Drugie półwiecze Wratislavia Cantans
Wratislavia Cantans wkracza w drugą pięćdziesiątkę swego istnienia, w tym roku festiwal odbędzie się po raz 51. Na melomanów czeka cały szereg muzycznych niespodzianek, wielkich wydarzeń, ale też kameralnych koncertów – jednym słowem, dla każdego coś dobrego.
Inauguracyjnym koncertem będzie wykonanie XIII Symfonii „Babi Jar” Dymitra Szostakowicza, dzieła inspirowanego tragicznymi wydarzeniami z okresu II wojny światowej, które miały miejsce w położonym niedaleko Kijowa Babim Jarze (miejscu kaźni dziesiątków tysięcy Żydów). Jak gdyby dla przeciwwagi, następnego dnia będzie można wysłuchać słynnej IX Symfonii Ludwiga van Beethovena, pełnej afirmacji życia i bliskich kompozytorowi, w pełni pozytywnych wartości, jak radość i braterstwo. Finałowa kantata Oda do radości jest dzisiaj hymnem Europy. Jej wykonanie będzie świetnie korespondowało z nazwą festiwalu, który w roku Europejskiej Stolicy Kultury przyjął podtytuł: Europa Cantans.
Niezwykle ciekawie zapowiadają się również koncerty oparte na zachowanych we wrocławskiej Bibliotece Uniwersyteckiej opracowaniach utworów włoskich (to jedyne egzemplarze na świecie), a także wieczór poświęcony rodzinie Bachów, w czasie którego przedstawione zostaną dzieła nie tylko powszechnie znanego Jana Sebastiana, ale również jego przodków i następców. Intrygująco zapowiada się także koncert Różne smaki muzyki, powiązany z degustacją kuchni polskiej, włoskiej, francuskiej i niemieckiej.
Tradycją koncertów Wratislavia Cantans jest, że utwory sakralne wykonywane są w kościołach. Nie inaczej będzie w tym roku, a muzyki będziemy mogli wysłuchać w kolegiacie Świętego Krzyża i św. Bartłomieja, w kościele św. Marii Magdaleny oraz ewangelickim kościele Opatrzności Bożej. Poza salami Narodowego Forum Muzyki, wydarzenia związane z festiwalem będą się także odbywały m.in. w Oratorium Marianum oraz we wrocławskim Ratuszu.
Festiwal Wratislavia Cantans odbędzie się w tym roku w dniach 3-18 września. Na melomanów czeka 21 wydarzeń, a także przeznaczone dla młodych muzyków kursy mistrzowskie, prowadzone przez utytułowanych muzyków grających na piano forte, fortepianie, cynkach, wiolonczeli i violi da gamba. Bilety można nabywać od czwartkowego popołudnia. Wiele miejsc jest już sprzedanych, warto więc zainteresować się wrześniowymi wydarzeniami w Narodowym Forum Muzyki już teraz.
Waldemar Brygier – NaszeSudety.pl
Zobacz także:
strona Narodowego Forum Muzyki / Wratislavia Cantans