Dwa bieguny - dwa światy

     We wrocławskim ogrodzie zoologicznym odbyła się konferencja prasowa dotycząca oficjalnego startu projektu pn. „Edukacja ekologiczna w zakresie ochrony różnorodności biologicznej w obliczu zmian klimatycznych, realizowana zgodnie z misją wrocławskiego zoo”, który roboczo nazwany został „Dwa bieguny – cały świat”. Wzięli w niej udział nie tyko przedstawiciele mediów, ale również Urzędu Miasta czy Uniwersytetu Przyrodniczego, których zaproszono m.in. po to, aby nawiązać współpracę przy realizacji projektu.  

     Podczas spotkania Prezes wrocławskiego zoo – Radosław Ratajszczak, przedstawił ideę, jaka przyświecała pracownikom zoo podczas tworzenia tego edukacyjnego projektu. Głównym celem projektu jest zainteresowanie społeczeństwa tematyką ocieplenia klimatu i wpływu ludzi na te niekorzystne zmiany. Kondycja pozornie odległych obszarów polarnych, zamieszkiwanych przez takie gatunki jak niedźwiedź polarny czy pingwin cesarski, zależy od działań podejmowanych przez nas tu i teraz - w Europie, w Polsce, we Wrocławiu, w domu każdego z nas. Projekt ma nie tylko informować, ale i zachęcać do działania w myśl zasady „małe kroki - wielkie zmiany”. Warto zacząć choćby od gaszenia światła, zakręcania kurka z wodą czy korzystania z komunikacji publicznej.

     - Pamiętajmy, że to nie przyroda potrzebuje nas, tylko ludzie są od niej zależni. Ziemia bez nas przetrwa, jak trwała wiele milionów lat przed nami – podsumowywał Ratajszczak.

     Pomysł projektu przekuła w czyn razem ze swoim zespołem Marta Zając – Ossowska - kierownik sekcji marketingu i edukacji. Jednym z najważniejszych zadań w projekcie jest oddanie do użytku zwiedzających zoo multimedialnego pawilonu edukacyjnego.

     – W pawilonie znajdą się cztery strefy, odnoszące się do różnych aspektów wspomnianego problemu m.in. zachowań konsumenckich, czy zagrożeń gatunków polarnych. Na 300 m2 zobaczymy ciekawe ekspozycje, głównie multimedialne, a przez pawilon przeprowadzi nas interaktywny przewodnik - mówiła Ossowska.

     Drugim ważnym elementem realizacji projektu jest przeprowadzenie zajęć edukacyjnych dotyczących zmian klimatycznych dla 20 000 uczestników.

     - Serdecznie zapraszamy do zapisywania się na zajęcia wszelkie grupy – dorosłych, młodzież i dzieci, od 10 do 25 osób. Wystarczy zakupić bilet do zoo – zachęcała Ossowska. Projekt potrwa do kwietnia 2016 roku, a jego wartość to ponad 3 mln złotych, z czego 2,9 mln zł stanowi dofinansowanie z EOG.

[Monika Kownacka – ZOO Wrocław]

 

Zobacz także:
Milionowy gość w ZOO Wrocław 
Wygraj bilety do wrocławskiego ZOO 

 

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl