Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 430Wszystkich: 13966683

Europejska Stolica Kultury 2028 w Czechach?

Czeskie Budziejowice. Fot. Ladislav Renner
Czeskie Budziejowice. Fot. Ladislav Renner
2022-11-08 12:15

     Do finału konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2028 zakwalifikowały się dwa czeskie miasta Broumov i Czeskie Budziejowice. Zwycięzcę konkursu poznamy w czerwcu 2023 roku. W Republice Czeskiej o tytuł walczyły cztery miasta, Brno i Liberec odpadły z finału.

     Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury jest zawsze przyznawany na rok przez Unię Europejską jednemu lub większej liczbie miast europejskich, które dzięki temu mają możliwość zaprezentowania Europie swojego życia kulturalnego i rozwoju. Do tej pory dwa czeskie miasta zostały wyróżnione tym tytułem – Praga (w 2000 roku) i Pilzno (w 2015 roku).

     Broumov, pierwszy z tegorocznych finalistów, leży tuż przy polskiej granicy, w centrum Kotliny Broumovskiej, zaledwie około 30 km od Wałbrzycha. Życie miasta przez wieki toczyło się wokół klasztoru benedyktynów, który do dziś, wraz z otaczającą przyrodą, grzbietem przygranicznych gór Javoří i skalnym miastem Ściany Broumovskie, jest głównym turystycznym magnesem regionu.

     Kompleks klasztorny jest przez cały rok dostępny dla zwiedzających. W rozległych podziemiach znajdziemy mumie pochodzące z krypty kościoła parafialnego św. Prokopa w oddalonym o 70 km od Broumova miasteczku Vamberk. Kolejną tutejszą ciekawostką jest unikatowa replika Całunu Turyńskiego z 1651 roku. Warto zajrzeć także do kościoła klasztornego i zakrystii z cennymi, inkrustowanymi meblami i refektarzem, w którym znajduje się wystawa szat liturgicznych. Znajdziemy tu na przykład szatę zdobioną prawdziwymi granatami czeskimi. W klasztorze utworzono ogromną bibliotekę, której zbiory liczą około siedemdziesiąt tysięcy ksiąg. Godna uwagi jest ekspozycja starych druków, głównie biblii oraz galeria z obrazami Piotra Brandla i Molitora. Nie możemy ominąć kaplicy cmentarnej, będącej najstarszym zachowanym drewnianym obiektem sakralnym w środkowej Europie. Najstarsze malowidła na ścianach kościółka i suficie powstały już w XV wieku, kolejne na początku XVI oraz w pierwszej połowie XVII wieku.

     Drugi z finalistów, miasto Czeskie Budziejowice, leży na południu Czech, około 150 km od Pragi. Zostało założone jako miasto królewskie już w połowie XIII wieku. Dzięki korzystnemu położeniu na starym szlaku solnym między Pragą a Linzem, wzdłuż którego w późniejszych latach zbudowano pierwszą w Europie linię kolejową z zaprzęgiem konnym, miasto rozwijało się i nabierało coraz większego znaczenia. Mimo licznych wojen i pożarów, które dotknęły Czeskie Budziejowice w czasach średniowiecza, do dziś zachowało się wiele interesujących zabytków. Znajdziemy tu jeden z najpiękniejszych rynków w Czechach. Ma idealnie kwadratowy kształt, jest otoczony renesansowymi, barokowymi i klasycystycznymi domami mieszczańskimi z podcieniami. Najokazalszą, dominującą budowlą jest barokowy ratusz zbudowany w latach 1727 – 1730 na miejscu dawnego ratusza renesansowego. Fasada budowli jest bogato zdobiona, a na attyce umieszczone są rzeźby przedstawiające cztery cnoty mieszczańskie: mądrość, rozważność, odwagę i sprawiedliwość. Kolorytu dodaje miastu browar Budziejowicki Budvar, w którym już od 700 lat warzy się piwo według oryginalnej receptury.

Anna Gruszczyńska - CzechTourism
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Zielarka z Grabowca2022-11-08 17:45

    Pozwolę sobie zauważyć, ze gros domów rynkowych w Czeskich Budziejowicach jest średniowiecznych jeszcze. No a zdanie o Broumovie: "Nie możemy ominąć kaplicy cmentarnej, będącej najstarszym zachowanym drewnianym obiektem sakralnym w środkowej Europie". Hmm - a takie Dębno Podhalańskie to w jakiej Europie leży?
    Tak czy inaczej, CzB to piękne miasto (Broumov, z całym szacunkiem, ale chyba nie ta skala) i życzę im jak najlepiej.

Komentarz
Facebook