Duch rycerstwa europejskiego w Jedlince
Nie da się przecenić wartości historycznej, estetycznej, a przede wszystkim materialnej eksponatów, jakie prezentowane są od wczoraj na wystawie w zespole pałacowym w Jedlince. Na jej uroczyste otwarcie przybyło wielu znakomitych gości, w tym Wielki Przeor Templariuszy w Polsce, Krzysztof Kurzeja.
Na wystawie zatytułowanej „Zakonne i orderowe tradycje rycerstwa europejskiego” znalazło się szereg unikatowych, oryginalnych dokumentów potwierdzających nadania orderów rycerskich, a także dokumenty źródłowe związane z historią Zakonu Maltańskiego, Krzyżackiego i Rycerstwa św. Sebastiana. Dokumenty zachwycają kunsztem wykonania, kaligrafią, rysunkami, herbami i ozdobami. Niezwykle kwieciste są zawarte w nich teksty, wymieniające zasługi i chwały osoby, która otrzymywała odznaczenie. Wszystkie dokumenty wykonane zostały ręcznie, czasami zajmowało to ich twórcom kilka miesięcy. Dlatego są tak wyjątkowe, a również dlatego, że zawsze były wykonywane w jednym egzemplarzu. Tych prezentowanych w Jedlince nie zobaczymy nigdzie indziej na świecie.
Wystawa jest jedyną w swoim rodzaju okazją do poznania nie tylko dziejów zakonów rycerskich oraz samych orderów, ale także historii wyróżnionych osób. Na przykład niezwykłych losów, odznaczonego brytyjskim Orderem Gwiazdy Indii, Maharadży Faridkota, którego majątek znacjonalizowano w Indiach. Zmarł w 1989 roku jako niezbyt bogaty człowiek. 23 lata procesów sądowych pozwoliły odzyskać jego rodzinie zagrabiony majątek. Sąd określił jego wartość na 3 miliardy euro!
W pałacu w Jedlince wystawę będziemy mogli oglądać do sierpnia, potem na krótko zawita na Dolnośląski Festiwal Tajemnic w Zamku Książ, a następnie przeniesiona zostanie do pałacu w Nakle Śląskim. Warto więc w swych podróżach uwzględnić Jedlinkę, by się z nią zapoznać. Ale nie tylko dlatego… Pałac w Jedlince, za sprawą Radosława Ledy pięknieje z roku na rok. Jest tutaj już restauracja z naprawdę dobrą kuchnią, 3-gwiazdkowy hotel, hostel dla mniej wymagających turystów i browar, cieszący się wielką popularnością wśród miłośników rzemieślniczego piwa. I oczywiście pałac, który można zwiedzać. Ale o pałacu i jego wnętrzach napiszemy więcej już wkrótce…
Waldemar Brygier – NaszeSudety.pl
Zobacz także:
strona www Pałacu Jedlinka
Szlacheckie i arystokratyczne rezydencje w Sudetch czeskich. Sudety Zachodnie i Środkowe
Szlacheckie i arystokratyczne rezydencje w Sudetch czeskich. Sudety Wschodnie