Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2024-05-19 23:27

  Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

 • 2024-05-17 08:15

  Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

 • 2024-05-17 08:10

  28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

 • 2024-04-17 11:23

  Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

 • 2024-04-17 10:44

  Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 2145Wszystkich: 13937260

Dni Karpia 2022

2022-09-03 07:35

     Już za tydzień, 3 września, po raz siedemnasty rozpoczną się Dni Karpia w Dolinie Baryczy. Przez 12 kolejnych tygodni (zwłaszcza weekendów) będzie można uczestniczyć w ponad setce różnych wydarzeń w różnych częściach regionu. "Partnerstwo dla Doliny Baryczy”, zrzeszające 8 samorządów w dwóch województwach (dolnośląskim i wielkopolskim) oraz ponad trzydziestu lokalnych  przedsiębiorców przygotowało dla chętnych mnóstwo atrakcji: wycieczki i rajdy piesze, kajakowe, rowerowe i konne, przejażdżki bryczką w towarzystwie ornitologów, spacery przyrodnicze, obserwacje ptaków, fabularne zwiedzanie zabytków, pokazowe odłowy karpia, zawody wędkarskie, warsztaty edukacyjne i artystyczne, dwie imprezy plenerowe (w Miliczu i Żmigrodzie) z koncertami, jarmarkami i pokazami kulinarnymi oraz cieszące się ogromną popularnością w ubiegłych latach weekendowe kolacje rybne „Ryba do Syta” i dostępne w tygodniu „Talerze Rybnych Rozmaitości”, na które zapraszają laureaci konkursu kulinarnego „Mistrz Karpia”. Dokładny program na poszczególne tygodnie można znaleźć (i zakupić bilety) na stronie: www.dnikarpia.barycz.pl w zakładce „Wydarzenia”. Warto się spieszyć, bo liczba miejsc na wiele wydarzeń (zarówno płatnych, jak i bezpłatnych) jest ograniczona!

     Nowością wśród tegorocznych wydarzeń będą spacery po atrakcjach regionu z audioprzewodnikiem przygotowanym przez Joannę Lamparską – autorkę znanych i cenionych książek o atrakcjach Dolnego Śląska. Premiera będzie miała miejsce 10 września w Miliczu, a kolejne przedstawiane w tym roku miejscowości to Twardogóra (od 18 września), Żmigród (od 24 września), Odolanów (od 1 października) i Antonin (od 8 października). Audioprzewodnik będzie dostępny w aplikacji „Dolina Baryczy”, którą można bezpłatnie pobrać w sklepach Google Play i App Store.

     Rzeczą, która wyróżnia "Dni Karpia” spośród innych imprez jest „Nagrodobranie”, gwarantujące nagrodę każdemu uczestnikowi. Wystarczy kupić bilet na wydarzenie lub poprosić o bon na wydarzeniu bezpłatnym, a następnie wejść na stronę www.sklep.barycz.pl, wpisać kod biletu lub bonu, podzielić się opinią na temat wydarzenia i wybrać nagrodę. Dla osób, które wezmą udział w trzech biletowanych imprezach przewidziane są specjalne pakiety nagród.

     Zwiedzanie Doliny Baryczy oraz uczestnictwo w wydarzeniach „Dni Karpia” bardzo ułatwia wspomniana wyżej aplikacja „Dolina Baryczy”, służąca jako wirtualny przewodnik po regionie. Odwiedzając z nią poszczególne atrakcje i wydarzenia, można zbierać punkty, wymieniane później na nagrody lub kupony rabatowe w internetowym Sklepie Regionalnym „Dolina Baryczy”.

     Szczególnym sposobem zwiedzania Doliny Baryczy, skierowanym zwłaszcza do rodzin z dziećmi, jest Kolorowy Szlak Karpia. Wykonane przez wrocławskich artystów-plastyków kolorowe rzeźby z wizerunkiem karpia oznaczają 30 miejsc z zabytkami i atrakcjami przyrodniczymi regionu. Podążając szlakiem, można zbierać pieczątki na mapie dostępnej na stronie www.kolorowyszlakkarpia.barycz.pl lub zbierać punkty w aplikacji i również w ten sposób zdobywać nagrody.

     Wszystkie nagrody ufundowane są przez lokalnych przedsiębiorców. Są to gadżety (kubki, torby, koszulki itp.) związane z Dniami Karpia, produkty lokalne (np. ryby i przetwory z ryb, przetwory owocowo-warzywne, oleje roślinne, susze roślinne, rękodzieło) usługi przewodnickie, zaproszenia na noclegi, posiłki czy spływy kajakowe.

     Wydarzeniem towarzyszącym tegorocznym “Dniom Karpia” będzie trwający od 5 września do 5 października konkurs fotograficzny “Stawy Milickie w obiektywie”. Szczegóły już niebawem na stronie www.stawymilickie.pl .

     Warto przypomnieć, że w Dolinie Baryczy znajduje się około 10 procent stawów rybnych w Polsce. Prócz pełnienia funkcji hodowlanej, stawy są cennym zespołem przyrodniczym, stanowiącym ostoję licznego ptactwa wodnego, a także siedlisko ssaków (bobrów, borsuków, saren czy jeleni). Stawy pełnią też ważną, często nie docenianą przez decydentów, rolę w retencji wody, jakże istotnej przy obecnych zmianach klimatu i powtarzających się naprzemiennie okresach susz i powodzi.

Katarzyna Potocka-Brygier - NaszeSudety
 

 


Polecamy w Sudeckiej Księgarni Wysyłkowej:

 


 

Galeria

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Zielarka z Grabowca2022-08-27 12:29

  Uwielbiam karpie. Tylko czy one jadalne teraz? Sprawa zatrucia Baryczy sprzed 2 lat podobno wciąż niewyjaśniona.... - nawet chyba nie wiadomo, co tam wpuszczono do tej rzeki. Ale może nie jestem na bieżąco. Ktoś coś bliższego wie?

 • Tomasz Drożdż2022-08-30 10:43

  Zielarko, kto ma wiedzieć - ten wie. kto nie ma wiedzieć (samorządy, społeczeństwo) - ten nie wie. Chyba dwa tygodnie temu czytałem w "Nie" piękny artykulik, w którym autor dowodził, iż nigdy nie dowiemy się jak zatruto Odrę i kto to zrobił. Jako uzasadnienie przywoływał przykład zatrucia Baryczy sprzed dwóch lat. Kiedy (tak jak w wypadku Odry) jedynie aktywność samorządów, wędkarzy i tzw. zwykłych ludzi zapobiegła większej tragedii. przy kompletnej indolencji "organów rządowych". Ponoć wyniki badań toksykologicznych nadal nie są dostępne dla maluczkich.

  A apetyczne karpie ze Stawów Milickich można spokojnie zajadać - ponoć zatruta breja do nich nie dotarła.

Komentarz
Facebook