Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 923Wszystkich: 13723062

Dwa razy przez zoo w 34 minuty!

Linia startu do biegu głównego. Fot. Michał Ciechanowicz
Linia startu do biegu głównego. Fot. Michał Ciechanowicz
2019-10-08 06:44

     Kiedy zwiedzający, przed przyjazdem do zoo, dzwonią i pytają ile mają zarezerwować czasu na zwiedzanie odpowiadamy, że minimum 3-4 godziny, do 8-9 godzin dla naprawdę wytrwałych. Teren zoo to 33 ha i jakieś 12.000 zwierząt, więc ten czas nie wystarczy, aby zobaczyć wszystko. Imponuje więc czas zawodnika, który w sobotę, 6 października br., przebiegł trasę 10 km przez teren zoo w 34 minuty i 2 sekundy! Paweł Pelc z teamu Lomag Software zwyciężył po raz trzeci Wild run w kategorii mężczyzn. Co nie jest specjalnie zaskakujące bieganie to jego hobby, które stanowi odskocznię od pracy związanej z informatyką, więc siedzeniem przy komputerze. Na dalszych pozycjach uplasowali się Patryk Niepokój i Andrzej Dąbrowski. W kategorii kobiet zwyciężyła Alicja Białobłocka z czasem 41 minut i 24 sekundy, a kolejne miejsca zajęły Agnieszka Osmolak i Paulina Kruk.

     - Tegoroczna edycja ponownie okazała się wspaniała. Dopisała pogoda, więc zawodnicy licznie stawili się na starcie, a rzesza zwiedzających wzdłuż trasy biegu by kibicować. Za każdym razem zachwyca mnie niezwykle serdeczna i ciepła atmosfera wszystkich biegów. Na starcie są rozmowy o poprzednich edycjach, celu biegu i przebraniach, bo tych nigdy nie brakuje. W tym roku królowały oczywiście wilki, ale mnie zaskoczyła żyrafa – mówi Anna Mękarska, prezes Fundacji DODO.

     Głównemu biegowi wilka towarzyszył bieg żubra dla młodzieży do 15 roku życia, a także biegi w niższych kategoriach wiekowych – do lat 5 i 9, na które zapisywać się można było w dniu imprezy, w biurze zawodów.

     - Jest nam niezmiernie miło, że tyle dzieci i młodzieży chciało biec. Okazało się, że miejsc jest za mało w stosunku do liczby chętnych. Dlatego zastanawiamy się nad zwiększeniem liczby miejsc w roku przyszłym. To nie tylko promocja zdrowia, ale też uwrażliwianie przyszłych pokoleń na ochronę gatunkową zwierząt. – mówi Agnieszka Korzeniowska, dyrektor marketingu we wrocławskim zoo. 

     Każdy z uczestników Wild run otrzymał pamiątkowy medal z wizerunkiem wilka – symbolem tegorocznego celu charytatywnego biegu, bo zebrane środki zostaną przekazane na ochronę w środowisku naturalnym Polski wilka, rysia, niedźwiedzia brunatnego, żubra i żółwia błotnego. Zwycięzcy zaś dodatkowo puchary i nagrody rzeczowe. 

     Obecnie trwa podsumowywanie imprezy. O wyniku finansowym organizatorzy poinformują, jak tylko będzie znany i będzie można przekazać środki Stowarzyszeniu dla Natury „Wilk”, Stowarzyszeniu Miłośników Żubrów i Towarzystwu Ochrony Przyrody „Salamandra na ratowanie dziko żyjących zwierząt.

     Udał się także Dzień Wilka, który odbył się w sobotę, 5 października. Dzieci, które uczestniczyły w warsztatach, były zachwycone. Miały okazje nauczyć się m.in. jak wyglądają tropy wilka i jak należy je czytać w naturze. To wszystko pokazał im specjalista od wilków ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” - Michał Figura. 

Joanna Kij - ZOO Wrocław

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook