 2019 roku Muzeum Narodowe wraz z jego oddziałami odwiedziło w sumie 600 000 osób. Gdy dodać do tego jeszcze tych, którzy odwiedzili zamek Książ, gdzie również znajdują się dzieła z kolekcji wrocławskiego muzeum, otrzymamy milion zwiedzających. To świetny wynik, bo mało która placówka może poszczycić się taką popularnością.

     Co nas zatem czeka w najbliższych miesiącach? Już 31 stycznia otwarta zostanie w Muzeum Etnograficznym wystawa dawnych fotografii położonej na południe od Lwowa wsi Sokolniki. To prawdziwa gratka dla miłośników współczesnej Ukrainy i dawnych Kresów. Trzy tygodnie później w gmachu głównym będziemy mogli obejrzeć prawdziwe cacka, secesyjne wyroby ze srebra, cyny i innych metali, które wykonane zostały według projektów takich artystów, jak Hugo Leven, Theo Blum, Friedrich Adler czy Ernest Sanglan. W pierwszej połowie maja, także w budynku głównym, zaprezentowanych zostanie 38 fragmentów monumentalnej „Panoramy Siedmiogrodzkiej”, czyli bitwy pod Sybinem w 1849 roku, namalowanej we lwowskiej rotundzie od kwietnia 1897 do marca 1898 r. przez Jana Stykę i jego węgierskich współpracowników. Równie ciekawie zapowiada się wystawa „wywrotowych” makatek, którą od maja obejrzymy w Muzeum Etnograficznym. Starsi pamiętają kuchenne, wyszywane makatki w dawnych gospodarstwach domowych. Dzisiaj nie są już znane w tamtej formie, ale nie umarły śmiercią mniej czy bardziej naturalną, lecz zaczęły pełnić obecnie inną, często mocno zaskakującą rolę. Jaką? Przekonajcie się od 16 maja w Muzeum Etnograficznym.

     Muzeum Narodowe przygotowuje również coś dla miłośników twórczości Michała Willmanna. W Pawilonie Czterech Kopuł trwa monumentalna wystawa dzieł barokowego artysty („Willmann. Opus magnum”), a już w czerwcu można szykować się na swoiste uzupełnienie w postaci wystawy „Willmann. Opus minor”, która prezentować będzie przede wszystkim mniejsze działa mistrza, jak rysunki i grafiki. To świetna wiadomość, jednak entuzjazm Dolnoślązaków studzi miejsce jej prezentacji: Muzeum Archidiecezji Warszawskiej w Warszawie.

     Rok 2020 zapowiada się więc niezwykle obiecująco i na pewno warto zaglądać do wrocławskiego Muzeum Narodowego. Szczegóły działalności muzeum i opisy obecnych, jak i planowanych wystaw znaleźć można na stronie muzeum: mnwr.pl.

Waldemar Brygier - NaszeSudety
Galeria

Fot. Mariusz Kunicki

Fot. Mariusz Kunicki

Fot. Mariusz Kunicki

Fot. Mariusz Kunicki

Fot. Mariusz Kunicki

Fot. Mariusz Kunicki
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Leszek Kumor2020-01-22 08:07

    No to bilet na wystawę grafik Willmanna w Warszawie, dla wrocławian, nie będzie tani. Chyba, że "PKP Intercity" będzie promował przejazd w obu kierunkach, pod warunkiem odwiedzenia Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. W ten sposób przyczyni się do szerzenia polskiej kultury. Takie przykłady można było obserwować w Republice Czeskiej, a dokładnie u przewoźnika České dráhy a.s.

  • Leszek Kumor2020-01-23 10:31

    A oto co podał portal internetowy "www.rynek-kolejowy.pl" w dniu 20.01.2020 r. W budżecie obywatelskim województwa śląskiego zagwarantowano środki na tzw "Pociąg do Kultury" (dotyczy Kolei Śląskich). Tak więc wybierając się do muzeum, filharmonii, galerii sztuki, czy spektakl, zapłacimy za bilet kolejowy "tam i z powrotem" połowę ceny. Wykaz miejsc kultury zostanie wnet udostępniony. Świetna propozycja.

Komentarz
Facebook