Finał konkursu Piękna Wieś Dolnośląska 2015

     Już po raz siódmy dolnośląski Urząd Marszałkowski zorganizował konkurs, którego celem jest wyłonienie i wypromowanie najlepszych, najbardziej kreatywnych przykładów aktywności mieszkańców z terenów wiejskich. 31 wsi z 20 gmin rywalizowało w czterech kategoriach: „Najpiękniejsza Wieś”, „Najpiękniejsza Zagroda”, „Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi” oraz „Najlepszy start w odnowie wsi”.

 

     W konkursie na najpiękniejszą wieś województwa dolnośląskiego zwyciężyły położone w gminie Pielgrzymka Czaple, nieduża wieś na Pogórzu Kaczawskim, szczycąca się mianem „Wioski Piasku i Kamienia”. Na drugim miejscu znalazła się wieś Strupina (gmina Prusice), a na trzecim Gościęcice, leżące koło Strzelina. Wśród pozostałych zauważonych przez komisję konkursową wsi, warto wspomnieć o tych sudeckich: wyróżnienie zdobyły Kolce (gm. Głuszyca), a nagrodę specjalną Rzeszówek (gm. Świerzawa).

 


Przedstawiciele najpiękniejszej wsi dolnośląskiej

     Nie przyznano pierwszego miejsca w kategorii „Najpiękniejsza zagroda”, ale za to dwa kolejne miejsca przypadły obiektom położonym w Sudetach. Drugie miejsce zdobyła „Wyspa Koni” państwa Małgorzaty i Piotra Zabuskich z położonych u stóp Gór Sowich Ostroszowic, a trzecie „Raj Pstrąga” Joanny Krupy i Dominika Gibowicza z Goszowa w gminie Stronie Śląskie.

     Najlepszym przedsięwzięciem odnowy wsi uznano projekt realizowany przez mieszkańców wsi Bagno (gmina Oborniki Śląskie), zatytułowany „Okruchy tradycji”. Na drugim miejscu znalazły się „Miedziowe znaki czasu” realizowane w Sieroszowicach, a na trzecim „Słoneczna Przystań Jędrzejowice” z Jędrzejowic koło Dzierżoniowa. Wyróżnienie otrzymał projekt „Oznakowanie administracyjno-numeryczne domów we wsi Wolimierz” realizowany w Wolimierzu (gmina Leśna).

     Wśród laureatów kategorii „Najlepszy start w odnowie wsi” nie znajdziemy co prawda miejscowości sudeckich, ale warto je dla porządku podać, bo nie samymi Sudetami człowiek żyje i warto te miejscowości odwiedzić podczas turystycznych wypadów. Pierwsze miejsce zajął Budziszów Mały (gm. Wądroże Wielkie) za Festiwal Twórczości Ludowej „Region w kulturę ubrany”. Drugie miejsce otrzymały położone w gminie Chojnów Niedźwiedzice za projekt „Dni Kresowe – Nie jest wart pamięci ten, kto nie pamięta o przeszłości”. Na trzecim miejscu znalazł się Chociemyśl (gm. Kotla) z projektem „Wspólnie możemy więcej”.

Waldemar Brygier – NaszeSudety.pl
CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl